Зміна ціни договору про закупівлю: що слід врахувати

876
Після підписання договору про закупівлю постачальник товару вирішив, що такий товар має коштувати дорожче. З'ясуємо, коли можлива зміно ціни договору про закупівлю.

За результатами проведення процедури закупівлі замовник і учасник укладають договір про закупівлю. І іноді трапляється, що, навіть ще не розпочавши постачання товару, постачальник розуміє, що терміново потрібна зміна ціни договору. Бо якщо почне поставляти товар за ціною, обумовленою в договорі, — або без прибутку залишиться, або й взагалі по світу з протягнутою рукою піде.

А оскільки договір про закупівлю — справа зазвичай двостороння, оскільки він передбачає надання послуг, виконання робіт або передачу права власності на товари однією стороною і їх отримання/набуття власності іншою.

Тож обидві сторони договору, аби провести зміну ціни в договорі за вимогами законодавства, мають передусім проаналізувати ті норми, які цей процес урегульовують.

Якими нормативними документами слід керуватися у разі зміни договору

Як укладення договору про закупівлю, так і внесення змін до договору регулюється нормами Цивільного кодексу України (ЦК) та Господарського кодексу України (ГК).

Окрім того, враховуються особливості, визначені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIIІ (далі — Закон про публічні закупівлі).

Частиною першою статті 180 ГК установлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов’язань, — як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов’язкові умови договору відповідно до законодавства.

Договір вважають укладеним тоді, коли між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо всіх його істотних умов.

Чому ціна вважається істотною умовою договору про закупівлю

Як установлює частина перша статті 180 ГК, істотними умовами договору є умови:

 • визнані такими за законом чи необхідні для договорів цього виду;
 • умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін має бути досягнута згода (ч. 1 ст. 180 ГК).

А частина третя статті 180 ГК зобов’язує сторони під час укладення договору у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Тож з огляду на ці норми, можемо зробити висновок: ціна договору є однією з істотних умов господарського договору. Порядок визначення ціни в договорі встановлено положеннями ГК, іншими законами, актами Кабміну (ч. 5 ст. 180 ГК).

За яких умов можлива зміна ціни договору

За загальним правилом, установленим Законом про публічні закупівлі, істотні умови договору про закупівлю не можна змінювати після його підписання і допоки сторони не виконають зобов’язань у повному обсязі. Утім, у нашому випадку законотворчі не лише прописали загальне правило, а й визначили винятки з нього. Знали, мабуть, що життя час від часу підкидає нам неочікувані сюрпризи.

Тож виключний перелік випадків, у яких сторони договору про закупівлю можуть змінити його істотні умови, знаходимо у частині четвертій статті 36 Закону про публічні закупівлі.

І справді, зміна ціни договору можлива за умовами пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону про публічні закупівлі, а саме якщо:

 • ціна за одиницю товару змінюється не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку;
 • така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Зауважимо: ані в Законі про публічні закупівлі, ані ЦК, ані ГК ви не знайдете часових обмежень для внесення зміни ціни до договору за одиницю товару, пов’язаних з тим, до чи після постачання товару така зміна відбуватиметься. Ба більше, немає там і заборони для зміни ціни одразу після укладення договору.

Про що сторони договору мають подбати під час зміни ціни у договорі

Наголосимо: будь-яка зміна ціни договору має бути документально підтверджена та обгрунтована. Тож постачальнику слід передусім про це подбати.

До того ж згадаймо про пункт 7 частини 2 статті 22 Закону про публічні закупівлі. Він вимагає, аби ще на етапі оприлюднення тендерної документації замовник додав до неї проект договору про закупівлю, у якому обов’язково зазначив порядок змін його умов. Сподіваємося, ваш замовник чітко прописав порядок зміни ціни договору та встановив орієнтовний (можливий) або конкретний (допустимий) перелік документів, які має надати постачальниктовару для підтвердження факту зміни ціни одиниці товару на ринку (тобто коливання ціни такого товару на ринку).

Чому зміна ціни в договорі можлива лише за взаємної згоди сторін

Варто зазначити, що відповідно до частини 1 статті 188 ГК зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Тож та сторона договору, що є ініціатором зміни цін договору, має надіслати пропозиції про це іншій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у 12-денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль