Договір про закупівлю: основні нюанси укладення

2204
Розробники Проекту гармонізації системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС розробили посібник для всіх учасників ринку публічних закупівель «Коментарі до законодавства України про публічні закупівлі». У ньому є чимало важливих висновків і корисних порад для замовників. Розповімо нині про ті, що стосуються укладення договорів про закупівлю.

Як установлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIIІ (далі — Закон про публічні закупівлі), договір про закупівлю — це договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.

Як бачимо з наведеного визначення, законотворці акцентували увагу на таких двох важливих ознаках договору про закупівлю:

 • він має бути укладений саме за результатами процедур закупівель (тобто договір, укладений без проведення процедур закупівель, не є договором про закупівлю у розумінні Закону);
 • він передбачає надання послуг, виконання робіт чи набуття права власності (тобто договір, відповідно до якого замовник не отримує право власності на товар, або замовнику не надаються послуги чи йому не виконуються роботи,наприклад, замовник відшкодовує понесені третьою особою витрати чи надає доручення щось для нього купити тощо, не може бути договором про закупівлю).

Договір про закупівлю має низку ознак, які слід врахувати замовнику під час його укладання. Зупинимося на них детальніше.

Що вважається ціною договору про закупівлю

Ціна договору про закупівлю — це ціна товару, роботи чи послуги, зазначена у пропозиції учасника-переможця процедури закупівлы (ураховуючи результати електронного аукціону).

Досягнення згоди сторонами договору про закупівлю щодо його умов

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 638 ЦК договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є:

 • умови про предмет договору;
 • умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів цього виду;
 • усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

(!) Сторони договору про закупівлю досягають згоди через проведення законодавчо описаної процедури закупівлі.

Тобто коли замовник включив певні умови у проект договору, ґрунтуючись на нормах абзацу першого частини першої статті 638 ЦК, такі умови і є умовами, щодо яких за заявою замовника має бути досягнуто згоди.

Якщо учасник подав тендерну пропозицію, у якій погодився з проектом договору, і був визнаний переможцем процедури закупівлі, він має укласти договір про закупівлю, зміст якого не повинен суперечити включеному до тендерної документації проекту договору про закупівлю.

Водночас договори про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі укладаються за особливим порядком. Адже у статті 35 Закону про публічні закупівлі немає чіткої вимоги щодо обов’язку замовника погоджувати з учасником (учасниками) під час переговорів проекту договору.

Варто нагадати, що відповідно до частини третьої статті 631 ЦК сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. А на зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше (ч. 7 ст. 180 ГК).

Однак застосувати цю норму можна лише тоді, коли сторони договору мають відносини ще до моменту його укладення.

Водночас договір про закупівлю за Законом про публічні закупівлі укладається за результатами проведення процедур закупівель. Під час тендерних процедур і проводиться конкурентний відбір учасників задля визначення переможця торгів. Тобто замовник не може заздалегідь домовлятися з певним суб’єктом господарювання до моменту визначення його переможцем торгів.

Виняток у цій ситуації становить переговорна процедура закупівель, що передбачає укладання договору без проведення конкурсного відбору.

Отже, лише у разі укладання договору за результатами переговорної процедури сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Договір про закупівлю можливий в електронній формі

У частині першій статті 36 Закону про публічні закупівлі говориться, що договір про закупівлю укладається відповідно до положень Цивільного кодексу України (ЦК) та Господарського кодексу України (ГК)  з урахуванням особливостей, визначених цим Законом про публічні закупівлі.

При цьому Закон про публічні закупівлі не вимагає лише письмового оформлення договорів про закупівлю, а пряма вказівка на положення ЦК і ГК передбачає можливість перебігу подій за нормами цих кодексів.

Нагадаємо, що стаття 205 ЦК визначає, що правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Як бачимо, дотримуючись норм ЦК, який передбачає можливість укладення договорів в електронній формі, замовник і переможець торгів можуть укладати договори про закупівлю в електронній формі, якщо мають для цього відповідні технічні та організаційно-правові передумови.

Нотаріальне посвідчення договору про закупівлю

Як зазначалося, вимоги до форми укладення договору містить ЦК. Конкретизуємо їх.

По-перше, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть коли законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2 ст. 639 ЦК).

По-друге, якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення (ч. 4 ст. 639 ЦК).

По-третє, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (ч. 1 ст. 640 ЦК). А договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

Водночас варто пам’ятати, що висування вимоги про нотаріальне посвідчення договору про закупівлі є правом, а не обов’язком замовника.

Строки укладення договорів про закупівлю

Закон про публічні закупівлі встановлює спеціальні граничні строки для укладення договорів про закупівлю.

Вони залежать від процедури, яку замовник застосував для відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору (див. табл. 1).

Таблиця 1

Яку процедуру проведено

Коли укладають договір про закупівлю

Відкриті торги/конкурентний діалог

не раніше ніж через 10 календарних днів з дня опублікування повідомлення про намір укласти договір

не пізніше 20 календарних днів з дня визначення переможця

Переговорна процедура

не раніше ніж через 10 календарних днів з дня опублікування повідомлення про намір укласти договір

не пізніше 35 днів з дня опублікування повідомлення про намір укласти договір;

не пізніше 20 днів — у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої статті 35, а також у разі закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв’язку, поштових марок та маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування

Особливості відповідальності сторін договору про закупівлю

Переважна більшість замовників належать до суб'єктів державного сектора економіки. Тому в умовах умовах договору про закупівлю, які визначатимуть відповідальність сторін, слід враховувати положення статті 231 ГК та Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 22.11.1996 № 543/96-ВР.

Наведемо в Таблиці 2 мінімальний набір умов про відповідальність виконавця.

Таблиця 2

Вид порушення зобов’язання

Розмір штрафу (пені)

Порушення умов щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг)

Штраф у розмірі 20% вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг)

Порушення строків виконання зобов’язання

Пеня у розмірі 0,1% вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення.

За прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної вартостіВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль