Індексація заробітної плати у січні 2017 року

1665
Із 1 січня 2017 року запроваджено нові правила оплати праці, зокрема, тепер з’явилася потреба забезпечувати розмір мінімальної заробітної плати та встановлювати для цього доплату до мінімальної заробітної плати. Розглянемо разом, чи вплинули нові правила на проведення індексації заробітної плати. Та перелічимо, для яких категорій працівників у січні зміниться базовий місяць.

Січень 2017-го справді видався рясним на зміни. А зміни в оплаті праці працівників взагалі можна назвати кардинальними. Проте, на щастя, їх лава не зачепила порядку проведення індексації. Тобто бухгалтери і надалі керуватимуться вже звичними нормами, хоча й з урахуванням нових зарплатних реалій.

Які саме правила індексації зарплати має знайти у своєму записничку бухгалтер, аби зрозуміти. що робити з індексацією у січні?

По-перше, про те, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Це важливе правило містить пункт 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078), і попри нововведення з 1 січня 2017 року в порядку оплати праці, воно залишається незмінним.

Тож наразі заробітну плату слід індексувати в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто — 1600 грн.

По-друге, слід згадати й правило пункту 5 Порядку № 1078.

За його вказівкою у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін (ІСЦ) у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1, або 100%.

Тобто для визначення місяця підвищення доходів працівників (як його ще називають, базового місяця) потрібно відштовхуватися від підвищення тарифних ставок (окладів).

А як же бути з підвищенням розміру мінімальної зарплати до 3200 грн.? Зростання мінімальної заробітної плати тепер ніяк не пов’язане з підвищенням посадового окладу (тарифної ставки). Тому проведення доплати до мінімальної заробітної плати, як того вимагає стаття 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, не вплине на зміну базового місяця.

По-третє, під час розрахунку суми індексації в окремих випадках слід діяти так:

  -      якщо працівник працює неповний робочий час (приміром, через відпустку, хворобу або прийняття на роботу не з початку місяця), сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Скажімо, у січні 2017 року через хворобу спеціаліст апарату сільської ради відпрацював лише 15 р. дн. Тоді сума індексації заробітної плати за січень 2017 року становитиме 112,84 грн. (150,40 грн. × 15 ÷ 20 р. дн.);

·         якщо заробітна плата зросла за рахунок її складових без підвищення тарифних ставок (окладів), сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. Наприклад, у січні 2017 року службовцю сільської ради підвищено надбавку за високі досягнення у праці з 20 до 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугу років. На індексацію заробітної плати у січні 2017 року це не вплине — працівнику слід нарахувати її у сумі 150,40 грн.;

·         для працівників, переведених на іншу роботу в цій самій установі, а також переведених в іншу установу (у разі продовження такими працівниками роботи); новоприйнятих; які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку — з метою проведення індексації заробітної  плати ІСЦ розраховують з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку вони обіймають.

·       

 Індексація заробітної плати у січні для працівників з оплатою праці за ЄТС

Із 01.01.2017 посадові оклади (тарифні ставки) працівників з оплатою праці за ЄТС (окрім працівників за 1-м тарифним розрядом) підвищили відповідно до постанови КМУ «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 28.12.2016 № 1037 (далі — Постанова №1037).

Отже, січень 2017 року слід вважати новим базовим місяцем для таких працівників (окрім працівників за 1-м тарифним розрядом), і ІСЦ для них наново розраховується з лютого 2017 року. Відповідно, право на індексацію настане тоді, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації 103%.

Індексація заробітної плати у січні для держслужбовців та інших працівників держорганів

Посадові оклади всім категоріям працівників державних органів (державним службовцям, працівникам державних органів, які виконують функції з обслуговування, а також працівникам патронатних служб) підвищено постановою КМУ «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 № 15.

Це, відповідно, спричинить зміну базового місяця для проведення індексації заробітної плати таких працівників.

Отже, для державних службовців, працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, та працівників патронатних служб, січень 2017 року стає базовим місяцем.

У базовому місяці слід розрахувати різницю між сумою індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, і розміром підвищення доходу з урахуванням усіх складових заробітної плати, які не мають разового характеру.

Порівнявши посадові оклади зазначених працівників до та після їх підвищення, переконуємося, що розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Отже, слід діяти за правилом пункту 5 Порядку № 1078: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Індексація заробітної плати у січні для працівників органів місцевого самоврядування

Базовим місяцем для проведення індексації доходів працівників органів місцевого самоврядування (посадових осіб та службовців) є грудень 2015 року, коли востаннє підвищували посадові оклади цих працівників. У грудні 2016 року  індексацію заробітної плати таких  працівників проводили на 9,4%, а сума індексації становила 150,40 грн. (1600,00 грн. × 9,4%).

Оскільки у січні 2017 року посадові оклади для таких працівників не змінилися, індексація заробітної плати січня проводиться на умовах грудня, тобто ІСЦ — 9,4% і сума індексації 150,40 грн.

Натомість для робітників, зайнятих обслуговуванням органів державної влади і місцевого самоврядування, із 01.01.2017 посадові оклади підвищено відповідно до постанови КМУ від 28.12.2016 № 1037. Отже, січень 2017 року став для них базовим, і їхню зарплату індексувати не потрібно. Треба просто зачекати, коли у них настане знову право на індексацію (тобто коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить 103%).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією















© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль