text
Головбух: Бюджет

Перейшли на Новий план рахунків — присвоюйте нові інвентарні номери

 • 3 лютого 2017
 • 36861

Бюджетні установи вже перенесли залишки із субрахунків старого плану рахунків на субрахунки нового плану рахунків. І в цій ситуації саме собою виникло запитання: як бути із інвентарними номерами в бюджетних установах. Тож розповімо, чому потрібно змінювати старі інвентарні номери на нові та як це зробити правильно.

За усталеним правилом, інвентарний номер повинен мати кожен об'єкт основного засобу. Це правило не поширюється на білизну, постільні речі, одяг, взуття, бібліотечні фонди, малоцінні необоротні матеріальні активи, матеріали довготривалого використання.

Тож якщо йдеться не про перелічені щойно об’єкти основних засобів, а інші (приміром, будинки, споруди та передавальні пристрої, машини та обладнання, транспортні засоби, інструменти, прилади, та інвентар), — для них установі доведеться після переходу на Новий план рахунків змінити інвентарні номери. Адже тепер в інвентарних номерах мають бути враховані нові субрахунки.

Розглянемо далі тонкощі присвоєння інвентарних номерів в бюджетних установах 2017 року.

З чого формується інвентарний номер основних засобів

Інвентарні номери об’єктам основних засобів присвоюють за порядком, визначеним у розділі ІІ Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації).

Пункт 4 розділу II Методрекомендацій визначає, що формується інвентарний номер так:

 • перші три знаки інвентарного номера означають номер субрахунку;
 • четвертий — підгрупу;
 • всі інші знаки — порядковий номер предмета у підгрупі.

Якщо для певної групи основних засобів не виділені підгрупи, четвертий знак може позначатися нулем.

Як бачимо з цієї норми, перші знаки інвентарного номера означають номер субрахунку.

Чому бюджетні установи мають змінити інвентарні номери

Так, потреба змінити інвентарні номери бюджетних установ виникла саме після 1 січня 2017 року, коли вони перейшли на Новий план рахунків — План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203.

Наразі залишки основних засобів у бухгалтерському обліку установа перенесла на субрахунки Нового плану рахунків. А такі, нові, субрахунки мають чотири знаки, а не три, як мали субрахунки старого Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Мінфіну від 26.06.2013 № 611.

Така заміна старого субрахунку на новий — чотиризначний — впливає на те, що установа мусить змінити й інвентарні номери, присвоєні раніше об’єктам основних засобів. Тобто перші цифри нових інвентарних номерів тепер мають враховувати усі цифри нових субрахунків.

Нова кількість цифр в інвентарному номері

Для того щоб зрозуміти, який вигляд повинні мати нові інвентарні номери в бюджетних установах, розглянемо приклад присвоєння інвентарного номера будівлі, скажімо дитячого закладу.

Будівлі у складі групи основних засобів «будинки, споруди та передавальні пристрої» належать до першої підгрупи «будинки виробничо-господарського призначення, зайняті органами управління, соціально-культурними (будівлі навчальних закладів, лікарень, поліклінік і амбулаторій, будинків-інтернатів для старих та інвалідів, дитячих закладів, бібліотек, клубів, музеїв, науково-дослідних інститутів, лабораторій тощо) та іншими установами» основних засобів (абз. 8 пп. 1.1 розд. ІІ Методрекомендації).

За Новим планом рахунків їх обліковують на субрахунку 1013 «Будівлі, споруди та передавальні пристрої».

Інвентарний номер будівлі дитячого закладу тепер матиме такий вигляд:

10131NNNN, де:

перші чотири цифри «1013» — субрахунок;

п’ята цифра «1» — підгрупа;

NNNN — порядковий номер будівлі у підгрупі.

Зауважимо: правильність присвоєння інвентарних номерів перевіряє інвентаризаційна комісія (робоча інвентаризаційна комісія), як передбачено пунктом 1.7 розділу ІІІ Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879.

Коли змінювати інвентарні номери основних засобів

Установа обирає сама, коли їй зручніше змінювати інвентарні номери — одразу після завершення процесу перенесення залишків чи протягом року за встановленим графіком.

Скажімо, якщо зараз бухгалтер перевантажений роботою, він може відкласти присвоєння інвентарних номерів на потім. Якщо ж обсяг роботи дає змогу зайнятися цією справою — він може приступити до неї вже зараз.

Головне, аби у протокольному рішенні інвентаризаційної комісії, створеної керівником установи для переходу на Новий план рахунків, було передбачено ту чи ту можливість.

До того ж зміни, які з посипалися на голову бухгалтера з перших днів нового року, зовсім не дають підстав стверджувати, що далі настане стабільне і прогнозоване майбутнє. Тож може так статися, що Мінфін внесе нові зміни до Методрекомендацій (яких, як ми вже встигли помітити, потребує і пункт 4 розділу II Методрекомендацій), і тоді в бухобліку основних засобів запрацюють нові правила.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль