Доплата до мінімальної зарплати у Звіті з ЄСВ за січень 2017 року

4437
За січень багатьом працівникам бюджетних установ нарахували доплату до мінімальної зарплати, як того вимагає Закон про оплату праці. Після того, як бухгалтер обчислить суму ЄСВ із заробітку працівників, він повинен відобразити ці нарахування у Звіті з ЄСВ. Розглянемо разом, як відображати доплату до мінімальної зарплати у Звіті з ЄСВ.

Бухгалтеру бюджетної установи, до обов’язків якого входить нарахування зарплати працівникам, додався чималий шмат роботи з початку року.

«Подбали» про це законодавці, що запровадили з 1 січня 2017 року обов’язок для всіх роботодавців нараховувати працівникам, у яких зарплата за повністю відпрацьований час менша за розмір мінімальної зарплати, доплату до рівня мінімальної зарплати.

Та правильно нарахувати доплату до рівня мінімальної зарплати це ще не вся справа. Адже потім потрібно обчислити суму ЄСВ і відобразити всі проведені нарахування у Звіті з ЄСВ.

(!) Нагадаємо: про нарахування ЄСВ бюджетні установи звітують за формою Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435 (далі — Звіт з ЄСВ).

Скачайте бланк Звіту з ЄСВ тут.

Тож щоб розвіяти сумніви бухгалтерів, чи правильно вони склали Звіт з ЄСВ за січень 2017 року, приділимо увагу відображенню у Таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» Звіту з ЄСВ доплати до рівня мінімальної зарплати.

Та перш ніж перейти до нюансів заповнення Звіту з ЄСВ, нагадаємо основні правила нарахування ЄСВ.

По-перше, платником ЄСВ є роботодавець.

По-друге, базою нарахування ЄСВ для таких платників є,зокрема, сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

По-третє, ставка ЄСВ для роботодавців — 22% (крім пільгових категорій) до бази нарахування ЄСВ.

По-четверте, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та встановленої ставки ЄСВ за умови перебування в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.

Це правило нарахування ЄСВ не застосовують до:

 • зарплати працівників-інвалідів;
 • зарплати зовнішніх сумісників;
 • зарплати, нарахованої за частину місяця, в якому працівника прийнято (звільнено);
 • виплат за майбутні періоди, якщо їх нараховано за частину місяця;
 • доходу (зарплати)за місяць, в якому настала тимчасова непрацездатність і не було надано листка непрацездатності.

Увага!

(!) У разі нарахування зарплати працівникам не за основним місцем роботи ставка ЄСВ 22% застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Тепер перейдемо до окремих деталей.

Чи нараховувати ЄСВ на доплату до мінімальної зарплати

Із 1 січня 2017 року, якщо нарахована зарплата працівника, який виконав місячну норму праці, нижча за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати, установа має провести доплату до рівня мінімальної зарплати і виплатити її одночасно з виплатою зарплати щомісячно (ч. 5 ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон про оплату праці).

Якщо працівники установи працюють на умовах неповного робочого часу, то мінімальну заробітну плат їм слід визначати пропорційно виконаній нормі праці.

Доплата до рівня мінімальної зарплати разом з іншими доплатами і надбавками належить до фонду додаткової зарплати (пп. 2.2.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5).

Отже, ЄСВ обчислюють із усієї суми нарахованої зарплати, у т. ч. і доплати до мінімальної зарплати.

Тепер розповімо, як заповнити Звіт з ЄСВ, коли працівнику нарахована доплата до мінімальної зарплати.

Як відображати у Звіті з ЄСВ за січень 2017 року доплату до мінімальної зарплати

Суму доплати до мінімальної зарплати у реквізитах 17 і 18 Таблиці 6 Звіту з ЄСВ окремим рядком не відображають. Її показують у складі нарахованої зарплати за відпрацьований місяць.

Такий висновок випливає із пункту 9 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, де роз’яснюється порядок заповнення Таблиці 6. Зокрема, цим пунктом передбачено відображення в окремих рядках таких виплат, як допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах, відпускні тощо.

(!) Зауважимо: доплату до рівня мінімальної зарплати не відображають за кодом типу нарахувань 13 «Сума різниці між розміром мінімальної зарплати і фактично нарахованою зарплатою (доходом) за звітний місяць».

Відображення доплати до мінімальної зарплати у Звіті з ЄСВ за січень 2017 року унаочнимо на прикладі і наведемо зразок заповнення Звіту з ЄСВ за січень 2017 року.

ПРИКЛАД доплати до рівня мінімальної зарплати у Звіті з ЄСВ

Працівнику Сороці О. С. (не інваліду) нараховано зарплату за січень у сумі 3200,00 грн., у т. ч. посадовий оклад — 2320,00 грн., доплату до рівня мінімальної зарплати — 880,00 грн.

Потрібно нарахувати ЄСВ і відобразити його у Звіті з ЄСВ.

Визначаємо суму ЄСВ — 704,00 грн. (3200,00 грн. × 22%).

У реквізитах 17 і 18 Звіту з ЄСВ нараховану зарплату (3200,00 грн.) і суму нарахованого ЄСВ (704,00 грн.) відображаємо одним рядком — див. рядок 1 Таблиці 6 у Додатку.

Дивіться приклади визначення додаткової бази нарахування ЄСВ, якщо:

працівник працює на умовах неповного робочого часу;

працівниця перебуває у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами;

у разі перерахунку відпускних, —

у статті І. Левадського «Звіт з ЄСВ: зважаємо на новації в оплаті праці»Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль