text
Головбух: Бюджет

Неповнолітні: коли можна приймати на роботу та як її оплачувати

 • 30 січня 2017
 • 207

Трудовим законодавством в Україні передбачено низку додаткових гарантій та пільг для неповнолітніх, яких виділено в окрему категорію працівників. Це пояснюється їхніми фізіологічними, психологічними та віковими особливостями. З’ясуємо, на що ж має насамперед звернути увагу установа, яка приймає на роботу неповнолітнього працівника.

Прийняття на роботу неповнолітніх має свої особливості. Зокрема, не можна допускати прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Робота осіб віком від 15 років можлива лише за згодою одного із батьків або особи, що його замінює.

Також для підготовки молоді до праці, керівник установи має право прийняти на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи. При цьому потрібно враховувати, що така робота не повинна завдавати шкоди здоров’ю і порушувати процес навчання. Тобто така робота можлива у вільний від навчання час по досягненні учнями 14 років. Обов’язковою також має бути згода одного з батьків або особи, що його замінює.

Заборонені види робіт

Заборонено застосувати працю осіб молодше 18 років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, затверджено наказом МОЗ від 31.03.1994 № 46 (далі — Перелік № 46).

Зауважимо, що під час проходження виробничої практики (виробничого навчання) особи, які не досягли 18-річного віку і навчаються у професійно-навчальних закладах можуть знаходитися у виробництвах, професіях і на роботах, включених до Переліку № 46, не більш як 4 години за умов суворого дотримання діючих санітарних норм і правил, а також, правил і норм по охороні праці. 

Заборонено також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22.03.1996 № 59 (далі – Граничні норми № 59). До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, можуть допускатись підлітки, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом. Також, не можна допускати до тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітків до 15 років (п.3 Граничних норм № 59).

Окрім того, забороняється залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

Укладення трудового договору

Трудовий договір з неповнолітньою особою обов'язково укладають у письмовій формі. Особи, що не мають паспорта, не досягли 16 років, мають пред’явити свідоцтво про народження.

Випробувальний термін під час прийому на роботу неповнолітнім не встановлюють (ст. 26 КЗпП). Осіб молодше вісімнадцяти років приймають на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, вони мають щороку проходити обов'язкові медичні огляди(ст. 191 КЗпП).

В кожній установі, організації мають вести спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП).

Робочий час неповнолітніхНеповнолітнім працівникам встановлено скорочену тривалість робочого часу,а саме:

 • для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень;

 • для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, від зазначених норм, передбаченої для осіб відповідного віку.

Оплата праці неповнолітніх працівниківНеповнолітній працівник має право на оплату своєї праці відповідно до законодавства, колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Керівник установи під час укладення трудового договору має повідомити неповнолітньому працівнику умови оплати праці, розмір, порядок і терміни її виплати.

Незважаючи на скорочену тривалість робочого часу, працівникам молодше вісімнадцяти років, заробітну плату виплачують в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (ст. 194 КЗпП).

За погодинної оплати такому працівникові за умови відробітку всіх належних за графіком робочих днів має бути нарахований повний оклад, передбачений штатним розписом для цієї посади.

Працю працівників молодше вісімнадцяти років, допущених до відрядних робіт, оплачують за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.

Якщо неповнолітній працівник відпрацював неповний місяць, то доплату треба розрахувати за графіком з урахуванням відхилень у відпрацьованих днях місяця.

Оплату праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, проводять пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Установи можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Суму оплати пільгового часу неповнолітнім працівникам відносять відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5) до фонду додаткової заробітної плати. Така виплата є оплатою за невідпрацьований час (пп. 2.2.12 Інструкції № 5).

Особливості надання відпусток неповнолітнім працівникам

Особам віком до вісімнадцяти років надають щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день (ч.8 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року № 504/96-ВР).

Також слід зважити на те, що за загальним правилом право на щорічні основні та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи в установі, а для неповнолітніх працівників таке право виникає до настання шестимісячного терміну безперервної роботи в установі.

Для осіб, що не досягли вісімнадцяти років щорічні відпустки надають в зручний для них час. Крім цього, заборонено ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років.

Особливості звільнення неповнолітніх працівників

Звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей (ст. 198 КЗпП).

Звільнення у зв’язку з реорганізацією установи, скороченням штату (п. 1 ст. 40 КЗпП), виявленням невідповідності посаді (п. 2 ст. 40 КЗпП) і відновленням співробітника, що раніше виконував цю роботу (п. 6 ст. 40 КЗпП), проводять лише у виняткових випадках. Таке звільнення не допускається без обов’язкового працевлаштування.

Також слід зважити на те, що батьки, усиновителі і піклувальники неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі й строкового, коли продовження його чинності загрожує здоров'ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

Відповідальність

Слід врахувати, що в разі незаконного звільнення або іншого грубого порушення трудового законодавства стосовно неповнолітнього працівника керівник установи може бути притягнений до відповідальності за статтею 172 Кримінального кодексу України і понести покарання у вигляді штрафу або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років або виправних робіт на строк до двох років, чи арешту на строк до шести місяців.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль