ЄСВ з мінімальної зарплати: у яких випадках нараховувати

1340
Якщо не враховувати зміни в правилах оплати праці, правила нарахування ЄСВ з доходів працівників бюджетних установ змін з початку року не зазнали. Попри це вимога нараховувати ЄСВ з мінімальної заробітної плати працівників продовжує викликати запитання.

Тож податківці у своєму офіційному виданні дали відповідь на одне з них — у яких випадках нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати, а в яких — ні.

Пригадаємо спочатку вимогу головного законодавчого акта в царині ЄСВ — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Що вимагає законодавство щодо нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

Нагадаємо, що для працівників-неінвалідів за основним місцем роботи за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця у разі, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Тепер перейдемо до практики і з’ясуємо, коли правило слід застосовувати.

У яких випадках застосовується правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

Правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати застосовується:

1. Якщо працівника прийняли на роботу з першого робочого дня та звільнили останнім робочим днем звітного місяця.

2. Якщо працівник (за основним місцем роботи) працює на умовах неповного робочого часу.

3. Якщо працівник частину місяця перебував у відпустці без збереження заробітної плати (база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати). Утім, до таких випадків не належить той, коли працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період проведення АТО.

4. Для працівників, які виконують в тій самій установі, організації разом зі своєю основною роботою додаткову роботу за іншою професією (посадою) (оскільки це є основним місцем роботи).

5. Для працівника (за основним місцем роботи), який відпрацював частину місяця, а іншу частину перебував на лікарняному, коли загальна сума нарахованого доходу (сума зарплати за відпрацьований час та лікарняного) не перевищує розміру мінімальної зарплати.

6. Для працівника (за основним місцем роботи), який перебував на лікарняному повний місяць, у якому сума нарахованого лікарняного менше за мінімальний розмір зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зарплата (дохід).

7. Якщо після розподілу лікарняного (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності зараховуються до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру.

8. Для працівників, які перебували у щорічних відпустках (на дітей, чорнобильських), у разі якщо фактична база нарахування ЄСВ менше мінімальної зарплати.

9. Якщо сума допомоги по вагітності та пологах (зараховується до місяців, за які її нараховано) у якомусь місяці менше. Це можливо, коли листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами відкрито у минулому році, а дата його закриття припадає на поточний календарний рік, і періоди тимчасової непрацездатності по вагітності та пологах припадають на зміну розміру мінімальної зарплати, а базу нарахування ЄСВ з  суми допомоги по вагітності та пологах розраховано на основі розміру мінімальної зарплати, що діяв на дату нарахування таких сум. У такому разі потрібно у місяці, у якому змінено розмір мінімальної зарплати, здійснити донарахування ЄСВ з урахуванням зміненого розміру мінімальної зарплати за місяці, за які нараховано суми допомоги по вагітності та пологах.

10. У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи за умови відпрацювання ним всіх робочих днів звітного місяця за графіком роботи.

У яких випадках не застосовується правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

Правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати не застосовується:

1. До заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи (базою нарахування ЄСВ є отриманий дохід (прибуток) незалежно від його розміру).

2. До заробітної плати (доходу) працівника-інваліда, який працює в установі або організації, де застосовується ставка 8,41%.

3. До заробітної плати (доходів) працівників всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, де застосовується ставка 5,3%.

4. До заробітної плати (доходу) працівників організацій, громадських організацій інвалідів, де застосовується ставка 5,5 % (для працюючих інвалідів).

5. До працівників, яким надано відпустки без збереження заробітної плати на період проведення АТО у відповідному населеному пункту з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення АТО.

6. Якщо працівника прийнято не з першого робочого дня та звільнено не останнім робочим днем звітного місяця.

7. Якщо працівник повний місяць перебував у відпустці без збереження заробітної плати (база нарахування ЄСВ відсутня).

8. Для працівника (за основним місцем роботи) у якого початок та закінчення лікарняного припадають на різні місяці, ЄСВ у місяці початку лікарняного, нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще не є відомою (суму лікарняних буде визначено після надання листка непрацездатності).

9. У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована зарплата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць (сума ЄСВ розраховується з фактично нарахованої зарплати незалежно від її розміру).

10. Якщо нараховуємо зарплату зовнішньому суміснику (не основне місце роботи) (ЄСВ нараховується на фактичний дохід).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль