Додаткова база нарахування ЄСВ в нових реаліях оплати праці

1165
Правила нарахування ЄСВ для роботодавців загалом не змінилися із 1 січня 2017 року. Водночас з’явилися окремі особливості нарахування ЄСВ з огляду на запроваджене правило нараховувати доплату до мінімальної зарплати. Про те, як тепер потрібно обчислювати додаткову базу нарахування ЄСВ, розповімо далі.

Із 1 січня 2017 року всі роботодавці мають нараховувати працівникам, у яких зарплата за повністю відпрацьований час менша за розмір мінімальної зарплати, доплату до рівня мінімальної зарплати.

Запровадження доплати до рівня мінімальної зарплати не скасовує правила нарахування ЄСВ, коли база нарахування не перевищує розміру мінімальної зарплати.

Довідково. Що входить до бази нарахування ЄСВ

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Довідково. Правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та встановленої ставки ЄСВ (22%) за умови перебування в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.

Детально про те, у яких випадках не застосовується це правило нарахування ЄСВ, читайте тут:

Відповідь на запитання, чому бухгалтер має застосовувати правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати, прихована у частині п’ятій статті 31 Закону Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.

Вона встановлює вимогу, аби для працівників, які не виконали в повному обсязі місячної (годинної) норми праці або які працюють на умовах неповного робочого часу, мінімальну зарплату усі визначали пропорційно виконаній нормі праці.

Тобто для згаданих щойно працівників заробітна плата буде меншою за розмір мінімальної зарплати (3200 грн. у 2017 році). І відповідно, бухгалтеру доведеться нараховувати ЄСВ на:

 •  нараховану працівнику зарплату (сума якої менша за 3200,00 грн.);
 •  додаткову базу нарахування ЄСВ — різницю між мінімальною зарплатою (3200,00 грн.) і сумою нарахованої зарплати.

Якщо ж заробітна плата працівника разом з доплатою до рівня мінімальної зарплати перевищує 3200,00 грн., додаткову базу нарахування ЄСВ визначати не потрібно, ЄСВ слід обчислити із суми нарахованої зарплати.

(!) Нагадаємо: про нарахування ЄСВ бюджетні установи мають відзвітувати у Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435 (далі — Звіт з ЄСВ).

Допоможуть  розвіяти сумніви бухгалтерів, чи правильно вони обчислюють додаткову базу нарахування ЄСВ у 2017 році, наші приклади.

ПРИКЛАД визначення додаткової бази нарахування ЄСВ, якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу

Працівнику Морозу А. М. (який не є інвалідом), який працює на умовах неповного робочого часу (0,5), встановлено:

 • посадовий оклад у сумі 1232,00 грн.;
 • надбавку за складність, напруженість в роботі у розмірі 20%.

Потрібно нарахувати зарплату за січень, визначити додаткову базу нарахування ЄСВ, нарахувати ЄСВ і ці суми відобразити у Звіті з ЄСВ.

Розрахунок складових зарплати працівника наведемо в Таблиці.

Таблиця

Складові зарплати працівника

Найменування виплати

Сума, грн.

Розрахунок

Посадовий оклад

1232,00

-

Надбавка за складність, напруженість у роботі

246,40

1232,00 грн. × 20%

Мінімальна зарплата, пропорційна виконаній нормі праці

1600,00

3200,00 грн. × 0,5

Доплата до рівня мінімальної зарплати

121,60

1600,00 грн. – 1232,00 грн. – 246,40 грн.

Зарплата працівника за місяць

1600,00

1232,00 грн. + 246,40 грн. + 121,60 грн.

Розраховуємо:

 • ЄСВ за ставкою 22% нараховуємо на зарплату працівника у сумі 352,00 грн. (1600,00 грн. × 22%);
 • додаткову базу нарахування ЄСВ, що становитиме 352,00 грн. ((3200,00 грн.– 1600,00 грн.) × 22%).

У Звіті з ЄСВ відомості про нараховану зарплату і суму ЄСВ відображаємо одним рядком, додаткову базу нарахування ЄСВ — другим рядком, в якому зазначаємо код типу нарахувань — «13».

Відображення проведених нарахувань див. у рядках 2 і 3 Таблиці 6 Зразка заповнення Звіту з ЄСВ.

Наприкінці року окремим працівникам надають щорічні основні відпустки, тривалість яких переходить на січень поточного року. Якщо зарплата працівника, який перебував у відпустці, за частину січня 2017 року менша за розмір мінімальної зарплати, під час обчислення додаткової бази нарахування ЄСВ беруть до уваги нараховані за січень зарплату і відпускні.

Увага!

Приклад визначення додаткової бази нарахування ЄСВ для працівника, якому надали відпустку, та відображення проведених нарахувань у Звіті з ЄСВ цій працівниці див. тут.

Визначати додаткову базу нарахування ЄСВ доведеться, зокрема, для працівниць, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць, нарахована в минулому році за місяці 2017 року, менша за розмір мінімальної зарплати — 3200,00 грн.

Увага!

Приклад визначення додаткової бази нарахування ЄСВ для працівниці, що перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, та відображення проведених нарахувань у Звіті з ЄСВ цій працівниці див. тут.

Насамкінець наголосимо: доплата до рівня мінімальної зарплати є окремою виплатою і належить до фонду оплати праці.

Натомість додаткова база нарахування ЄСВ є розрахунковою величиною. Що, як відомо, сприяє додатковому надходженню коштів до фондів загальнодержавного пенсійного і соціального страхування.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль