Екологічний податок: за якою ставкою обчислювати та коли подавати декларацію

1660
Якщо діяльність бюджетної установи пов'язана із забрудненням довкілля, вона є платником екологічного податку. Відповідно, має подавати до контролюючого органу податкову декларацію з екологічного податку. Із 1 січня ставки екологічного податку змінилися. Розповімо, як потрібно відзвітувати за останній квартал 2016 року та за звітні періоди 2017 року.

Чітке визначення поняття «екологічний податок» знаходимо у підпункті 14.1.57 Податкового кодексу України (ПК). Тож екологічний податок екологічний податок — це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з:

 • фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря;
 • скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин;
 • розміщення відходів;
 • фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

З цього визначення можемо зробити висновок самі (а той хто вагається,  може перевірити це в пункті 240.1 ПК), що платниками екологічного податку є ті юридичні особи, діяльність яких пов’язана із переліченими забруднюючими речовинами і викидами (скиданням, розміщенням, утворенням і зберіганням) їх у довкілля.

(!) Зауважимо: не є платниками податку за розміщення відходів суб'єкти господарювання, які розміщують на власних територіях (об'єктах) виключно відходи як вторинну сировину.

Отже, якщо діяльність вашої бюджетної установи «забруднює» довкілля — вона, безперечно, є платником екологічного податку. Що ж вона повинна пам’ятати, коди формуватиме податкову декларацію з екологічного податку?

Ставки екологічного податку

Одразу зауважимо: ставки екологічного податку 2017 року змінилися. «Винним» у цьому є Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016 № 1791-VIII, норми якого стосовно екологічного податку набрали чинності з 1 січня поточного року.

Тож, за оновленими цим Законом положеннями ПК  із 1 січня 2017 року порівняно з діючими у 2016 році на 12% збільшено ставки екологічного податку за:

Порівняно з діючими у 2016 році збільшені на 12% ставки екологічного податку, що визначені:

 •  за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (п.243.1 ПК);
 •  за викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення забруднюючих речовин (сполук), які не увійшли до пункту 243.1 ПК та на які встановлено клас небезпечності;
 •  за викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення забруднюючих речовин (сполук), які не увійшли до пункту 243.1 ПК, та на які не встановлено клас небезпечності (крім двоокису вуглецю);
 •  за викиди двоокису вуглецю;
 • за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (п. 245.1 і 245.2 ПК);
 • за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (пунктами 246.1 і 246.2 ПК);
 • за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (п. 247.1 ПК);
 •  за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (п. 248.1 ПК).

Наголосимо: за новими, збільшеними, ставками екологічного податку платники податку мають нараховувати свої податкові зобов’язання  стосовно об'єктів оподаткування, що виникли з 1 січня 2017 року. Тобто за новими ставками бюджетні установи визначатимуть суми податку, коли складатимуть декларацію з екологічного податку за звітні квартали 2017 року.

Особливості нарахування екологічного податку

Суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.

Якщо бюджетна установа під час провадження господарської діяльності забруднює довкілля різними видами забруднюючих речовин, вона визначає суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини.

Податкова декларація екологічного податку: коли і кому подавати

Як установлює стаття 250.1, базовий податковий (звітний) період для екологічного податку дорівнює календарному кварталу.

Звітують наразі платники  екологічного податку у Податковій декларації екологічного податку за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.08.2015  № 715.

Граничні терміни подання податкових декларацій та сплати податкових зобов'язань з екологічного податку див. в табл.

Звітний період

Граничний термін подання податкових декларацій

Граничний термін сплати податкових зобов'язань

IV квартал 2016

9 лютого 2017

17 лютого 2017

І квартал 2017

10 травня 2017

19 травня 2017

II квартал 2017

9 серпня 2017

18 серпня 2017

III квартал 2017

9 листопада 2017

17 листопада 2017

IV квартал 2017

9 лютого 2017

19 лютого 2018

Бюджетні установи подають податкові декларації з екологічного податку так:

 • за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах — за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;
 • за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк — за місцем перебування платника на податковому обліку у контролюючих органах.

Особливості сплати екологічного податку

Суми екологічного податку, відображені у звітності за звітний період, платники мають сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Наприклад, суми екологічного податку за IV квартал 2016 року слід сплатити не пізніше 17.02.2017 (адже останній день сплати припадає на вихідний).

Коли можна не подавати декларацію з екологічного податку

Якщо бюджетна установа, що є платником екологічного податку,  протягом року не збирається вести діяльність, що забруднює  довкілля (не здійснюватиме викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів), вона має право повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення і декларацію з екологічного податку у цьому році не подавати.

Для цього слід у довільній формі скласти заяву про відсутність у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку. Таку заяву слід подати не пізніше граничного терміну подання податкової декларації за I квартал звітного року. Тобто у 2017 році — не пізніше 10 травня.

Якщо ж установа не подасть такої заяви — вона буде змушена звітувати про екологічний податок і надалі відповідно до вимог ПК.

Зауважимо: це правило не поширюється на установи, які не є платниками екологічного податку. Вони про відсутність об'єктів обчислення екологічного податку повідомляти контролюючий орган не повинні.

Насамкінець нагадаємо, що останній день подання декларації з екологічного податку за IV квартал 2016 року — 09.02.2017. І під час розрахунку сум податку у цій декларації бюджетні установи мають застосовувати минулорічні ставки, що діяли до 31.12.2016.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль