Інвалід працює на умовах неповного робочого часу: нараховуємо доплату до мінімалки та ЄСВ

505
Нарахування доплати до мінімальної зарплати працівникам продовжує викликати запитання у бухгалтерів. Звичайно, ми намагаємося тримати в полі зору проблемні робочі ситуації, аби вчасно підставити плече і допомогти бухгалтеру провести розрахунки. Нині опрацюємо разом ситуацію, коли потрібно нарахувати доплату до мінімальної зарплати інваліда і обчислити з неї суму ЄСВ.

Насамперед пригадаємо загальні вимоги до нарахування доплати до мінімальної зарплати працівникам.

Доплата до мінімальної зарплати інваліду

Обов’язок виплачувати працівникам доплату до мінімальної зарплати із 01.01.2017 запровадив Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці).

Тож тепер у разі коли нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець має нарахувати працівнику доплату до мінімальної зарплати і виплатити її одночасно з виплатою заробітної плати.

Як же бути, коли з працівником укладений трудовий договір про роботу на умовах неповного робочого часу або коли працівник не виконує у повному обсязі місячної (годинної) норми праці?

Умови нарахування доплати до мінімальної зарплати у цій ситуації передбачені в частині п’ятій статті 31 Закону про оплату праці — мінімальну заробітну плату виплачують пропорційно до виконаної норми праці.

Як випливає із підпункту 2.2.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, доплата до міняльної зарплати включається до складу додаткової зарплати фонду оплати праці. Отже, ЄСВ з неї справляється як із зарплатних виплат за загальними правилами.

Як нараховувати ЄСВ з доплати до мінімальної зарплати інваліду

Ставка ЄСВ для установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41% бази нарахування ЄСВ для працюючих інвалідів (ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Базою нарахування ЄСВ для працівників-інвалідів, у т. ч. тих, які працюють на умовах неповного робочого часу, є фактично нарахована зарплата.

Варто наголосити: до заробітної плати працівників-інвалідів не застосовується правило сплати ЄСВ з мінімальної заробітної плати.

Про правило сплати ЄСВ з мінімальної заробітної плати читайте тут:

Проілюструємо застосування означених правил нарахування працівнику-інваліду доплати до мінімальної зарплати та ЄСВ на прикладі.

Приклад нарахування доплати до мінімальної зарплати інваліду та сум ЄСВ

Працівник-інвалід працює в установі на умовах неповного робочого часу (0,5 ставки). Це його основне місце роботи. Заробітну плату працівнику нараховують з огляду на 0,5 посадового окладу у сумі 800,00 грн. (1600,00 грн. × 0,5).

Із 25.01.2017 по 27.01.2017 працівник перебував у відпустці без збереження зарплати.

Як правильно визначити розмір доплати до мінімальної зарплати інваліду? Якою буде база нарахування ЄСВ?

Як зазначалося, якщо з працівником укладено трудовий договір про роботу на умовах неповного робочого часу та коли працівник не виконав у повному обсязі місячну (годинну) норму праці, мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Якщо ж розмір заробітної плати є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, проводиться доплата до мінімальної зарплати.

Отже, розмір мінімальної зарплати для працівника-інваліда визначаємо з урахуванням того, що він працює на умовах неповного робочого часу, а також пропорційно кількості відпрацьованих робочих днів (р. дн.). Тобто розмір мінімальної зарплати для нього становить:

3200,00 грн. × 0,5 × 17 р. дн. ÷ 20 р. дн. = 1360,00 грн.

Розрахунок доплати до рівня мінімальної зарплати інваліду та зарплати пропорційно відпрацьованому часу наведемо в Таблиці.

Вид виплати

Сума, грн.

Розрахунок

Зарплата за відпрацьований робочий час

680,00

800,00 грн. × 17 р. дн. ÷ 20 р. дн.

Доплата до мінімальної зарплати

680,00

1360,00 грн. – 680,00 грн.

Нарахована зарплата

1360,00

680,00 грн. + 680,00 грн.

Базою нарахування ЄСВ для всіх працівників-інвалідів, зокрема тих, які працюють на умовах неповного робочого часу, є фактично нарахована зарплата. Тобто у нашій ситуації база обкладення ЄСВ становить 1360,00 грн.

Під час нарахування  ЄСВ використовуємо ставку ЄСВ 8,41%. Сплачувати ЄСВ з мінімальної заробітної плати працівника-інваліда не потрібно.

Отже, слід нарахувати ЄСВ у сумі 114,38 грн. (1360,00 грн. × 8,41%).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль