Закон про публічні закупівлі: опановуємо нові правила гри

382
Окремі правила проведення закупівель змінилися із набранням чинності Законом про публічні закупівлі. До того ж самі процедури державних закупівель проходитимуть із застосуванням електронної системи закупівель. Тож розглянемо разом, як зміняться правила гри в державних закупівлях.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі) поєднав положення Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII (далі — Закон про закупівлі) і практичні напрацювання пілотного проекту з упровадження процедур допорогових електронних закупівель (тобто закупівель, вартість яких не перевищує 200 тис. грн. (з ПДВ)).

Окремі закупівельні новації розглянемо далі детальніше.

Сфера застосування

Сфера застосування Закону про публічні закупівлі порівняно із Законом про закупівлі також не змінилася. У разі допорогових сум закупівель, що становлять менше ніж 200 тис. грн. (для закупівлі товару (товарів), послуг) та 1,5 млн. грн. (для робіт), оновлені тендерні процедури дозволено не проводити.

Водночас Закон про публічні закупівлі наділяє замовника правом використовувати електронну систему закупівель (далі — Система) також під час проведення допорогових закупівель. Утім, наголосимо: законодавчі ініціативи не передбачають обов’язку використовувати цю систему для сум, менших ніж допорогові.

Законодавець, переконавшись в ефективності застосування електронної системи закупівель, не забороняє, а навпаки, дозволяє її використовувати за будь-яких умов.

А от якщо замовник дотепер не користувався електронною системою закупівель, такому замовнику доведеться до неї звикати. Він має обов’язково опублікувати (оприлюднити) звіти про укладені договори. Цей обов’язок покладають на замовників у випадках, якщо вартість предмета закупівлі становить від 50 до 200 тис. грн.

У разі перевищення порогових сум Законом про публічні закупівлі передбачено три закупівельні процедури:

 • відкриті торги;
 • конкурентний діалог;
 • переговорна процедура закупівлі.

Планування публічних закупівель

Законодавчі норми, в яких зафіксовано випадки, коли на замовників не поширюється дія Закону про публічні закупівлі, фактично перекочували до нього із Закону про закупівлі.

Тож, як і раніше, закупівлі слід проводити відповідно до річного плану закупівель (з додатками). Його треба оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження.

Контроль за публічними закупівлями

Контрольну функцію у сфері публічних закупівель покладено на Рахункову палату, Антимонопольний комітет України, Державну аудиторську службу (колишня Держфінінспекція).

Натомість Мінекономрозвитку має регулювати та реалізувати державну політику у сфері держзакупівель.

У свою чергу, до проведення оплати за договором про закупівлю органи Казначейства перевірятимуть лише наявність в електронній системі закупівель таких документів, як договір про закупівлю, річний план закупівель, звіт про результати проведення процедури закупівлі.

Громадський контроль

Громадськість має отримати вільний доступ до електронної системи закупівель. Саме це має забезпечити громадський контроль публічних закупівель.

Доступ до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, стане вільним і безоплатним.

Комітет з конкурсних торгів

Ще однією новацією для замовників є можливість не створювати тендерний комітет, або, як нині він називається, комітет з конкурсних торгів.

За таких обставин замовник зможе призначити особу (осіб), що опікуватиметься організацією та проведенням процедур закупівлі в його інтересах. Такі уповноважені особи будуть самостійними в організації своєї роботи та зможуть виконувати її на умовах трудового договору (контракту).

Центральні закупівельні організації

Також завдяки Закону про публічні закупівлі замовники отримають можливість делегувати свої закупівельні повноваження централізованим закупівельним організаціям.

Тобто передбачено створити низку юридичних осіб, наділених функціями замовника. Ці особи організовуватимуть і проводитимуть процедури закупівель (закупівлі за рамковими угодами) в інтересах замовників. Вони набуватимуть усіх прав та обов’язків як повноцінні замовники та нестимуть відповідну відповідальність.

Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій установить Уряд. Очевидно, що реалізація такого механізму не буде безкоштовною.

Набрання чинності

Закон про публічні закупівлі набере чинності поетапно:

 • з 01.04.2016 — для всіх центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання;
 • з 01.08.2016 — для всіх замовників.

Сподіваємося, його застосування дасть позитивний економічний ефект на загальнодержавному рівні, забезпечить дотримання принципів максимальної економії, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, а також стане значним кроком до подолання корупції у цій сфері.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль