text
Головбух: Бюджет

Доплата за суміщення професій (посад) в бюджетній установі

 • 13 лютого 2017
 • 944

Іноді у бюджетних установах працівники поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, виконують додаткову роботу на умовах суміщення професій (посад). Розглянемо, як документально оформити виконання такої роботи та оплатити працю працівників.

Виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) без звільнення від своєї основної роботи вважається суміщенням професій (посад).

Одразу ж зазначимо, що дотепер українські законотворці не потурбувалися про затвердження нормативно-правового акта, який би урегулював порядок та умови суміщення професій (посад).

Тож нині бюджетні установи, аби організувати та оплатити суміщення професій (посад) працівникам, керуються:

Ці нормативні акти є чинними відповідно до постанови ВР України «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу PCP» від 12.12.1991 № 1545-ХІІ.

Умови суміщення професій (посад)

Суміщення професій (посад) в установі можливе за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня (робочої зміни), за умови, що це економічно вигідно і не призводить до погіршення якості продукції, виконуваних робіт, обслуговування населення. 

Варто згадати ще одну умову для можливості встановлення суміщення професій і посад працівнику: якщо для виконання роботи законодавством передбачено вимоги до рівня освіти та стану здоров'я працівника, у такому разі про суміщення професій не може бути й мови.

Документальне оформлення суміщення професій (посад)

Доручення виконувати роботу на умовах суміщення оформлюють наказом про суміщення посад (розпорядженням). У ньому визначають:

 • суміщену посаду;
 • умови виконання роботи;
 • розмір винагороди у вигляді доплати до посадового окладу (тарифної ставки).

Зауважимо, що доручення працівнику виконувати поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) вважається зміною чинного трудового договору, пов'язаною із встановленням додаткових прав та обов'язків працівнику. 

Якщо в установі наказом про суміщення (розпорядженням) виконання роботи працівником на умовах суміщення професій (посад) не оформлено, однак поведінка сторін трудового договору фактично засвідчила про згоду сторін на таку роботу, це можна розглядати, як зміни у трудових відносинах.

Отже, трудовими відносинами на умовах суміщення професій (посад) вважаються відносини, коли:

 • керівник доручив працівнику виконувати роботу на умовах суміщення професій і посад (навіть попри те що воно не було оформлено документально);
 • працівник з відома та/або розпорядження керівника, приступив та виконував поряд зі своєю основною роботою додаткову роботу за іншою професією чи посадою (і це підтверджується належними доказами).

У такому разі виконану працівником роботу за іншою професією чи посадою на умовах суміщення слід оплати у порядку, визначеному законодавством.

Оплата праці за суміщенням посад

Оплату праці за суміщенням професій (посад) передбачає стаття 105 Кодексу законів про працю України.

Вона встановлює, що працівникам, які виконують в тій самій установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад).

Увага!

Розміри доплат за суміщення професій (посад) встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

За суміщення професій (посад) установлюють доплати працівникам у розмірі до 50% посадового окладу (тарифної ставки) (пп. «а» пп. 3 п. 3 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298).

Винятком є керівники бюджетних установ, закладів та організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій, їхні заступники. Їм доплати за суміщення професій (посад) не встановлюють.

Насамкінець нагадаємо, що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору (ст. 21 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). А роботодавець не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль