text
Головбух: Бюджет

Опановуємо правила кодування аналітичних рахунків на прикладі

 • 15 лютого 2017
 • 2364

Із 1 січня 2017 року кожна бюджетна установа для ведення бухгалтерського обліку має використовувати власний Робочий план рахунків. І якщо для узагальнення інформації про господарську діяльність установи потрібні ті чи ті аналітичні рахунки обліку, слід потурбуватися про їх відкриття. А для цього — не обійтися без знання правил кодування аналітичних рахунків.

Бюджетні установи із 1 січня 2017 року проведені господарські операції в бухобліку відображають за Планом рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203 (далі — Новий план рахунків).

Новий план рахунків є переліком рахунків і субрахунків для узагальнення інформації про факти діяльності суб’єктів державного сектору у бухгалтерському обліку. До того ж Новий план рахунків, на відміну від звичного бухгалтерам старого, складається із субрахунків для установ різного профілю, галузевої приналежності.

Тож зрозуміло, що чимало субрахунків із Нового плану рахунків для роботи певної бюджетної установи не знадобляться. Тому кожна установа на основі цих субрахунків розробляє власний Робочий план рахунків бухгалтерського обліку, до якого включає ті синтетичні і аналітичні рахунки, які потрібні для обліку саме її господарських операцій.

Тобто Робочий план рахунків бухгалтерського обліку установи має містити стільки рахунків і субрахунків, скільки потрібно для відображення фінансово-господарських операцій саме цієї установи. 

Відкривати аналітичні рахунки до субрахунків Нового плану рахунків установи можуть, керуючись пунктом 4 Нового плану рахунків.

Порядок відкриття аналітичних рахунків

Як зазначалося,  за потреби кожна установа самостійно вводить аналітичні рахунки до субрахунків власного Робочого плану рахунків.

Зауважимо, що структура аналітичних рахунків обліку має забезпечити:

деталізацію інформації про кошти, грошові документи, розрахунки, інші доходи та витрати, доходи та витрати від обмінних та необміних операцій, майбутніх періодів (у т. ч. в іноземній валюті), витрати на амортизацію та матеріальні цінності за загальним і спеціальним фондами й кодами програмної та економічної класифікації видатків бюджетів і кредитування бюджетів;

деталізацію інформації за коштами спеціального фонду (групами, підгрупами) та звітними сегментами;

складання фінансової та бюджетної звітності відповідно до законодавства.

Структуру аналітичних рахунків до субрахунків Робочого плану рахунків бухгалтерського обліку, а також правила їх кодування установа затверджує у Порядку відкриття аналітичних рахунків.

Зразок Порядку відкриття аналітичних рахунків див. тут.

Правила кодування для відкриття аналітичних рахунків

Аналітичні ознаки для деталізації об’єктів обліку відображають через кодування аналітичного рахунку.

Правила кодування наведемо на прикладі відкриття аналітичних рахунків для обліку доходів підгрупи 1 другої групи власних надходжень.

Уявімо, що потрібно відкрити аналітичний рахунок для обліку коштів від благодійника, які отримав Зразковий будинок культури. Цей будинок культури утримується коштом районного бюджету.

Насамперед зазначимо, що такі кошти є надходженнями підгрупи 1 другої групи власних надходжень бюджетних установ. Тож такі надходження Зразковий будинок культури обліковуватиме на субрахунку 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Аналітичний рахунок матиме такий вигляд: 75110221210000 «Доходи за необмінними операціями (Трансферти)», де:

7511 — перші чотири знаки відповідають цифрам коду субрахунку;

75110 — п’ятий знак тимчасово позначаємо «0» (обгрунтування див. у публікації «Вносимо зміни до Положення про облікову політику установи» тижневика «Головбух: Бюджет» № 3/2017 на с. 24);

751102 — шостий знак ідентифікує спеціальний фонд «2»;

7511022 — сьомий знак «2» ідентифікує другу групу власних надходжень спеціального фонду;

75110221 — восьмий знак «1» ідентифікує 1 підгрупу другої групи власних надходжень;

751102212 — дев’ятий знак «2» ідентифікує переміщення доходів спеціального фонду в межах одного розпорядника бюджетних коштів вищого рівня (однієї економічної групи);

751102 — 7511022121 — десятий знак «1» ідентифікує кошти районного бюджету;

75110221210000 — 11-14 знаки «0000» ідентифікують витрати установи за кодами економічної класифікації видатків бюджету, затверджених наказом № 11, за яким ці видатки проводять та оплачують.

Відкриття аналітичних рахунків — за змінами у Положенні про облікову політику

Оскільки і Порядок відкриття аналітичних рахунків, і Робочий план рахунків є елементами облікової політики установи, установа повинна внести зміни до облікової політики.

Як це зробити, ми розповіли тут.

Детально про зміну елементів облікової політики в Положенні про облікову політику установи читайте в статті В. Іщенко, І. Іскрижицької «Вносимо зміни до Положення про облікову політику установи» тижневика «Головбух: Бюджет».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль