text
Головбух: Бюджет

Портал DoZorro: чого варто боятися замовникам

 • 16 лютого 2017
 • 1120

Наприкінці минулого року і замовники, і учасники отримали можливість стежити за прозорістю публічних закупівель на порталі DoZorro. Тобто контролювати публічні закупівлі тепер стало простіше. Які ж завдання покладені на DoZorro та чого варто боятися замовникам?

Перехід закупівель — як допорогових, так і післяпологових — в електронний простір значно збільшив кількість торгів, які підлягають моніторингу. Тож аби ефективно здійснювати моніторинг закупівель в нових умовах, виникла ідея створити портал DoZorro.

DoZorro — це, по суті, це інструмент, що дає змогу контролювати закупівлі в електронній системі, які проводять державні замовники. Завдяки йому на одній платформі тепер можна:

 • проводити моніторинг закупівель;
 • залишати структуровані відгуки про порушення чи зловживання, яких припустилися під час торгів як замовники, так і постачальники;
 • вживати заходів для досягнення справедливості, якщо громадяни ідентифікували порушення.

Завдання, які має виконати DoZorro

Портал DoZorro покликаний об’єднати зусилля всіх зацікавлених сторін задля поліпшення якості закупівель. Адже кожна сторона отримає з його допомогою певну низку переваг.

На DoZorro кожен учасник системи (будь-то постачальник, замовник, контролюючий орган, громадянин) за бажання матиме можливість зворотного зв’язку, зможе обговорити умови конкретної закупівлі, проаналізувати закупівлі окремого державного органу чи установи, підготувати та подати офіційне звернення до контролюючих органів тощо.

На сьогодні основне джерело даних — відгуки представників бізнесу, інтереси яких порушено під час процедур закупівель.

Перевагою DoZorro є пряма інтеграція з базою даних ProZorro. Тобто тендер, оголошений у системі публічних закупівель, одразу ж відображається на порталі і стосовно нього учасники можуть залишати відгуки. Найближчим часом кожен учасник системи зможе подавати відгук «не виходячи з кабінету».

Окрім того, допоміжними інструментами є модулі аналітики bi.prozorro.org, bipro.prozorro.org — через них також можна залишити відгук на DoZorro. Наразі проведена інтеграція DoZorro і з Антикорупційним монітором (acm-ua.org).

Чим загрожує DoZorro для замовників

Державні замовники на ProZorro можуть не лише дати оцінку конкретному постачальнику, а й проаналізувати зауваження від бізнес-спільноти, створити власну систему ризик-менеджменту.

Згодом, завдяки новому функціоналу порталу замовники зможуть оперативно реагувати на зауваження з приводу їхніх торгів, висловлені громадянами чи представниками бізнесу.

Адже на порталі учасники закупівель можуть залишати анонімні відгуки, скажімо про несправедливу закупівлю. Своєю чергою, замовник зможе відкрито відреагувати на критику.

Якщо ж такої реакції замовника не буде, кейси з потенційними порушеннями будуть направлені до контролюючих органів.

Тому замовники повинні знати, що відгуки на порталі використовуватимуть у методології оцінки якості проведення процедур та ризик-індикаторах.

Що дає DoZorro для учасників

Учасники процедури закупівель можуть залишати на DoZorro свій відгук або зауваження щодо конкретного тендера.

Як обіцяє команда порталу, її члени намагатимуться опрацювати кожен такий відгук. Юристи готуватимуть звернення до замовників, керівних та контролюючих органів з вимогою усунути порушення або притягнути винних до відповідальності.

До того ж відгук учасника має чітко структуровану форму, яку легко аналізує комп’ютер. У опитувальнику передбачені прості запитання, на які здебільшого слід відповідати «так» чи «ні». Під кожне запитання можна додати описову частину. Тож навіть тоді, коли юристи порталу не встигнуть опрацювати відгук учасника, відображену в ньому інформацію проаналізує система.

Інформація з DoZorro — до контролюючих органів

Як зазначалося, цінність відгуків учасників закупівель полягає саме у можливості автоматичного їх опрацювання.

Тож контролюючі органи зможуть побачити на DoZorro аналітику за окремими тендерами та замовниками, скажімо, про дискримінаційні умови, завищену очікувану вартість, безпідставні дискваліфікації тощо.

Завдяки такому моніторингу, коли порушення вже ідентифіковано, контролюючому органу залишається лише його підтвердити.

Окрім того, величезну роботу «на випередження» проводять юристи DoZorro. Вони перевіряють наявність вказаного у відгуку порушення. І якщо інформація підтверджується, самі надсилають листи до контролюючих органів для детального аналізу кейсу.

Наразі навіть розробляється можливість подавати звернення про порушення до Держаудитслужби через онлайн-кабінет служби у системі.

Планується також залучити до аналізу порушень під час закупівельних процедур партнерські організації, що працюють у сфері моніторингу закупівель. Після інтеграції порталу із майданчиками ProZorro кількість відгуків від учасників значно зросте. Тому наразі удосконалюється функціонал порталу DoZorro задля:

 • загального обліку закупівель, які наразі перевіряють команди партнерських організацій;
 • формування типових тендерів за видами порушень;
 • швидкої передачі закупівлі з порушеннями в роботу контролюючим органам тощо.

Планується, що завдяки порталу DoZorro всі порушення у сфері закупівель будуть зафіксовані в одному місці та в майбутньому збережені як для систем індикації ризиків, так і для репутаційних рейтингів.

DoZorro для громадськості

Громадські активісти завдяки DoZorro отримають корисну інформацію про той чи той тендер, зможуть обговорити її з потенційними та наявними постачальниками, дізнатися експертну думку про правильність формулювань у тендерній документації, отримати професійну експертизу тощо.

Команда порталу готує інструкції для активних громадян та бізнесу, за якими можна правильно підготувати звернення у випадку ідентифікації порушень. Розробляє типові листи до Держаудитслужби, Антимонопольного комітету, Департаменту захисту економіки, Нацполіції тощо.

Тобто бізнес і громадськість завдяки DoZorro зможуть легко керувати потенційно ризикованими закупівлями та репутацією недоброчесних замовників.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль