Як бути з договорами про закупівлю, у яких предмет закупівлі визначено по-старому

621
За річним планом закупівель на 2017 рік замовник уклав договір про закупівлю і 16 січня зареєстрував його у Казначействі. Постачальник вже почав працювати за цим договором. Утім, із 17 січня внесено зміни до Порядку визначення предмета закупівлі, і предмет закупівлі тепер треба визначати за четвертим знаком (а не за п’ятим, як визначено у нашого замовника). Як тепер бути замовнику? Вирішимо проблему із внесенням змін до договору про закупівлю після зміни порядку визначення предмета закупівлі разом.

Справді, запитання з приводу внесення змін до договору про закупівлю після зміни порядку визначення предмета закупівлі виникло не в одного замовника. Дамо на нього аргументовану відповідь.

Визначення предмета закупівлі за новими правилами

Із 17 січня 2017 року за загальним правилом предмет закупівлі товарів і послуг слід визначати так:

Це правило почало діяти після того, як до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 17.03.2016 № 454 (далі — Порядок № 454), Мінекономрозвитку внесло зміни наказом від 19.12.2016 № 2092 (далі — Наказ № 2092).

Нагадаємо, що з 1 по 16 січня 2017 року при визначенні предмета закупівлі до уваги брали показники третьої — п’ятої цифр основного словника.

Як наслідок, чимало замовників у річному плані закупівель на 2017 рік предмет закупівлі визначили за показниками третьої — п’ятої цифр основного словника.

Зрозуміло, що для таких замовників у цій ситуації йтиметься не про внесення змін до договору про закупівлю, а про внесення змін до річного плану закупівель.

Внесення змін до річного плану закупівель

На вимогу статті 4 Закону про публічні закупівлі замовник закупівлі проводить відповідно до річного плану закупівель.

А за потреби замовник може внести зміни до річного плану закупівель. Закон про публічні закупівлі передбачає таку можливість, хоча й не конкретизує порядку внесення змін до нього та їх періодичності.

Отже, замовники, які запланували закупівлі на 2017 рік за старими правилами визначення предмета закупівель, мають внести зміни до річного плану закупівель. Тобто визначити в річному плані предмет закупівлі з урахуванням змін до Порядку № 454. Однак зауважимо, що це можливо для закупівель, які до 17.01.2017 не були розпочаті. 

Як же бути тим замовникам, які встигли укласти договір про закупівлю, визначивши предмет закупівлі за старими правилами. Невже для них внесення змін до договору про закупівлю можливо?

Внесення змін до договору про закупівлі

Укладення договору про закупівлю регулюється нормами Цивільного кодексу України (ЦК) та Господарського кодексу України (ГК). При цьому, звичайно, враховують особливості, визначені Законом про публічні закупівлі.

До норм згаданих кодексів і звернімося за розрадою у цій ситуації.

Договір є обов’язковим для виконання сторонами. На цьому наголошує частина перша статті 629 ЦК. А частина перша статті 631 ЦК установлює, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору.

Зобов’язання має виконуватися належно, зокрема відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства.

Тут варто згадати і про те, що закони та інші нормативно-правові акти в жодному разі не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст. 58 Конституції України). З цього випливає, що дія закону або іншого нормативно-правового акта поширюється лише на ті відносини, які виникли після набрання ним чинності.

Надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам можливе тоді, коли про це в законі або іншому нормативно-правовому акті є пряма вказівка. Як відомо, прямої вказівки в Наказі № 2092 про це немає.

Отже, можемо зробити висновок, що внесення змін до Порядку № 454 не може бути підставою для припинення правовідносин за договором про закупівлю, який сторони уклали до 17.01.2017. Тобто те, що предмет закупівлі визначений за старими правилами Порядку № 454, які діяли на момент укладення договору, не вважається підставою для внесення змін до договору про державні закупівлі.

У разі коли дія договору про закупівлю, укладеного до 17.01.2017, триває і допоки зобов’язання, прийняті сторонами, не виконані, сторони мають їх виконувати, дотримуючись умов договору та законодавства



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією












    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль