Як враховувати доплату за ненормований робочий день у розрахунку заробітної плати

1445
З моменту запровадження нових умов оплати праці минуло вже майже два місяці. Однак бухгалтер продовжують нас запитувати, як враховувати ті чи ті виплати при забезпеченні мінімальної заробітної плати працівників. Наразі маємо таке запитання стосовно доплати за ненормований робочий день. Допоможе знайти відповідь, опираючись на останнє офіційне роз’яснення Мінсоцполітики.

Проаналізувавши нормативні акти з оплати праці працівників бюджетної сфери, не важко знайти норми, що регулюють встановлення працівникам доплати за ненормований робочий день. Тож можемо зробити висновок, що робота в умовах ненормованого робочого дня, є одним з видів режиму робочого часу.

Окреслимо, що саме мається на увазі, коли йдеться про роботу на умовах ненормованого робочого дня?

За яких умов встановлюється ненормований робочий день

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу.

Нагадаємо, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Зауважимо: КзПП містить положення, що дозволяє установам при укладенні колективного договору встановлювати лише меншу норму тривалості робочого часу. Отже, про встановлення працівникам більшої норми робочого часу не може бути й мови.

Означене визначення поняття «ненормований робочий день» містять Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджені наказом Мінпраці від 10.10.1997 № 7. Окрім визначення, у них подано основні характеристики роботи працівника за такого режиму.

По-перше, ця робота не вважається надурочною.

По-друге, міра праці у цьому випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, а й колом обов'язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).

По-третє, ненормований робочий день не може застосовуватися для всіх без винятку працівників. Наприклад, на нього не можуть розраховувати працівники, зайняті на роботі з неповним робочим днем. Натомість його можна встановлювати для працівників, які працюють на умовах неповного робочого тижня.

По-четверте, як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу працівникам надається додаткова відпустка до 7 календарних днів.

Загалом ненормований робочий день в установах і організаціях може застосовуватись для керівників, спеціалістів і робітників, а саме:

осіб, праця яких не піддається точному обліку в часі;

осіб, робочий час яких за характером роботи поділяється на частини невизначеної тривалості (сільське господарство);

осіб, які розподіляють час для роботи на свій розсуд.

Звичайно, роботу працівника в умовах ненормованого робочого дня установа має належно оплатити.

Як установлюється доплата за ненормований робочий день

Встановлення доплати за ненормований робочий день передбачає підпункт 4 пункту З постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 — для водіїв автотранспортних засобів, які працюють у закладах освіти, культури, соціального захисту, охорони здоров'я тощо.

Також про встановлення доплати водіям за ненормований робочий день йдеться у пункті 2 примітки додатка 3 до наказу Мінпраці «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 02.10.1996 № 77 — для водіїв автомобілів (легкових і вантажних) та автобусів, зайнятих у сфері обслуговування органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їхніх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів.

Доплата за ненормований робочий день встановлюється у розмірі 25% тарифної ставки за відпрацьований час.

Доплата за ненормований робочий день встановлюється  у розмірі 25% тарифної ставки за відпрацьований час. 

Зауважимо: норму про роботу в умовах ненормованого робочого дня за окремими посадами має містити колективний договір, укладений в установі, а встановлення доплати за ненормований робочий день працівнику обумовлюють під час укладення трудового договору.

Як враховувати доплату за ненормований робочий у розрахунку заробітної плати

Із 1 січня 2017 року під час нарахування заробітної плати працівникам бухгалтер установи має враховувати нові правила, встановлені оновленими положеннями Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці).

Якщо працівник виконав місячну норму праці, йому слід нарахувати заробітну плату з урахуванням різних її складових, передбачених умовами оплати праці, не нижче розміру мінімальної заробітної плати.

Мінімальна заробітна плата складається не лише з основної (тарифної) частини заробітної плати (посадовий оклад, тарифна ставка, ставка заробітної плати), а і додаткової заробітної плати стимулюючого та заохочувального характеру (доплат, надбавок, виробничих премій, інших заохочувальних виплат).

Стаття 31 Закону про оплату праці містить суворий припис, що при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховують:

 • доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я;
 • доплати за роботу в нічний та надурочний час;
 • доплати за роз'їзний характер робіт;
 • премії до святкових і ювілейних дат.

Водночас Мінсоцполітики в листі від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 наголошує, що решту виплат, які не містяться в цьому переліку, слід враховувати до мінімальної заробітної плати. Це, зокрема, такі виплати, як доплати за суміщення професій (посад) і виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконаних робіт, доплата за ненормований робочий день та надбавка за класність водіям, доплати за вчене звання, за науковий ступінь, надбавка за вислугу років, виробничі премії, індексація.

Отже, доплату за ненормований робочий день під час нарахування заробітної плати працівникам враховують до мінімальної заробітної плати.

Чи включати до розрахунку мінімально зарплати індексацію, читайте тут:Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль