Чи включати доплату за використання деззасобів до розрахунку мінімальної зарплати

1337
Доплата за використання в роботі дезінфікуючих засобів як додаткова заробітна плата входить до складу зарплати працівників. А її, як відомо, з початку року нараховують за новими правилами. Тож з’ясуємо, як врахувати доплату за використання деззасобів під час нарахування мінімальної заробітної плати. Допоможе нам у цьому останнє офіційне роз’яснення Мінсоцполітики.

Доплата за використання в роботі дезінфікуючих засобів є доволі поширеною складовою додаткової заробітної плати працівників бюджетної сфери.

Найперший приклад, який спадає на думку, це прибиральники службових приміщень. Оскільки в їхній роботі без дезінфікувальних засобів не обійтися, їм, як правило і встановлюють таку доплату. А працівники на таких посадах працюють в різних бюджетних галузях — у дошкільних навчальних закладів, установах охорони здоров’я і соцзахисту, держорганах і органах місцевого самоврядування.

Окрім них, доводиться мати справу з дезінфікувальними засобами під час своїх трудових буднів і медичним сестрам, лікарям, ветеринарам тощо.

Тож установі, аби забезпечити нарахування доплати за використання в роботі дезинфікувальних засобів працівникам, слід врахувати умови  її встановлення.

Якими нормативами слід керуватися для встановлення доплати за використання деззасобів

Насамперед варто згадати про основний норматив, що регулює оплату праці в бюджеті, — постанову КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298. Підпунктом «ґ» пункту 3 Постанови № 1298 передбачено встановлення доплати за використання в роботі дезінфікувальних засобів.

В унісон цій загальній нормі звучать положення галузевих нормативів, що визначають умови оплати праці в освіті, охороні здоров’я, культурі, органах місцевого самоврядування.  Встановлення доплати за використання в роботі дезінфікувальних засобів передбачають:

За яких умов установлюють доплату за використання дезінфікуючих засобів

Доплата за використання деззасобів установлюється працівникам в розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки).

Як зрозуміло вже з самої назви, претендувати на встановлення такої доплати можуть лише ті працівники, які використовують в роботі дезінфікувальні засоби. А точніше ті працівники, виконання функціональних обов'язків за посадою, яку вони обіймають, вимагає використання у роботі дезінфікувальних засобів.  Як наслідок, під час роботи вони піддаються впливу небезпечних факторів.

Звертаємо увагу, що:

доплату за використання дезінфікуючих засобів встановлюють працівникам в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу.

І як наполягало МОЗ у листі від 27.03.2007 № 10.01.07/581 для встановлення такої доплати проводити атестації робочого місця не потрібно.

Перелік посад, робота на яких передбачає використання дезінфікуючих засобів, а отже, за роботу на яких працівникам встановлюють доплату визначається в колективному договорі установи. Окрім того, у колективному договорі варто прописати і ті групи деззасобів, які безпосередньо використовуватимуть працівники установи.

Не зайве обумовити перелік таких дезінфікувальних засобів в інструкції з охорони праці, затвердженій в установі, і за можливості передбачити в ній видачу працівникам спецзасобів захисту (халатів, фартухів, рукавичок тощо).

Оскільки виконання робіт із деззасобами має бути передбачено в посадових обов'язках працівників, про таку роботу зазначають в їхніх посадових інструкціях. З ними працівників потрібно  ознайомити  під підпис.

На підставі перелічених документів керівник установи має видати наказ (розпорядчий документ), де чітко конкретизує посади, за якими проводиться доплата за використання в роботі дезінфікуючих засобів.

Зауважимо: незалежно від виплати доплати за використання дезінфікуючих засобів,  працівникам закладів охорони здоров’я та соцзахисту у зв'язку зі шкідливими умовами праці можуть бути встановлені також доплати у розмірі до 12% посадового окладу, передбачені додатком 6 до Умов № 308/519. Такі доплати встановлюють на підставі атестації робочих місць і в межах коштів, затверджених на оплату праці в кошторисі.

Таку позицію висловило Мінсоцполітики у листі від 09.09.2009 № 540/13/84-09.  

Чи включати доплату за використання деззасобів до розрахунку мінімальної зарплати

Із 1 січня 2017 року зазнали змін, зокрема, норми статті 95 Кодексу законів про працю України та статей 3, 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) .

Наразі мінімальною заробітною платою вважають встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

До мінімальної зарплати входить не лише основна (тарифна) частина заробітної плати (посадовий оклад, тарифна ставка, ставка заробітної плати), а й додаткова заробітна плата стимулюючого та заохочувального характеру (доплати, надбавки, виробничі премії, інші заохочувальні виплати).

Роботу працівників оплачують за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу (тарифної ставки, ставки заробітної плати) або залежно від виконання норм виробітку і відрядних розцінок. При цьому враховують підвищення, доплати та надбавки, передбачені законодавством. Тож коли працівник виконав місячну норму праці, йому мають нарахувати заробітну плату з урахуванням різних її складових, визначених умовами оплати праці, не нижче розміру мінімальної заробітної плати (у 2017 році — 3200 грн.).

Статтею 31 Закону про оплату праці встановлено перелік виплат, які при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються, а саме:

 • доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я;
 • доплати за роботу в нічний та надурочний час;
 • доплати за роз'їзний характер робіт;
 • премії до святкових і ювілейних дат.

У випадку, коли робітникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за результатами атестації робочих місць установлені доплати у розмірі до 12% посадового окладу (тарифної ставки) (пункт 3.4.5 Наказу № 308/519) та доплата в розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки працівникам) (у т. ч. молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфікувальні засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів (пункт 3.4.7 Наказу № 308/519), то вони мають бути нараховані понад розмір мінімальної заробітної плати (3200 грн.).

Усі інші виплати, які не перелічені Законом про оплату праці, мають враховуватися до мінімальної заробітної плати.

На цьому наполягає Мінсоцполітики в листі від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281.

Отже, доплату за використання деззасобів до розрахунку мінімальної зарплати за настановою Мінсоцполітики не потрібно включати до розміру мінімальної заробітної плати.

Про те, як включають інші виплати до розрахунку мінімальної заробітної плати, читайте тутВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль