Нараховуємо амортизацію на частково або повністю зношені основні засоби

147
Бюджетна установа має нарахувати амортизацію на об’єкти основних засобів. Утім, на більшість з цих об’єктів уже нарахований знос від їх первісної (переоціненої) вартості. З’ясуємо, як за такими об’єктами нарахувати тепер амортизацію.

Одразу зазначимо: амортизацію основних засобів потрібно нараховувати від первісної (переоціненої), а не залишкової вартості. Зупинимося на цій тезі детальніше.

Нарахування бюджетними установами амортизації на основні засоби регламентують розділи:

 • IV Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби»;
 • V Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації до НП(с)БОДС 121).

Цими нормативними актами визначено, зокрема, метод, об’єкт, норми, терміни та межа нарахування амортизації.

Метод нарахування амортизації

Згідно з пунктом 6 розділу V Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121 амортизацію основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) нараховують із застосуванням прямолінійного методу. Цей метод передбачає рівномірне списання (розподіл) вартості об’єкта основних засобів, що амортизується, протягом строку його експлуатації. Тобто залишкова вартість основних засобів щорічно знижується на одну і ту саму річну суму зносу (амортизації).

Об’єкт амортизації

Відповідно до розділу V Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121 об’єктом амортизації основних засобів є вартість, яка амортизується.

Вартість, яка амортизується, складається з первісної або переоціненої вартості основних засобів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.

Тобто про залишкову вартість як об’єкт нарахування амортизації основного засобу в нормативних документах у жодному разі не йдеться.

Строки корисного використання, норми амортизації та періодичність її нарахування

Строки корисного використання основних засобів та річні суми (норми) амортизації (зносу) не змінилися. Пунктом 4 розділу V Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121 визначено, що вартість об’єкта основних засобів розподіляється на систематичній основі протягом строку його корисного використання (експлуатації) шляхом нарахування амортизації на дату балансу щокварталу діленням річної суми амортизації на 4.

Типові строки корисного використання основних засобів суб’єктів державного сектору тепер наведені у додатку 1 до Методичних рекомендацій щодо облікової політики суб’єкта державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації № 11).

За цими нормативами річну суму амортизації кожна бюджетна установа визначає самостійно. Її розраховують діленням вартості, яка амортизується, на строк корисного використання об’єкта основних засобів при його визнанні (оприбуткуванні) (п. 5 розд. V Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121).

Межа амортизації

Для зручності та в умовах автоматизації процесу поквартального нарахування амортизації основних засобів рекомендуємо, керуючись Методрекомендаціями № 11, у наказі про облікову політику затвердити норми амортизації у відсотках, розраховані шляхом множення на 100% частки від ділення річної суми амортизації на первісну (переоцінену) вартість основного засобу.

Внести такий пункт в наказ про облікову політику варто через те, що для обчислення амортизації основних засобiв до цих пір потрібно використовувати Вiдомiсть нарахування зносу на основнi засоби за формою ОЗ-12 (бюджет). А ця форма затверджена ще наказом ГУ Держказначейства та Держкомстату «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів, що належать установам і організаціям, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, та Інструкції з їх складання» від 02.12.1997 № 125/70.

В Інструкції зі складання типових форм з обліку та списання основних засобів зазначається, що суми зносу основних засобів за повний календарний рік обраховуються вiдповiдно до норм зносу, встановлених в процентах до балансової вартостi кожної з груп основних засобiв.

Зауважимо: що амортизація, накопичена у розмірі, що не перевищує 100% вартості основного засобу, буде межею для чергового нарахування амортизації. Тому сума амортизації за останній квартал може бути значно меншою, ніж у попередніх кварталах, через заокруглення сум.

Адже тепер у пункті 10 розділу V Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121 встановлено: нарахована амортизація об’єкта основних засобів, що придатний для подальшої експлуатації, не може бути підставою для його списання.

Переоцінка основних засобів

З огляду на зазначене та з урахуванням пункту 4 розділу VII Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121, можна сформулювати новий підхід до оцінки повністю зношених основних засобів: якщо залишкова вартість об’єкта основних засобів дорівнюватиме нулю, то необхідно визначити його переоцінену залишкову вартість додаванням справедливої вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об’єкта. При цьому для об’єктів, що використовуються й надалі, треба обов’язково визначити ліквідаційну вартість.

Тож тепер потрібно переоцінити об’єкти основних засобів, вартість яких станом на 1 січня 2015 року повністю замортизована (сума зносу становить 100% первісної (переоціненої) вартості). А також визначити результати втрати та/або відновлення корисності по об’єктах основних засобів. І лише після перелічених дій нарахувати амортизацію вже від переоціненої вартості основного засобу залежно від строку корисного використання та річної суми амортизації або квартальної норми, визначених з урахуванням вимог розділу V Методрекомендацій до НП(с)БОДС 121.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль