text
Головбух: Бюджет

Доплата за класне керівництво у 2017 році: встановлюємо правильно

 • 22 лютого 2017
 • 1882

Аби забезпечити формування учнівського колективу та проведення виховної роботи з учнями в класі, директор школи призначає з числа педагогів класних керівників. Для них це буде додаткове навантаження, а отже, його слід додатково оплатити. Нормативні акти з оплати праці в освітніх закладах передбачають в таких випадках встановлення доплати за класне керівництво.

Перш ніж поговорити про основні умови встановлення доплати за класне керівництво в школі, розглянемо загальні правила, якими керується директор цього закладу, покладаючи на вчителя обов’язки класного керівника.

Умови для встановлення доплати за класне керівництво

Діяльність класного керівника в школі, його права і обов’язки регламентує Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затверджене наказом Міносвіти від 06.09.2000 № 434 (далі — Положення № 434).

На класного керівника покладається керівництво одним класом, навчальною групою.

Пунк 2.1 Положення № 434 визначає, що обов'язки класного керівника покладаються на педагогічного працівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, який:

 • має педагогічну освіту або відповідну професійну освіту та професійно-педагогічну підготовку;
 •  здійснює педагогічну діяльність;
 •  фізичний та психічний стан здоров'я якого дозволяє виконувати ці обов'язки.

Директор навчального закладу покладає обов'язки класного керівника на педагогічного працівника або на досвідченого майстра виробничого навчання, за його згодою.

Такі обов’язки не можуть бути припинені до закінчення навчального року. У виняткових випадках з метою дотримання прав та інтересів учнів (вихованців) та їх батьків зміна класного керівника може бути здійснена протягом навчального року.

Як бачимо, обов’язки класного керівника покладають на тих педагогічних працівників, які працюють у навчальному закладі. Окремої посади для виконання такої роботи не передбачено.

Отже, додаткове навантаження педагогічних працівників має бути додатково оплачене.

Встановлення доплати за класне керівництво 2017 року

Працю педагогічних працівників освітніх закладів оплачують, зокрема, за Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102). Порядок встановлення доплати за класне керівництво в школі визначає пункт 36 Інструкції № 102.

На його вимогу вчителям, викладачам, старшим викладачам, майстрам виробничого навчання та іншим педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів, провадиться додаткова оплата за класне керівництво.

Зауважимо:

доплату за класне керівництво в школі керівним працівникам встановлювати не можна.

Доплату за класне керівництво встановлюють у таких розмірах:

 • у І-IV класах — у розмірі 20% ставки заробітної плати;
 • у V-XI (XII) класах — у розмірі 25% ставки заробітної плати (посадового окладу).

Водночас пункт 36 Інструкції № 102 містить таку вимогу:

«у класах (класах-комплектах, групах) шкіл усіх типів і найменувань з числом учнів менше 12 осіб доплату за класне керівництво встановлюють у розмірі 50% відповідних розмірів доплат».

Тобто означений розмір доплати за класне керівництво у таких класах слід поділити навпіл для встановлення класному керівнику розміру доплати.

У початкових класах (класах-комплектах), в яких заняття повинні вести два вчителі, якщо другий вчитель відсутній через хворобу чи інші причини, доплата за класне керівництво провадиться як за один клас (клас-комплект) залежно від загальної кількості учнів.

Обсяг навчального навантаження вчителя не впливає на встановлення доплати за класне керівництво — її встановлюють відповідно до ставки заробітної плати (посадового окладу) педагогічного працівника. І якщо вчитель має право на підвищення ставки заробітної плати, доплату за класне керівництво вчителеві розраховують з підвищеної ставки заробітної плати.

Варто згадати про ще одну важливу норму.

Пункт 38 Інструкції № 102 не дозволяє проводити перерахунок розміру доплати за класне керівництво у зв'язку із зміною кількості учнів протягом навчального року.

Виняток у цій ситуації передбачено лише тоді, коли тарифікацію педагогічних працівників проводять на початок першого та другого півріччя. Тобто зміна розміру доплати за класне керівництво можлива лише у вечірніх (змінних) середніх загальноосвітніх школах (класах) з очно-заочною формою навчання, заочних школах, а також для вчителів, що навчають дітей, які перебувають на тривалому лікуванні у лікарнях, як це передбачає пункт 63 Інструкції № 102. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль