Оплата роботи за сумісництвом в умовах підсумованого обліку робочого часу

508
Працівник влаштувався до установи, в якій він працює, на роботу за сумісництвом. Як за основним місцем роботи, так і за роботою за сумісництвом запроваджено підсумований облік робочого часу. Як в цій ситуації визначити надурочні години, відпрацьовані працівником, та правильно їх оплатити? Про нюанси оплати праці за сумісництвом в умовах підсумованого обліку робочого часу розповімо далі.

Кожен з нас може укласти трудовий договір і працювати або  в одній установі, або ж одночасно в кількох установах, організаціях (звичайно, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін). Таке право надає нам законодавство про працю.

І тим паче ніхто не може заборонити за відповідних умов працювати в одній установі і за основним місцем роботи, і за сумісництвом.

Водночас у такому разі умови оплати праці матимуть свої нюанси. Скажімо, якщо в установі запроваджено підсумований облік робочого часу, бухгалтер має правильно підрахувати кількість надурочних годин та оплатити їх. А коли працівник виконує роботу також за внутрішнім сумісництвом — з розрахунком надурочних годин можуть виникнути труднощі.

Думаю, варто розповісти про все докладно.

Умови роботи за сумісництвом

Сумісництвом вважають виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи. Таку роботу працівник має виконувати:

 • на умовах трудового договору. Навіть за умови, якщо працівник влаштований на роботу за сумісництвом в установу, де він працює за основним місцем роботи, з ним потрібно укласти трудовий договір.

 • у вільний від основної роботи час, зокрема, в тій самій установі, організації. Тобто працівник не може виконувати основну роботу і роботу за сумісництвом в один і той самий час.

Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день (п. 2 постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій» від 03.04.1993 № 245).

Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не має перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Оплата праці за сумісництвом в бюджетних установах

Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Тож у разі запровадження в установі підсумованого обліку робочого часу, бухгалтер має правильно порахувати час фактичної роботи працівника, виконаної, зокрема за посадою, яку працівник обіймає за сумісництвом.

І що важливо — правильно підрахувати кількість надурочних годин, відпрацьованих працівником.

Як оплатити роботу працівників в надурочні години, ми розповіли тут

Оплата за сумісництвом: підраховуємо надурочні години

Одразу зауважимо: за підсумованого обліку робочого часу важливо правильно визначити обліковий період. Чому? Запровадження підсумованого обліку дає можливість зменшити кількість надурочних годин, а то й узагалі уникнути їх появи. Що особливо актуально для бюджетних установ при обмеженому фонді заробітної плати.

Аби зменшити години надурочної роботи та зекономити бюджетні кошти, доцільно застосовувати такі облікові періоди, як півріччя, рік. Адже, приміром, протягом року установа матиме більше можливостей для коригування щомісячних графіків змінності, а до кінця року зможе уникнути перевищення нормальної тривалості робочого часу працівників.

Якщо ж надурочних годин уникнути не можна, на час тимчасової непрацездатності або відпустки основного працівника, можна оформити одного з працівників або кількох внутрішніми сумісниками, або взяти на роботу зовнішнього сумісника на неповний робочий день.

До того ж  випадку неповної зайнятості працівника нараховану заробітну плату за місяць потрібно порівняти з мінімальною заробітною платою, розрахованою пропорційно зайнятості.

Як зазначалося, працівник, який працює за сумісництвом не може виконувати основну роботу і роботу за сумісництвом в один і той самий час. 

Тож варто пам’ятати важливе правило:

надурочним вважають час, відпрацьований понад встановлену норму тривалості робочого часу за обліковий період у межах одного трудового договору.

Зауважимо також, що облік робочого часу у табелі обліку використання робочого часу та оплата праці такого працівника мають проводитися за кожним місцем роботи окремо. І робота за сумісництвом не може вважатися такою, що виконана надурочно.

Аби правильно розрахувати надурочні години працівнику за умов підсумованого обліку робочого часу, звернімося до робочої ситуації.

СИТУАЦІЯ. Оператор котельні працює в установі за умовами підсумованого обліку робочого часу за основним місцем роботи і за сумісництвом. Обліковий період — місяць.

У лютому він відпрацював 169 год. за основним місцем роботи та 40 годин за сумісництвом. Норма тривалості робочого часу у лютому 2017 року становила 160 год. (за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю та у разі 8-годинної тривалості щоденної роботи при 40-годинному робочому тижні). Працівник з 06.02.2017 по 09.02.2017 не працював у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Тобто 32 год. (4 р. дн. × 8 год.).

Як правильно розрахувати надурочні години працівнику?

РІШЕННЯ. Нормальна тривалість робочого часу, яку має відпрацювати працівник у лютому, становить 128 год. (160 год. – 32 год.).

Якщо працівник відпрацював у лютому 169 год., то кількість надурочних годин з них — 41 год. (169 год. – 128 год.).

Облік робочого часу у табелі та оплата праці такого працівника мають проводитися за кожним місцем роботи окремо. Надурочні години в даній ситуації визначались тільки за основним місцем роботи. Робота за сумісництвом не вважається такою, що виконана надурочно.

Насамкінець хочемо закцентувати вашу увагу на такому. Під час нарахування заробітної плати працівникам, для яких запроваджено підсумований облік робочого часу, бухгалтери часто неправильно визначають кількість надурочних годин в обліковому періоді. Їх, як правило, і виявляють ревізори. Як наслідок, оплачені у результаті неправльного розрахунку у подвійному розмірі понаднормові години, визнають як незаконно нараховану заробітну плату.

Наголошуємо: кількість надурочних годин в обліковому періоді бухгалтер має визначати окремо за основним місцем роботи, і до неї не можна додавати кількість відпрацьованого часу за сумісництвом.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль