text
Головбух: Бюджет

Як визначити календарну норму робочого часу за підсумованого обліку робочого часу

 • 28 лютого 2017
 • 318

Підсумований облік робочого часу запроваджують для працівників бюджетних установ доволі часто. Тривалість робочого часу, відпрацьованого працівниками в межах норми та понаднормово, бухгалтер визначає за певним алгоритмом. І важливою складовою розрахунку є календарна норма робочого часу.

Бухгалтер, який нараховує заробітну плату працівників за умов підсумованого обліку робочого часу, повинен, поряд з іншим, визначити календарну норму робочого часу. Розповімо чому.

За підсумованого обліку робочого часу години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, вважають надурочними. Роботу, виконану надурочно, оплачують за особливим порядком — відповідно до статті 106 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Оплата надурочних годин роботи

Роботу в надурочні години оплачують так:

 • за погодинною системою оплати праці — у подвійному розмірі годинної ставки.
 • за відрядною системою оплати праці — виплачують доплату у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години.

Зауважимо:

компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.

Детальніше про те, як оплатити роботу працівників в надурочні години, ми розповіли тут:

Тож аби правильно оплатити роботу працівників в умовах підсумованого обліку робочого часу, бухгалтер має порахувати усі відпрацьовані працівником години. Які інструменти організації підсумованого обліку робочого часу допоможуть бухгалтеру в цьому?

Умови організації підсумованого обліку робочого часу

За підсумованого обліку робочого часу працю працівників регулюють графіками роботи (змінності).

Під час складання графіка роботи (змінності) слід зважати на те, аби тривалість робочого часу працівників за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 та 51 КЗпП.

Під час складання графіка роботи (змінності) слід зважати на те, аби тривалість робочого часу працівників за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 та 51 КЗпП.

Облік підсумованого робочого часу кожного працівника проводять за табелем обліку використання робочого часу і затвердженим графіком роботи (змінності)  за обліковий період. До облікового періоду зараховують робочий час і години роботи у вихідні та святкові дні, години відпочинку, він може вимірюватися декадою, місяцем, кварталом, півріччям або роком.

Якщо за характером виробництва неможливе додержання законодавчої норми робочого часу в установленому обліковому періоді і неминуча потреба надурочної роботи, графіки роботи (змінності) потрібно розробляти так, щоб надурочна робота працівників не перевищувала 120 год. на рік.

Час, відпрацьований працівником понад нормальну тривалість робочого часу, визначають як різницю між фактично відпрацьованим часом роботи згідно з табелем обліку використання робочого часу та розрахунковою нормою тривалості робочого часу за обліковий період.

Як бачимо, для розрахунку загальної кількості годин, відпрацьованих понад нормальну тривалість робочого часу, бухгалтеру потрібно спочатку визначити календарну норму робочого часу і розрахункову норму робочого часу.

Календарна норма робочого часу

Порядок визначення календарної норми робочого часу в обліковому періоді законодавством не встановлено. Тому установа має право самостійно визначати його в колективному договорі.

За вказівкою пункту 12 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 № 138, норму робочого часу за обліковий період визначають за календарем із розрахунку:

 • 6-денного робочого тижня,
 • 7-годинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня),
 • з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів — до 5 год. і напередодні святкових і неробочих днів — на 1 год.

У колективному договорі норму робочого часу за обліковий період можуть визначити за графіком 5-денного робочого тижня.

Зауважимо, що КЗпП не встановлено конкретної тривалості щоденної роботи за 5-денного робочого тижня.

Тому календарну норму робочого часу за обліковий період визначають, помноживши тривалість годин у робочому дні на кількість робочих днів за календарем 5-денного робочого тижня, які припадають на цей період. Урахувати слід також скорочення робочих днів напередодні святкових і неробочих днів, вихідні дні в суботу та неділю.

Отже:

календарна норма робочого часу — це кількість робочих годин за обліковий період за умови повного використання робочого часу, протягом якого працівник повинен виконувати свої обов’язки. Невідпрацювання працівником робочого часу в зв’язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю тощо не враховують у календарній нормі робочого часу.

Для визначення календарної норми робочого часу за 5-денного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу та неділю пропонуємо скористатися розрахунком календарної норми робочого часу на 2014 рік, наданим у листі Мінсоцполітики від 05.08.2016 № 11535/0/14-16/13. Цей розрахунок проведений за місяцями, тож, користуючись ним, можна визначити норму тривалості робочого часу на конкретний обліковий період, установлений у колективному договорі.

Як визначити розрахункову норму робочого часу, ми розповіли тут

Насамкінець зауважимо: основною умовою запровадження підсумованого обліку робочого часу є неперевищення в обліковому періоді календарної норми робочого часу на цей період. І керівник установи, коли затверджує графіки роботи (змінності), має обов’язково це врахувати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль