Визначаємо розрахункову норму робочого часу за підсумованого обліку робочого часу

161
Працівники окремих бюджетних установ працюють за умов підсумованого обліку робочого часу. Аби визначити тривалість робочого часу, відпрацьованого працівниками в межах норми та понаднормово, бухгалтер установи має знати розрахункову норма робочого часу.

За підсумованого обліку робочого часу години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, вважають надурочними. Роботу, виконану надурочно, оплачують за особливим порядком — відповідно до статті 106 Кодексу законів про працю України.

Тому бухгалтер, який нараховує заробітну плату працівників за умов підсумованого обліку робочого часу, повинен правильно визначити кількість надурочних годин. Як це зробити?

Діє таке правило:

час, відпрацьований працівником понад нормальну тривалість робочого часу, визначають як різницю між фактично відпрацьованим часом роботи згідно з табелем обліку використання робочого часу та розрахунковою нормою тривалості робочого часу за обліковий період.

Як бачимо, для розрахунку загальної кількості годин, відпрацьованих понад нормальну тривалість робочого часу, бухгалтеру потрібно визначити календарну норму робочого часу і розрахункову норму робочого часу.

Як визначати календарну норму робочого часу, ми вже розповідали тут.

Наразі з’ясуємо, як визначити розрахункову норму робочого часу.

Для визначення розрахункової норми робочого часу потрібно від календарної норми робочого часу відняти дні, у які за графіком або розпорядком роботи працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання своїх трудових обов’язків. Скажімо, через відпустку, тимчасову непрацездатність, виконання державних або громадських обов’язків тощо.

Відмінність між календарною нормою робочого часу і розрахунковою нормою робочого часу полягає у тому, що для визначення першої передбачають повне використання робочого часу. У разі ж визначення розрахункової норми робочого часу враховують години, не відпрацьовані працівником.

Як бачимо, розрахункову норму робочого часу використовують як величину, необхідну для обчислення відпрацьованих надурочних годин або невідпрацьованих годин за нормою робочого часу.

Як вести облік відпрацьованого працівником часу? Облік робочого часу щодо кожного працівника проводять наростаючим підсумком з початку облікового періоду.

Час, відпрацьований працівником за підсумованого обліку робочого часу понад норму тривалості робочого часу в обліковому періоді і вважають надурочним.

Оплату за роботу в надурочні години проводять у кінці облікового періоду.

Як оплатити роботу працівників в надурочні години, ми розповіли тут

Варто зазначити:

робота, виконана понад норму робочого часу, передбачену графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період не є надурочною роботою.

Варто зазначити, що робота, виконана понад норму робочого часу, передбачену графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період не є надурочною роботою.

Керівник установи при складанні графіка роботи (змінності) має ураховувати те, що роботу понад норму робочого часу, здійснену в окремі дні, компенсують:

 • додатковими днями відпочинку; або
 • відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.

За підсумованого обліку робочого часу роботу у святкові та неробочі дні за графіком включають до норми робочого часу за обліковий період. Години роботи, що перевищують цю норму, вважають надурочними і оплачують в подвійному розмірі.

Під час обчислення надурочних годин роботу у святкові і неробочі дні, здійснену понад установлену норму робочого часу, до облікового періоду не враховують, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі.

Також, обчислюючи розмір заробітної плати працівника за підсумованого обліку робочого часу, бухгалтер має взяти до уваги, що відповідно до статті 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховують доплати за роботу в нічний та надурочний час.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль