Допомога по вагітності та пологах 2017: як рекомендує визначати ФСС з ТВП

1365
Допомога по вагітності та пологах — гарантована соціальна виплата. Тож установа, у якій працівниця зібралася у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, має правильно нарахувати належну їй суму допомоги. Днями ФСС з ТВП роз’яснила, як це зробити на основі розміру мінімальної денної виплати, обчисленої з мінімальної зарплати. Та чи допоможуть у роботі бухгалтерам ці роз’яснення, розповімо далі.

Працівники бюджетних установ, а точніше — працівниці, мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах, що компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Порядок та умови надання працівниці допомоги по вагітності та пологах встановлює, зокрема, Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105).

Тож спочатку зупинимося на умовах виплати допомоги по вагітності та пологам.

За яких умов надається допомога по вагітності та пологах 2017 року

Відповідно до статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить:

 • 70 календарних днів до пологів; і
 • 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів.

Як відомо, відпустка у жінок, які мають пільги як постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи триваліша. Тож і сума допомоги у них буде більшою, адже виплачується вона за 180 календарних днів такої відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів).

Розмір допомоги по вагітності та пологах обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

До того ж розмір цієї соціальної виплати не залежить від стажу працівниці. Тому допомогу по вагітності та пологах і тій працівниці, яка недавно влаштувалася на роботу, і працівниці з істотним стажем роботи нараховують у розмірі 100% середньої заробітної плати.

Розрахунок допомоги по вагітності та пологах 2017 року

Середню заробітну плату під час нарахування допомоги по вагітності та пологах обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок).

Обчислюють середній заробіток працівниці для нарахування допомоги по вагітності та пологах так само, як і для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності. А саме за вказівкою пункту 2 Порядку:

«суму страхових виплат застрахованій особі за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті».

Своєю чергою середньоденну заробітну плату обчислюють, поділивши нараховану працівниці за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітну плату, на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Поважними причинами у цьому разі вважають:

 • тимчасову непрацездатність;
 • відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
 • відпустку без збереження заробітної плати.

Варто нагадати також про обмеження розміру допомоги по вагітності та пологах, установлені частиною другою статті 26 Закону № 1105:

 • максимальна сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду.
 • мінімальна сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Алгоритм розрахунку допомоги по вагітності та пологах від ФСС з ТВП

Водночас днями з’явилися роз’яснення Виконавчої дирекції ФСС з ТВП (лист від 22.02.2017 № 2.4-17-328). У них вона пояснює, як на практиці установам під час нарахування допомоги по вагітності та пологах слід реалізовувати норми статті 26 Закону № 1105.

Виконавча дирекція ФСС з ТВП пропонує такий алгоритм розрахунку допомоги по вагітності та пологах:

1. Спочатку слід розрахувати середньоденну зарплату на основі фактичних виплат;

2. Далі слід порівняти фактичну середньоденну заробітна плату з середньоденною зарплатою, обчисленою з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого у місяці настання страхового випадку (наразі — 105,12 грн.);

3. У разі перевищення середньоденної зарплати, розрахованої із мінімальної заробітної плати, над фактичною середньоденною зарплатою, подальший розрахунок страхової виплати (допомоги по вагітності та пологах) слід проводити із середньоденної, обчисленої із мінімальної заробітної плати.

Як наполягають фахівці ФСС з ТВП, на підставі цього алгоритму й слід нараховувати допомогу по вагітності та пологах.

Водночас варто зауважити, що цей алгоритм розрахунку, не враховує положення наказу Мінсоцполітики «Про затвердження прикладів обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 21.10.2015 № 1022 та роз’яснення Мінсоцполітики, надані в листі від 23.06.2016 № 215/18/99-16.

На думку Мінсоцполітики, якщо нарахована сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної зарплати (у місяцях що мають 28 (29), 30 календарних дні), у цих місяцях слід доплатити до розміру мінімальної зарплати та, відповідно, збільшити загальну суму допомоги по вагітності та пологах.

Як бачимо, у цьому питанні посадовці ще не дійшли згоди. Допоки ми маємо лише означені роз’яснення. Як тільки з’являться нові, які зможуть пролити світло на цю ситуацію, ми одразу ж вам повідомимо.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль