text
Головбух: Бюджет

Нова форма податкової накладної: ознайомлюємося зі змінами

 • 3 березня 2017
 • 486

Днями Мінфін затвердив нові форми податкової накладної та податкової декларації з ПДВ. Їх поява не стала несподіванкою, адже законодавче підгрунтя для цього запроваджено вже з перших днів цього року. І якщо до часу використання нової форми декларації з ПДВ у платників є ще час — її вони складатимуть вперше у квітні, то до нової форми податкової накладної доведеться звикати вже зараз. Що ж у ній нового?

Появу нової форми податкової накладної платники податку на додану вартість (ПДВ) чекають з перших днів цього року. І не дивно, адже законотворці зміни податкового законодавства запровадили ще наприкінці минулого року. А через «застарілі» реквізити форми податкової накладної (затверджена наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307) платники ПДВ не могли дотримати оновлених вимог Податкового кодексу України (ПК).

Тому наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 23.02.2017 № 276 (далі — Наказ № 276), є дуже очікуваним серед ПДВ-спільноти.

Із 01.03.2017 — дати набрання чинності Наказом № 276 — запроваджені нові форми:

 • податкової накладної;
 • податкової декларації з податку на додану вартість;
 • уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
 • розрахунку податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Зазнали змін, відповідно, і Порядок заповнення податкової накладної (затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307; далі — Порядок № 1307), і Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21).

Увага!

Податкові накладні за старою формою органи ДФС прийматимуть по 15.03.2017. А з 16.03.2017 платники ПДВ повинні будуть подавати фіскальним органам лише нову форму податкової накладної.

Що ж нове з’явилося в формі податкової накладної.

Коди за УКТ ЗЕД і ДКПП у новій формі податкової накладної з 01.03.2017

Тепер у податковій накладній враховані вимоги підпункту «і» пункту 201.1 ПК, що передбачає, зокрема, такі обов’язкові реквізити, як код товару згідно з УКТ ЗЕД і код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).

Для цього наразі у податковій накладній передбачені графи:

 •  3.1 — код товару згідно з УКТ ЗЕД;
 •   3.2 — для проставляння позначки «×» у разі імпорту товару;
 •   3.3 —  код послуги згідно з ДКПП.

Зауважимо: код товару згідно з УКТ ЗЕД і надалі слід зазначати суцільним порядком без розділових знаків.

У додатку 1 до податкової накладної графи 3.1-3.3 також слугують для відображення в них коду товару згідно з УКТ ЗЕД та коду послуги згідно з ДКПП.

Варто зазначити, що за оновленими нормами Порядку № 1307 ДФС має визначити і оприлюднити на власному офіційному веб-порталі умовні коди товарів, яких немає в УКТ ЗЕД. Їх повинні будуть використовувати платники ПДВ.

Податкові накладні на суму перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання

Запроваджено нововведення стосовно податкових накладних, складених:

 • на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання;
 • на суму перевищення балансової (залишкової) вартості необоротних активів над фактичною ціною їх постачання;
 • на суму перевищення звичайної ціни самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання.

Відтепер вони згруповані за єдиним типом причини «15 — Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання».

Платнику ПДВ у такому разі доведеться скласти дві податкові накладні:  на суму, розраховану на основі фактичної ціни постачання, і на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною.

Або ж він складе зведену податкову накладну зважаючи на суми ПДВ, розраховані на основі перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначені окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг не пізніше ніж останнього дня місяця, в якому проведено такі постачання.

Складені на суму зазначених перевищень податкові накладні (і зведені також) міститимуть позначку «15».

Покупцеві таку податкову накладну надавати не потрібно. Тож у рядках податкової накладної, де повинні міститися дані покупця, продавець зазначає власні дані.

У податкових накладних, складених у зв’язку з перевищенням бази оподаткування над фактичною ціною постачання, графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 залишають незаповненими.

Податкові накладні на умовне нарахування ПДВ

Внесено зміни і щодо порядку заповнення податкових накладних, складених у разі умовного нарахування ПДВ відповідно до пунктів 198.5 та 199.1 ПК.

Податкові накладні за операціями з умовного нарахування ПДВ, зокрема, в разі невиробничого, негосподарського використання, використання в неоподатковуваних операціях товарів, робіт і необоротних активів, які були придбанні, виготовлені з ПДВ до 01.07.2015, слід заповнювати у порядку, встановленому пунктом 11 Порядку № 1307 для аналогічних операцій з умовного нарахування ПДВ після 01.07.2015.

Графа 10 зведених податкових накладних, складених у разі умовного нарахування ПДВ, призначена для відображення вартості (частини вартості) товару/послуги, необоротного активу, на яку нараховується ПДВ за ставками 20% та 7%, що їх застосовують під час нарахування податкових зобов’язань.

Рядки VII-IX розділу А та графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 розділу Б у таких податкових накладних не заповнюють.

Наказом № 276 змінена також форма податкової декларації з ПДВ. Про основні її зміни ми розповімо незабаром.

Наразі ж зауважимо: платники ПДВ за лютий мають подавати податкову декларацію з ПДВ ще за старою формою. Нову форму слід використовувати під час формування звітності з ПДВ за березень. Отже, вона знадобиться уперше під час звітування за березень у квітні поточного року.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль