Коли нараховану компенсацію втрати частини доходів працівникам, ревізори визнають порушенням

282
Під час перевірки в установі перевіряльники виплату компенсації без заборгованості із нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, визнали незаконною виплатою. Як наслідок, до установи застосували заходи впливу, передбачені статтею 117 Бюджетного кодексу України, а посадових осіб, винних у допущенні такого порушення, притягнули до адміністративної відповідальності. Аби ваша установа не припустилася незаконних видатків під час нарахування компенсації, скористайтеся нашими порадами та роз’ясненням Мінсоцполітики.

Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати затверджено постановою КМУ від 21.02.2001 № 159 (далі — Порядок).

Цей Порядок мають застосовувати бюджетні установи у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, зокрема і заробітної плати.

Розглянемо порядок компенсації втрати частини доходів працівникам докладніше.

Умови виплати компенсації втрати частини доходів працівникам

Компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати проводять у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати нарахованих громадянам грошових доходів.

Пункт 5 Порядку встановлює, що суму компенсації виплачують громадянам у тому ж самому місяці, в якому проводять виплату заборгованості за відповідний місяць.

Визначення суми компенсації втрати частини доходів працівникам

Суму компенсації обчислюють, помноживши нарахований, але не виплачений грошовий дохід за відповідний місяць (після утримання податків та обов’язкових платежів) на приріст індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації. Отриманий добуток слід поділити на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюють множенням місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу (оприлюднених Держстатом). При цьому індекси споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, і місяці, що передує виплаті заборгованості, до розрахунків не беруть.

Коли компенсація втрати частини доходів — є незаконним нарахуванням

З огляду на зазначені норми, можемо зробити висновок: якщо установа із запізненням, приміром, наприкінці року, донарахує суми виплат, що належать працівнику за попередні місяці, вона не матиме підстав для нарахування компенсації втрати частини доходів. Оскільки в попередніх місяцях і цих виплат не нараховувала, і заборгованість за цими виплатами не відображала.

Якщо ж бухгалтер нарахує компенсацію втрати частини грошових доходів працівникам без наявної у бухгалтерському обліку заборгованості, таке нарахування буде незаконним з точки зору законодавства.

Щоб з’ясувати докладніше, в яких випадках слід нараховувати компенсацію втрати частини грошових доходів, редакція тижневика «Головбух: Бюджет» звернулася із запитом до Мінсоцполітики.

Отримане роз’яснення Мінсоцполітики (лист від 22.12.2016 № 1109/0/66-16/16) підтверджує, що компенсацію нараховують у разі виплати нарахованих, але несвоєчасно виплачених грошових доходів, зокрема і заробітної плати. Нараховують і виплачують компенсацію в тому самому місяці, в якому виплачують заборгованість із заробітної плати. Тобто нарахування компенсації втрати частини доходів на суми, за якими в обліку немає заборгованості, не передбачено.

________________________________________________________________________________________________

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

22 грудня 2016 року № 1109/0/66-16/16

Цифрове видавництво «MCFR»

вул. Євгена Сверстюка, 11-а

а/с 170 м. Київ 02002

Щодо індексації та компенсації заробітної плати

Департамент стратегічного планування та аналізу Міністерства соціальної політики України розглянув лист Цифрового видавництва «MCFR» щодо індексації та компенсації заробітної плати і повідомляє.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (із змінами) (далі — Порядок 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством.

Право на індексацію відбувається, коли величина індексу споживчих цін, розрахована наростаючим підсумком шляхом множення місячних індексів інфляції (за даними Держстату України), перевищить поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотка.

Індексація нараховується і виплачується одночасно з нарахуванням і виплатою заробітної плати за місяць, в якому здійснюється індексація.

У випадку нарахування, але несвоєчасної виплати сум індексації проводиться їх компенсація відповідно до Закону України від 19.10.2000 № 2050 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» (із змінами).

Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (із змінами) (далі — Порядок 159).

Згідно з вищезазначеним Законом та Порядком 159 компенсації підлягають грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема заробітна плата.

Компенсація проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів.

Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається.

Отже, згідно з Порядком 159 сума компенсації нараховується у разі виплати нарахованих, але своєчасно не виплачених грошових доходів. Нараховується і виплачується компенсація в тому самому місяці, в якому виплачується заборгованість.

Директор Департаменту стратегічного планування та аналізу  Н. ПідлужнаВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль