Доплата до мінімальної зарплати в навчальних закладах: нараховуємо правильно

831
Із нового року змінилися правила оплати праці. Відтак, у разі коли нарахована заробітна плата працівника закладу освіти менша за мінімальний розмір заробітної плати, слід нарахувати доплату до мінімальної зарплати. Тож розглянемо, які виплати працівникам враховувати при забезпеченні мінімальної зарплати і як нараховувати доплату до мінімальної зарплати за сумісництвом.

Виплачувати доплату до мінімальної зарплати працівникам зобов’язали роботодавців нові норми статті 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці).

На їх вимогу, якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати (3200 грн.), роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати.

Розглянемо, які саме виплати, що нараховуються працівникам навчальних закладів, слід враховувати для забезпечення мінімального розміру їх заробітної плати та як правильно нарахувати доплату до мінімальної зарплати вчителям.

Які виплати не включають до мінімальної заробітної плати

Як установлює частина друга статті 31 Закону про оплату праці, для забезпечення мінімального розміру заробітної плати не враховують:

 • доплати за роботу в несприятливих умовах праці та умовах підвищеного ризику для здоров’я;
 • доплати за роботу в нічний та надурочний час;
 • роз’їзний характер робіт;
 • премії до святкових і ювілейних дат.

Для освітян Перелік робіт з несприятливими умовами праці, на яких встановлюються доплати робітникам, спеціалістам і службовцям з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці (далі — Перелік) визначено додатком 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102.

Згідно з нормами розділу I Переліку до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці належать:

·         роботи, пов’язані з:

 • виготовленням дезінфекційних розчинів та їх використанням (п. 1.159);
 • використанням мийних і дезінфекційних засобів (п. 1.156);
 • чищенням сміттєвих ящиків, проведенням їх дезінфекції (п. 1.147);

·         прибирання приміщень, де виконуються роботи, передбачені у розділі I (п. 1.181) тощо.

Тож доплати за роботу з дезінфекційними засобами, а також прибирання приміщень,  не можуть зараховуватися до мінімальної заробітної плати.

Як нараховувати доплату до мінімальної зарплати працівникам-сумісникам

Як бачимо, згадана норма Закону про оплату праці містить перелік доплат, які не включаються до зарплати для забезпечення її мінімального розміру.  

Якщо ж говорити про роботу за сумісництвом, то за таких умов роботи працівник отримує заробітну плату відповідно до укладеного трудового договору, а не доплату. Тому така заробітна плата також не зараховується до мінімальної зарплати.

Якщо сума заробітної плати за роботу за сумісництвом містить такі самі виплати, як і за основною роботою, зокрема й доплати, то вони враховуються або не враховуються у мінімальній заробітній платі на загальних підставах. Тобто доплату до мінімальної заробітної плати нараховують за загальними правилами.

Як нараховувати доплату до мінімальної зарплати вчителям

Статтею 31 Закону про оплату праці передбачено: у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Як застосовувати цю норму під час нарахування заробітної плати вчителів?

Варто нагадати, що нормою праці є, зокрема, норма часу. І для педагогів передбачена скорочена тривалість робочого часу.

Тож якщо для більшості робітників і спеціалістів встановлено нормальну тривалість робочого часу 40 год. на тиждень (за статтею 50 Кодексу законів про працю України), для вчителів, вихователів, вихователів-методистів, музичних керівників, керівників гуртків та деяких інших педагогічних працівників установлено скорочену норму робочого часу на тиждень — обсягом 18, 24, 25, 30, 36 год., що становить ставку заробітної плати (ст. 25 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV, ст. 30 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III, ст. 22 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-III).

Відповідно, доплату до рівня мінімальної заробітної плати нараховують за виконану норму робочого часу за певною посадою, якщо нарахована заробітна плата працівника з урахуванням доплат, надбавок, винагород, премій (за винятком тих, що зазначені у статті 31 Закону про оплату праці) є меншою за 3200 грн.

У разі ж додаткової роботи, виконаної понад норму робочого часу, включно з роботою на умовах заміщення тимчасово відсутніх працівників із затратами робочого часу понад встановлену норму, доплата до мінімальної заробітної плати проводиться пропорційно до виконаної норми праці.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль