text
Головбух: Бюджет

Проведення атестації лікарів: розставляємо акценти

 • 6 березня 2017
 • 129

У медичних закладах, аби визначити рівень професійної підготовки лікарів, пересвідчитися у можливості їх подальшої роботи чи підвищити кваліфікацію лікарів, проводять їхню атестацію. Відповідно, результати атестації лікарів впливають на їхню заробітну плату або ж взагалі — унеможливлюють роботу за спеціальністю.

Для того щоб оцінити професійний рівень лікарів, складність робіт, які вони виконують, їх відповідність кваліфікаційним вимогам і посадовим обов’язкам, проводять атестацію лікарів.

Усі механізми атестації лікарів у медичних закладах прописані у Положенні про порядок проведення атестації лікарів, затвердженому наказом МОЗ від 19.12.1997 № 359 (далі — Положення про атестацію).

Проаналізуємо порядок атестації лікарів разом.

Хто та як проводить атестацію лікарів

Атестація лікарів буває трьох видів і саме вид атестації впливає на те, хто її проводитиме.

 1. Атестація на визначення знань і практичних навиків з присвоєнням (підтвердженням) звання «лікар-спеціаліст». Таку атестацію проводять комісії, що створюються при вищих медичних навчальних закладах та закладах післядипломної освіти.
 2. Атестація на присвоєння кваліфікаційної категорії.
 3. Атестація на підтвердження кваліфікаційної категорії.

Атестацію на присвоєння/підтвердження кваліфікаційної категорії проводять:

 • центральна атестаційна комісія — створюється при МОЗ;
 • атестаційні комісії — створюються при МОЗ АР Крим, структурних підрозділах з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Перелік осіб за посадами в державних органах, установах, які можуть входити до складу центральної та атестаційних комісій, конкретизовано у пункті 8 розділу І Положення про атестацію.

Комісія при медичному навчальному закладі

Голову комісії з проведення атестації на визначення знань та практичних навичок з присвоєнням (підтвердженням) звання «лікар-спеціаліст» призначає ректор вищого медичного навчального закладу. Він має обрати потрібного кандидата з числа своїх заступників та видати відповідний наказ.

Атестаційні комісії

Склад атестаційної комісії затверджують наказом органу охорони здоров’я, при якому її створено.

Увага!

Абзацом 2 пункту 16 розділу ІІІ Положення про атестацію передбачено щорічне оновлення складу атестаційних комісій.

У складі атестаційної комісії працюють підкомісії за профілем надання медичної та медико-профілактичної допомоги населенню для проведення співбесіди з лікарями.

Атестаційні комісії проводять атестацію:

 • лікарів закладів охорони здоров’я, безпосередньо підпорядкованих структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської держадміністрації;
 • лікарів медико-профілактичного профілю і лікарів установ соціального захисту населення на відповідній території.

Центральна атестаційна комісія

Центральна атестаційна комісія проводить атестацію:

 • керівників, їх заступників, штатних та позаштатних головних спеціалістів МОЗ, структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської держадміністрації;
 • керівників, їх заступників закладів та установ медико-профілактичного профілю;
 • керівників, їх заступників, спеціалістів закладів охорони здоров’я, підпорядкованих МОЗ;
 • керівників, їх заступників центрів (бюро) медико-соціальної експертизи;
 • лікарів медико-соціальних експертних комісій;
 • лікарів підприємств, установ, організацій усіх форм власності.

Окрім цього, центральна атестаційна комісія атестує відповідно до профілю клінічної та медико-профілактичної роботи наукових та науково-педагогічних працівників вищих медичних навчальних закладів незалежно від рівня акредитації, закладів післядипломної освіти, науково-дослідних медичних установ, які допущені до лікарської діяльності.

Які категорії лікарів звільняються від атестації

Від атестації звільняють:

 • працівників, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року;
 • одиноких матерів або одиноких батьків, які мають дітей віком до 14 років;
 • вагітних жінок та осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною або дитиною-інвалідом, інвалідом дитинства.

Для таких осіб:

 • переноситься строк проведення атестації на визначення знань та практичних навиків з присвоєнням (підтвердженням) звання «лікар-спеціаліст» (за наказом по вищому медичному навчальному закладі, при якому створена комісія, за поданням керівника закладу, установи, в якому вони працюють);
 • підтверджується відповідна (за її наявності) кваліфікаційна категорія (за наказом органу охорони здоров’я, при якому створена комісія, за поданням керівника закладу, установи, в якому вони працюють).

Можна також перенести строк атестації лікарів на підтвердження кваліфікаційної категорії у разі виробничої потреби або з інших об’єктивних причин (скажімо, через хворобу лікаря, надзвичайні ситуації, військові дії). Зробити це можна на строк не більше одного року.

Якими можуть бути результати атестації лікарів

Зауважимо: атестацію на присвоєння кваліфікаційної категорії проводять обов’язково за спеціальностями за всіма місцями роботи (п. 14 розд. III Положення про атестацію).

Для проведення атестації на підтвердження кваліфікаційної категорії, не пізніш як за два місяці до початку її роботи лікарі подають до атестаційної комісії необхідні документи для атестації. А саме:

1) заяву;

2) звіт про професійну діяльність за останні три роки, затверджений керівником установи, в якій лікар працює (фізособи-підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, звіт затверджують особисто);

3) атестаційний листок;

4) копії документів: диплома, трудової книжки, сертифіката лікаря-спеціаліста або посвідчення про наявність кваліфікаційної категорії, якщо таке було видано раніше;

5) посвідчення про проходження курсів підвищення кваліфікації або свідоцтво про проведення іспиту зі спеціальності після закінчення передатестаційного циклу.

Як бачите, лікарі перед атестацією на підтвердження кваліфікаційної категорії обов’язково мають пройти:

 • курси підвищення кваліфікації; або
 • передатестаційний цикл в закладах післядипломної освіти чи на факультетах післядипломної освіти лікарів.

Під час проведення атестації на підтвердження кваліфікаційної категорії присутність лікаря не потрібна — її проводять на основі поданих документів.

За результатами атестації:

 • на підтвердження кваліфікаційної категорії — рішенням комісії підтверджується кваліфікаційна категорія з конкретної лікарської спеціальності.
 • на присвоєння кваліфікаційної категорії — рішенням комісії присвоюють кваліфікаційну категорію з конкретної лікарської спеціальності або відмовляють у присвоєнні кваліфікаційної категорії.

Зміна кваліфікаційної категорії лікарю за результатами атестації потребуватиме перерахунку його заробітної плати.

Які підстави для відмови у присвоєнні/підтвердженні звання та присвоєнні кваліфікаційної категорії

За результатами проведеної атестації комісія відмовляє у присвоєнні/підтвердженні звання «лікар-спеціаліст» та присвоєнні кваліфікаційної категорії лікарю, який має низький рівень:

 • необхідної за програмою теоретичної та практичної підготовки за своєю спеціальністю;
 • володіння сучасними методами профілактики, діагностики і лікування хворих в області надання медичної допомоги, що може призвести до погіршення стану пацієнта або його смерті.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль