Атестація вчителів школи: перераховуємо заробіток за результатами

260
У школі проходить чергова атестація вчителів. Її результати можуть бути позитивними — тоді бухгалтер повинен буде перерахувати заробіток вчителів, які атестувалися, в бік збільшення. А можуть бути і негативними, скажімо, зафіксують, що вчитель не відповідає тій посаді, яку він обіймає. Тож бухгалтер має бути готовим до будь-яких результатів атестації.

Атестація вчителів у школі вже стала звичним явищем. Проводять її за порядком, визначеним Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом МОН від 06.10.2010 № 930 (далі — Типове положення).

Так, раз на п’ять років вчителі обов’язково проходять підвищення кваліфікації і  чергову атестацію. У такий спосіб визначають  їх відповідність займаній посаді та рівень їхньої кваліфікації. Є ще й можливість потрапити на позачергову атестацію, але це вже відбувається за власним бажанням вчителя.

Атестаційна комісія у школі відповідно до  затвердженого графіка роботи до 15  березня має вивчити  педагогічну  діяльність  вчителів, що атестуються. А до 1 квітня вона повинна провести атестацію. 

Нагадаємо, що загалом атестацію педагогічних працівників атестаційні комісії проводять у такі строки:

комісії I рівня — до 1 квітня;

комісії II рівня — до 10 квітня;

комісії III рівня — до 25 квітня.

Тож свого піку атестаційна кампанія набирає у березні, коли атестаційна комісія вивчивши усі документи та педагогічну діяльність  осіб,  які атестуються, ухвалює відповідні рішення.

Якими можуть бути результати атестації вчителів

Атестаційні комісії за результатами атестації приймають рішення, що вчитель:

 • відповідає посаді, яку він обіймає; або
 • не відповідає посаді, яку він обіймає.

Трапляється, що у рішенні атестаційної комісії йдеться, що вчитель відповідає займаній посаді за умови виконання ним заходів, визначених атестаційною комісією.

Рішення атестаційної комісії може також стосуватися кваліфікаційної категорії вчителя.

Так, комісія може ухвалити рішення про присвоєння вчителю кваліфікаційної категорії:

 • «спеціаліст»;
 • «спеціаліст другої категорії»;
 • «спеціаліст першої категорії»;
 • «спеціаліст вищої категорії.

Або ж комісія вирішує, що вчитель відповідає чи не відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії («спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії», «спеціаліст вищої категорії»);

Окрім цього, за результатами атестації атестаційна комісія вирішує:

 • присвоїти вчителю педагогічне звання («викладач-методист», «учитель-методист», «вихователь-методист», «педагог-організатор-методист», «практичний психолог-методист», «керівник гуртка — методист», «старший викладач», «старший учитель» «старший вихователь», «майстер виробничого навчання I категорії», «майстер виробничого навчання II категорії»);
 • що вчитель відповідає (не відповідає) раніше присвоєному педагогічному званню.

Атестаційна комісія може порушити клопотання перед атестаційними комісіями II рівня і III рівня (залежно від підпорядкування навчального та іншого закладу, в якому створено атестаційну комісію І рівня) про:

 • присвоєння вчителю кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та/або педагогічного звання; або
 • відповідність працівника раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та/або раніше присвоєному педагогічному званню.

За підсумками атестації педпрацівнику одночасно можуть бути присвоєні і вища кваліфікаційна категорія, і педагогічне звання.

Зауважимо: пунктом 4.11 Типового положення передбачено, що вчителям, які не мають повної вищої освіти, а також керівникам гуртків, секцій, студій, інших форм гурткової роботи незалежно від рівня здобутої ними освіти за результатами атестації встановлюються тарифні розряди.

Документування результатів атестації вчителів

Рішення атестаційної комісії повідомляють вчителю одразу після її засідання під підпис.

Атестаційна комісія на кожного вчителя, який атестується, оформлює атестаційний лист у двох примірниках. Один з них зберігатиметься далі в особовій справі вчителя, а другий не пізніше 3 днів після атестації комісія має видати вчителю під підпис.

Оскарження результатів атестації вчителів

Якщо рішення атестаційної комісії вчителя не влаштовує, він у 10-денний строк із дня вручення атестаційного листа може подати апеляцію на таке рішення до атестаційної комісії вищого рівня. Рішення атестаційної комісії може бути також оскаржене у суді.

Підбиття підсумків атестації

Після того, як атестаційна комісія винесла своє рішення, настає черга діяти керівнику закладу чи установи освіти. І варіантів розвитку подій може бути кілька.

Позитивне рішення атестаційної комісії

Якщо атестаційна комісія прийняла позитивне рішення, керівник закладу або органу управління освітою протягом 5 днів після засідання атестаційної комісії видає наказ про присвоєння кваліфікаційних категорій (встановлення тарифних розрядів), педагогічних звань.

Такий наказ у триденний строк:

 • доводять до відома вчителю під підпис;
 • подають в бухгалтерію для нарахування заробітної плати з дня прийняття відповідного рішення атестаційною комісією

Учитель відповідає займаній посаді за умови виконання заходів

Якщо атестаційна комісія прийняла рішення про відповідність вчителя займаній посаді за умови виконання певних заходів для усунення виявлених недоліків, вона має у встановлений нею строк, але не більше одного року, провести повторну атестацію для того, аби перевірити його виконання. За результатами повторної атестації вона приймає рішення про відповідність або невідповідність працівника займаній посаді.

Учитель не відповідає займаній посаді

Якщо атестаційна комісія прийняла рішення про невідповідність вчителя посаді, яку він обіймає, керівник навчального закладу або органу управління освітою може розірвати трудовий договір з додержанням вимог законодавства про працю.

Розірвання трудового договору за таких підстав допускається у разі, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу, яка відповідає його кваліфікації, у тому самому закладі або установі (абз. 2 п. 6.3 Типового положення).

Наказ про звільнення або переведення вчителя за його згодою на іншу роботу за результатами атестації може бути видано лише після розгляду його апеляцій (у разі їх подання) атестаційними комісіями вищого рівня з дотриманням законодавства про працю. Аби звільнити вчителя, обов’язково потрібно отримати згоду відповідного профспілкового органу.

Зразок наказу про звільнення вчителя за результатами атестації див тут.

Тож коли за результатами атестації змінюється кваліфікаційна категорія чи педагогічне звання вчителя, це обов’язково має бути встановлено у наказі керівника закладу.

Копію наказу про результати атестації подають до бухгалтерії, аби вчителям, які атестувалися:Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль