text
Головбух: Бюджет

Службове відрядження працівника: у якому розмірі виплатити добові

 • 13 березня 2017
 • 4442

Установа направляє працівника у відрядження в обласний центр. З’ясуємо, який розмір добових при відрядженні по Україні слід виплатити такому працівнику цьогоріч.

Так, керівник органу державної влади, підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримується бюджетним коштом, може направити працівника на певний строк до іншого населеного пункту, аби той виконав службове доручення поза місцем його постійної роботи. Така поїздка вважатиметься службовим відрядженням, якщо є документи, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю установи

Установа, яка відряджає працівника, має забезпечити його коштами на поточні витрати під час службового відрядження.

Окремим видом витрат є добові витрати — витрати на харчування та фінансування інших власних потреб працівника у відрядженні.

На який розмір добових витрат у відрядженні може розраховувати працівник?

Добові витрати на відрядження по Україні

Суми добових витрат для працівників бюджетних установ затверджені постановою КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 № 98 (далі — Постанова № 98).

Норми добових витрат на відрядження встановлює додаток 1 до Постанови № 98.

Сума добових витрат для відряджень по Україні  для дежслужбовців та осіб, які направляються у відрядження бюджетними установами, як і раніше, має становити 30 грн.

Зауважимо: це максимальний розмір добових витрат, які може відшкодувати працівнику установа. І навіть попри те, що наразі покрити витрати працівника у відрядженні, приміром на харчування, навряд чи вдасться, установа не має права нараховувати добові в більшій сумі.

Добові витрати відшкодовуються в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту.

Добові на відрядження працівника за кордон

Якщо бюджетні установи направляють працівників у відрядження за кордон, вони забезпечують їх коштами у національній валюті держави, до якої відряджається працівник, або у вільно конвертованій валюті.

Для відряджень за кордон граничну суму добових витрат в доларах США залежно від країни відрядження також визначено у додатку 1 до Постанови № 98.

Нагадаємо, що відрядження за кордон здійснюють за наказом (розпорядженням) керівника установи лише після затвердження технічного завдання, в якому визначають мету виїзду, завдання та очікувані результати відрядження, строк, умови перебування за кордоном (у разі поїздки за запрошенням подається його копія з перекладом), і кошторису витрат на відрядження.

Оподаткування добових витрат

Із 1 січня 2017 року до Податкового кодексу України (ПК) внесені зміни, якими визначена сума добових, що не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Відтак неоподатковувана сума добових становить:

 • для відряджень по Україні — 320 грн.;
 • для відряджень за кордон —  80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день (пп. 170.9.1 ПК).

Сплачені роботодавцем добові, що перевищують установлений рівень, підлягають оподаткуванню.

Утім, говорити про застосовування цієї норми для сум добових на відрядження, виплачених працівникам бюджетних установ, взагалі не можна. Адже передбачені нині Урядом суми (особливо добові на відрядження по Україні) мізерні.

Підпункт 170.9.1 ПК також встановлює, що суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, визначає КМУ. Тут варто уточнити, що мається на увазі саме Постанова № 98.

І з огляду на встановлені Постановою № 98 норми добових витрат на відрядження, наразі взагалі не доречною виглядає вимога ПК, що сума добових для таких категорій фізичних осіб не може перевищувати суму, встановлену підпунктом 170.9.1 ПК.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль