Індексація заробітної плати в березні 2017 року

1885
Питання індексації заробітної плати працівників завжди було в центрі уваги бухгалтерської спільноти. Час від часу навколо нього вирували неабиякі емоції. Утім, наразі в царині індексації — затишшя. Адже до норм Порядку № 1078 бухгалтері бюджетної сфери вже призвичаїлися, та й індекс інфляції давненько не перевищував законодавчо встановленого порогу індексації. Проаналізуємо, для кого з працівників слід проводити індексацію заробітної плати в березні 2017 року.

Спочатку пригадаємо загальні правила Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок №1078), які знадобляться для проведення індексації заробітної плати в березні 2017 року.

1. Право на індексацію заробітної плати працівники набувають, коли величина індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком перевищить встановлений поріг індексації —103%.

2. ІСЦ для проведення індексації зарплати працівників обчислюють з місяця, наступного за місяцем підвищення їх тарифних ставок (посадових окладів). У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Якщо ж заробітна плата працівників зросла за рахунок інших її складових, такий місяць не вважатиметься місяцем підвищення (тобто базовим місяцем) в цілях індексації. Тобто у разі, коли у працівника збільшився розмір надбавки за вислугу років, це не позначиться на індексації.

3. Усю обчислену суму індексації працівнику виплачують тоді, коли він повністю відпрацював норму робочого часу.

Коли працівник працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Так, пропорційно відпрацьованому часу виплачують суму індексації і у разі хвороби, відпустки працівника.

4. Для працівників:

 • яких переведено на іншу роботу в цій самій установі чи переведено до іншої установи (за продовження ними роботи);
 • яких прийняли на роботу;
 • які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного чи шестирічного віку, —

ІСЦ розраховують з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

А тепер розглянемо, для яких категорій працівників треба проводити індексацію заробітної плати за березень 2017 року.

Індексація у березні 2017 року для працівників з оплатою праці за ЄТС

У працівників з оплатою праці за ЄТС останнє підвищення посадових окладів відбулося у січні 2017 року. Тож січень 2017 року є для таких працівників місяцем підвищення, тобто базовим місяцем. А ІСЦ для таких працівників (у т. ч. новоприйнятих, переведених з іншої установи, які повернулися на роботу з відпустки для догляду за дитиною) почали розраховувати з лютого 2017 року.

Отже, для працівників з оплатою праці за ЄТС  право на індексацію заробітної плати у березні 2017 року не настало.

Не потрібно також проводити індексацію заробітної плати працівників 1-го  тарифного розряду, у яких останнє підвищення посадового окладу було у грудні 2016 року. Адже для них ІСЦ наростаючим підсумком не перевищив порогу індексації.

Індексація у березні 2017 року для держслужбовців та обслуговуючого персоналу

Для держслужбовців, працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, працівників патронатних служб, посадові оклади востаннє підвищили також у січні 2017 року.

Січень став для них місяцем підвищення (базовим місяцем). Якщо ж порівняти їхні посадові оклади до та після підвищення, побачимо, що розмір підвищення перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. А як установлює пункт 5 Порядку № 1078, суму індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховують, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Отже, для держслужбовців та обслуговуючого персоналу в держорганах право на індексацію заробітної плати у березні 2017 року не настало.

Індексація у березні 2017 для працівників органів місцевого самоврядування

Посадовим особам та службовцям органів місцевого самоврядування посадові оклади востаннє підвищували у грудні 2015 року, тож грудень став для них місяцем підвищення посадових окладів (базовим місяцем).

Індексацію заробітної плати у грудні 2016 року для таких  працівників проводили на 9,4%, а сума індексації становила 150,40 грн. (1600,00 грн. × 9,4%).

Такою самою була для них сума індексації заробітної плати у січні 2017 року. Не змінилася вона і в лютому.

Зауважимо: якщо, приміром, у січні на посаду до органу місцевого самоврядування прийнято нового працівника, аби визначитися з індексацією його заробітної плати, відштовхуватися потрібно від грудня 2015 року — місяця останнього підвищення окладу. Таку позицію висловило Мінсоцполітики у листі від 14.06.2016 № 263/10/136-16.

Тому, як і решті працівників органу місцевого самоврядування, такому працівнику  нарахують індексацію в сумі 150,40 грн. (1600,00 грн. х 9,4%) за умови повністю відпрацьованого місяця.

Індексація у березні 2017 для робітників органів місцевого самоврядування

Посадові оклади робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, востаннє підвищили в січні 2017 року (додатки 1-3 до наказу Мінпраці від 02.10.1996 № 77)

Тож січень 2017 року став для таких робітників місяцем підвищення (базовим місяцем), а новий ІСЦ для них почали розраховувати з лютого 2017 року.

Право на індексацію у них настане лише тоді, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить 103%. А у березні для них право на індексацію не настало.

Насамкінець нагадаємо, що суму індексації потрібно враховувати у заробітній платі працівника з метою забезпечення її розміру мінімальної заробітної плати. На цьому наголосило Мінсоцполітики у  листі від 18.01.2017 № 119/0/101-17/282.

Тобто суму індексації під час нарахування доплати до рівня мінімальної заробітної плати враховують у 3200 грн. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль