У відрядження — на один день, або Виплачуємо добові правильно

598
Доволі часто керівнику установи потрібно направити працівника у службове відрядження на один день. Скажімо, бухгалтера до іншого обласного центру для отримання тих чи тих матеріальних цінностей. Розповімо, чи передбачена оплата добових при відрядженні на один день.

Вимоги щодо порядку направлення у відрядження працівників та оплати службового відрядження установлює Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція № 59). Тож вона і допоможе нам з’ясувати, чи передбачена оплата добових при відрядженні на один день.

Порядок направлення працівника у відрядження на один день

Відповідно до статті 121 Кодексу законів про працю України працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку зі службовими відрядженнями.

Службове відрядження — це поїздка працівника установи за вказівкою її керівника до іншого населеного пункту для виконання службового доручення.

Обов’язковою умовою службового відрядження є його правильне документальне оформлення.

З боку керівника  має бути виданий наказ про відрядження (розпорядчий документ) та повинні бути в наявності документи, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю установи.

Працівник також має подбати про наявність підтвердних документів. Адже повернувшись зі службового відрядження він повинен надати установі документи, що засвідчують вартість його витрат у відрядженні. Це можуть бути розрахункові документи, скажімо, касовий   чи  товарний  чек,  розрахункова  квитанція, проїзний документ.

Допоки працівник перебуває у відрядженні (а також на час поїздки у відрядження чи назад) за ним зберігається місце роботи (посада).

Оплата добових при відрядженні на один день

Відрядженому працівнику установа має оплатити виконану роботу. Інструкція № 59 установлює такі вимоги до оплати днів відрядження у цій ситуації:

 • оплачуються всі робочі дні тижня за графіком, установленим за місцем постійної роботи, та відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором;
 • розмір оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Водночас установа, яка відряджає працівника, має забезпечити його коштами для поточних витрат під час службового відрядження (авансом).

Як передбачено пунктом 4 розділу II Інструкції № 59, за кожний день (у т. ч. день вибуття та день прибуття) перебування працівника у відрядженні в межах України йому виплачують добові в межах сум, затверджених постановою КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 № 98.  

Для виплати добових враховуються також вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі разом з вимушеними зупинками.

При відрядженні працівника строком на один день або в таку місцевість, звідки працівник має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання, добові відшкодовуються як за повну добу.

Як бачимо, у разі відрядження працівника строком на один день добові відшкодовуються як за повну добу.

Тобто навіть тоді, коли працівник, якого направили у відрядження на одну добу до іншого населеного пункту, має змогу повернутися до місця роботи у той самий день, установа повинна відшкодувати йому витрати на проїзд і виплатити добові.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль