Нараховуємо оплату відрядження, що припадає на вихідний день

127
Працівнику бюджетної установи, направленому у службове відрядження, довелося працювати у вихідні дні. З'ясуємо, як правильно оплатити таку роботу.

Звичайно, у разі якщо відрядження припадає на вихідний день, роботу відрядженого працівника у цей день установа має оплатити.

Оплату праці за час відрядження здійснюють відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. До того ж на вимогу частини четвертої статті 121 Кодексу законів про працю України (КЗпП), розмір оплати роботи у відрядженні не може бути меншим за середній заробіток.

Тож бухгалтер для нарахування заробітної плати за період відрядження повинен порівняти середньоденний заробіток працівника із денним заробітком, визначеним за умовами трудового договору. Розповімо, як це зробити правильно.

Обчислення денного заробітку, якщо відрядження припадає на вихідний день

Під час обчислення денного заробітку працівника до уваги беруть усі складові зарплати, що їх працівник отримує за умовами трудового, колективного договору, в місяці направлення у відрядження. Як-то оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо.

Не враховують до денної зарплати:

 • допомогу по тимчасовій непрацездатністі;
 • середній заробіток за період його збереження.

Обчислення середньоденного заробітку, якщо відрядження припадає на вихідний день

Під час обчислення середньої зарплати бухгалтер має врахувати у складі зарплати за останніх два календарних місяці, що передують місяцю відрядження:

 • оклад;
 • доплати;
 • надбавки;
 • премії, які не мають разового характеру, в т. ч. квартальні, піврічні та річні премії;
 • індексацію тощо.

Перелік таких виплат містить пункт 3 Порядку обчислення середньої зарплати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Під час обчислення середньої зарплати особливу увагу слід приділити преміям. Їх включають до зарплати того місяця, на який вони припадають за розрахунковою відомістю на заробітну плату.

Якщо працівник не повністю відпрацював робочі дні у розрахунковому періоді, премії (місячні, квартальні тощо) під час обчислення середньої зарплати за останніх два календарних місяці враховують пропорційно часу, відпрацьованому у розрахунковому періоді. Якщо премії виплачують місяць у місяць, і вони вже обчислені пропорційно відпрацьованому часу, тоді їх включають до розрахунку у фактично нарахованому розмірі. 

Має свої нюанси і врахування у середньому заробітку оплати днів попереднього відрядження. Адже за настановою пункту 4 Порядку № 100 під час обчислення середньої зарплати за період відрядження не враховують, зокрема, виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) і допомогу по тимчасовій непрацездатності. Звідси маємо таку ситуацію з обчисленням середнього заробітку для оплати відрядження:

Коли попереднє відрядження працівника оплатили за середньоденним заробітком

цю оплату не включають під час обчислення середньоденного заробітку

Коли попереднє відрядження оплатили за денним заробітком

цю оплату включають під час розрахунку середньоденного заробітку

Порівнюємо суми денного та середньоденного заробітку

Обчисливши суми середньоденного заробітку та денного заробітку працівника за умовами трудового договору, для того щоб визначити заробітну плату працівника, бухгалтер має ці суми порівняти.

Яка буде більшою, ту і потрібно використовувати під час нарахування оплати днів відрядження працівникам.

Оплата роботи, якщо відрядження припадає на вихідний день

Передусім наголосимо: установа має оформити наказом відрядження у вихідний день. Тобто те, що працівник працюватиме у відрядженні у вихідні, святкові чи неробочі дні, слід обов’язково прописати в наказі про відрядження.

Якщо відрядження припадає на вихідний день, аби оплатити роботу працівника у такий день, не обійтися без вимог статей 72, 73 та 107 КЗпП.

Як вимагає стаття 72 КЗпП, робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін

або наданням іншого дня відпочинку;

або у грошовій формі у подвійному розмірі.

А от стаття 107 КЗпП передбачає такий механізм оплати роботи у святковий і неробочий день працівникам, які одержують місячний оклад, — таку роботу оплачують:

 • у розмірі одинарної годинної або денної ставки додатково до окладу, якщо в такі дні роботу провадили у межах місячної норми робочого часу;
 • у розмірі подвійної годинної або денної ставки додатково до окладу, якщо роботу в такі дні провадили понад місячну норму. У подвійному розмірі оплачують лише години, фактично відпрацьовані працівником у вихідний день.

Тож можемо підбити підсумки. Якщо відрядження припадає на вихідний день, бухгалтер спочатку обчислює, а потім порівнює суми денного та середньоденного заробітку. У разі коли більшою буде:

 • сума денного заробітку — дні відрядження він оплачує з урахуванням суми денного заробітку, а за роботу у вихідний день виплатить понад оклад подвійну денну ставку (якщо робота провадилася в такі дні понад місячну норму робочого часу);
 • сумо середньоденного заробітку — дні відрядження він оплачує з урахуванням суми середньоденного заробітку, а за роботу у вихідний день понад оклад нарахує денну або подвійну денну ставку. Це залежатиме від того, чи вкладається в межі робочого часу така робота у вихідний день.


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль