Оплата відрядження працівникам бюджетних установ, які працюють на півставки

157
Працівника бюджетної установи, який працює на півставки, направили у відрядження. За графіком роботи установи, у якій працівник працював у відрядженні, він виконував службові обов’язки повний робочий день. Аби допомогти бухгалтеру бюджетної установи оплатити правильно роботу цього працівника у відрядженні, розповімо, як проводять розрахунок відрядження працівникам бюджетних установ, які працюють на півставки.

Розрахунок відрядження працівникам бюджетних установ, які працюють на півставки, проводять з урахуванням норм законодавства про працю, а також Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59.

Стосовно тривалості робочого часу працівників Кодекс законів України про працю (КЗпП) містить такі норми:

 • нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень;
 • під час укладання колективного договору дозволяється встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, зокрема, неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

Оплата відрядження працівникам бюджетних установ

Оплату відрядження працівникам бюджетних установ, які за наказом направлені у службове відрядження, проводять відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. Розмір такої оплати праці не може бути нижчим ніж середній заробіток таких працівників. Такий розмір оплати праці відрядженим працівникам гарантує частина четверта статті 121 КЗпП.

З огляду на ці норми, бухгалтери отримали особливий алгоритм оплати днів відрядження працівникам бюджетних установ. На ньому свого часу наголосило Мінсоцполітики у листі від 05.03.2012 № 204/13/184­12.

За цим алгоритмом потрібно порівняти суму середньоденного заробітку і денного заробітку працівника відповідно до умов трудового договору. У випадку коли денний заробіток вищий за  середній заробіток працівника, бухгалтер заплатить за час відрядження працівнику зарплату. Якщо ж вищий середній заробіток — розрахунок відрядження працівникам бюджетних установ проводитимуть за цим заробітком.

Що враховують при розрахунку відрядження працівникам бюджетних установ

Середній заробіток для оплати відрядження працівникам бюджетних установ обчислюють за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Як установлює пункт 5 Порядку № 100, нарахування виплат провадять виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Тобто для працівників, оплату праці яких проводять за денною тарифною ставкою залежно від кількості відпрацьованих робочих днів, для визначення оплати за дні відрядження рахують середньоденну зарплату.

 А для тих, хто працює за годинними ставками в умовах підсумованого обліку робочого часу, визначають середньогодинний заробіток.

Аби проілюструвати ці норми, пропонуємо розглянути різні приклади розрахунку відрядження працівникам бюджетних установ.

Приклади розрахунку відрядження працівникам бюджетних установ, які працюють на півставки

1. Приклад розрахунку відрядження працівникам бюджетних установ за середньогодинним заробітком

Працівник бюджетної установи працює на півставки (4 год. на день). Посадовий оклад за цією посадою за повний робочий день умовно становить 4000 грн. Відповідно, оклад працівника становить 2000 грн. (4000 грн. ÷ 0,5).

Із 13 по 15 березня (3 р. дн.) цей працівник перебував у відрядженні. За графіком роботи тієї установи, до якої цього працівника відрядили, він виконував службові обов’язки повний робочий день (8 год.).

Для такої категорії працівників ведеться підсумований облік робочого часу. У січні та лютому 2017 року працівник відпрацював встановлену норму робочого часу 79,5 год. та 80 год. відповідно та отримував повністю свій оклад 2000 грн.

Як провести розрахунок оплати відрядження працівнику бюджетної установи?

У цьому випадку неважко визначити середньогодинний заробіток за січень — лютий, порівняти його із годинним заробітком за березень 2015 року та оплатити за більшим показником годин роботи у відрядженні.

Що визначаємо

Розрахунок

Результат

Сумарний заробіток за розрахунковий період (січень — лютий 2017 року)

2000 грн. + 2000 грн.

4000 грн.

Кількість відпрацьованих годин у розрахунковому періоді

79,5 год. + 80 год.

159,5 год.

Середньогодинний заробіток

4000 грн. ÷ 164 год. 

25,08 грн.

Годинний заробіток у березні 2017 року

2000 грн. ÷ 87,5 год.

22,86 грн.

Як бачимо, середньогодинний заробіток працівника більший за годинний заробіток у березні. Тому години перебування працівника у відрядженні бухгалтер оплачує за показником середньогодинного заробітку:

25,08 грн. × (3 р. дн. × 8 год.) = 601,92 грн.

Зауважимо:

за таких обставин можлива ситуація, коли працівник перевищить установлену для нього норму тривалості робочого часу і фактично відпрацює більшу кількість годин за обліковий період. Та бухгалтер має пам’ятати, що робота працівника з неповним робочим днем понад передбачений трудовим договором час, але в межах установленої законодавством тривалості повного робочого дня, не вважається надурочною і оплачується в одинарному розмірі (п. 16 постанови пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13).

2. Приклад розрахунку відрядження працівникам бюджетних установ за середньоденним заробітком

Використаємо умови Прикладу 1.

При цьому маємо ситуацію, коли і середньоденний, і денний заробіток, які потрібно обчислити для визначення, за яким із них оплачувати відрядження працівнику бюджетної установи, обчислюють за умов, що працівник працює щодня по 4 год. (на півставки).

Тож підстав рахувати середньогодинний заробіток у бухгалтера немає. Облік робочого часу працівника у такому випадку ведуть у робочих днях. З огляду на це і проводять оплату відрядження.

Що визначаємо

Розрахунок

Результат

Сумарний заробіток за розрахунковий період (січень — лютий 2017 року)

2000 грн. + 2000 грн.

4000 грн.

Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді

22 р. дн. + 20 р. дн. 

42 р. дн.

Середньоденний заробіток

4000 грн. ÷ 42 р. дн.

95,24 грн.

Денний заробіток у березні 2017 року

2000 грн. ÷ 23 р. дн.

86,96 грн.

Як бачимо, середньоденний заробіток більший за денний заробіток у квітні. Тому оплату днів відрядження працівнику бюджетної установи проводять за показником середньоденного заробітку:

95,24 грн. × 3 р. дн. = 285,72 грн.

Із другого прикладу розрахунку відрядження працівнику бюджетної установи можемо зробити висновок: те, що працівник фактично працював у дні відрядження більше часу, не вплине на збільшення зарплати за ці дні. Оскільки підстав оплатити працівнику дні відрядження в іншому розмірі у бухгалтера немає. Порядок № 100 для цього випадку не має іншого порядку розрахунку.

Тому можемо сказати, що

підсумований облік робочого часу для працівників, що працюють в умовах неповного робочого часу і можуть їздити у відрядження, є більш вигідним.

А в нашій ситуації керівник установи може компенсувати працівнику роботу повний робочий день у відрядженні, виплативши йому премію. Можна також надати працівникові додаткові дні відпочинку. Та варто пам’ятати, що це можливо тоді, коли такий порядок компенсації за роботу по суті у неробочий час для працівника передбачено у наказі про відрядження. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль