Проживання в готелі під час відрядження: коли можна не відшкодовувати витрати

205
Працівника бюджетної установи відрядили для роботи до іншого населеного пункту. Утім, у наказі про відрядження прописали умову про щоденне повернення до місця його постійної роботи. З кошторисом витрат працівника ознайомили. Після повернення на роботу з відрядження працівник надав авансовий звіт разом із рахунком проживання в готелі. З’ясуємо, чи може установа у цій ситуації не відшкодовувати витрати на проживання в готелі під час відрядження.

Про відшкодування проживання у відрядженні у готелі йдеться у Кодексі законів про працю України (КЗпП). Відповідно до статті 121 КЗпП працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку зі службовими відрядженнями.

Відрядженим працівникам в порядку і розмірах, встановлених законодавством, виплачують:

 • добові за час перебування у відрядженні;
 • вартість проїзду до місця призначення і назад;
 • витрати з найму жилого приміщення

Деталізовано порядок оплати за проживання під час відрядження в Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція № 59).

Порядок відшкодування витрат на проживання у відрядженні

Якщо працівника за розпорядженням керівника органу державної влади, установи та організації, що повністю або частково утримується за рахунок бюджетних коштів, на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи йдеться про службове відрядження.

Увага!

За службового відрядження установа повинна мати документи, що підтверджують зв’язок службового відрядження з основною діяльністю установи.

Як установлює пункт 5 розділу II Інструкції 159, за наявності підтвердних документів (в оригіналі) установа відшкодовує в межах граничних сум витрати на найм житлового приміщення, затверджених постановою КМУ від 02.02.2011 № 98, витрати відрядженим працівникам на найм житлового приміщення з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат на користування телефоном (крім витрат на службові телефонні розмови), холодильником, телевізором та інших витрат.

Утім, говорити про відшкодування витрат на проживання в готелі під час відрядження можемо говорити  не завжди.

Можливі обмеження в оплаті за проживання під час відрядження

Пункт 6 розділу І Інструкції № 59 надає керівнику установи право встановлювати додаткові обмеження щодо сум та цілей використання коштів, наданих на відрядження: витрат на найм житлового приміщення, транспортні та інші витрати.

Обмеження, зокрема на витрати на проживання у відрядженні, керівник установи запроваджує власним наказом (розпорядженням).

Тобто керівник установи може прийняти рішення про щоденне повернення відрядженого працівника до місця його постійної роботи, зазначивши це у наказі про відрядження (звичайно, за няавності відповідного транспортного сполучення).

Ознайомлення працівника з обмеженням на проживання у відрядженні

Установа, що відряджає працівника, зобов’язана ознайомити його з кошторисом витрат на відрядження (або з довідкою-розрахунком на виданий аванс, складеною за довільною формою), а також з вимогами нормативно-правових актів стосовно звітування про використання коштів, виданих на відрядження (п. 7 розд. І Інструкції № 59).

Отже, якщо керівник установи прийняв рішення про обмеження витрат на проживання в готелі під час відрядження та ознайомив працівника з кошторисом витрат, то працівнику, якого відрядили до іншого населеного пункту, відшкодовують лише транспортні та добові витрати.

І якщо відряджений працівник скористався послугами готелю всупереч наказу про відрядження, витрати на проживання у відрядженні йому не відшкодують.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль