Змінилося законодавство про працю: як внести зміни до колективного договору

7041
На початку цього року змінилися правила оплати праці. Також оновлено структуру мінімальної заробітної плати та методи її обрахунку. Тож тепер у колективних договорів бюджетних установ, прийнятих у попередніх роках, норми не відповідають законодавству. Як наслідок, потрібні зміни до колективних договорів. Розповімо, як і коли це слід зробити.

Передусім нагадаємо, чому виникла потреба внести зміни до колективного договору 2017 року.

З перших днів січня 2017 року запрацювали нові норми законодавства про працю, що регулюють безпосередньо оплату праці працівників. Про це багато говорили, і кожен бухгалтер давно в курсі усіх «мінзарплатних нововведень». Та, мабуть, варто узагальнити найголовніші.

Як ви знаєте, змінилося не лише визначення поняття «мінімальна заробітна плата», що важливіше — змінилася її структура. Окрім цього, законотворці знову згадали про доплату до мінімальної зарплати і зобов’язали роботодавців виплачувати її працівникам. Ні, не всім. Лише тим, які повністю відпрацювали норму робочого часу, але зарплата яких до 3200 грн. не дотягує.

Змінилися і норми, які регулюють встановлення посадових окладів працівникам. Мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) «прив’язали» до прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. І наголосили, що він не може бути меншим за цей показник (тож у 2017-му він недарма дорівнює 1600 грн.).

А оскільки нових правил з оплати праці працівників чимало, зміни та доповнення до колективного договору просилися самі собою. Та й закон вимагає, аби у колективних договорах обов’язково були прописані норми законодавства про працю, якщо в законодавчих актах передбачено їх закріплення у колективному договорі.

А щоб керівники бюджетних установ про це не забули, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який і став причиною окреслених кардинальних змін в оплаті праці, їм про внесення змін до колективних договорів 2017 року прямо нагадав:

«Сторонам, які уклали колективні договори і угоди, у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством».

Не важко порахувати, що такий строк ось-ось добіжить кінця. І оскільки кінцева дата — 31.03.2017 — не за горами, думаємо, не зайве розповісти, як внести зміни до колективного договору.

Внесення змін в колективний договір: що вимагає закон

Колективний договір є тим нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини в установі. Відповідно,

 • зміни у законодавстві, що визначає вимоги до перебігу цих відносин,
 • потреба щоб колективний договір відповідав нормам саме чинного законодавства, —

є тими «рушійними силами», які примушують установи обов’язково внести зміни до колективних договорів. Тобто привести їх у відповідність вимогам чинного законодавства.

Порядок внесення змін до колективного договору обумовлює Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII.

По-перше, зміни і доповнення до колективного договору можна вносити:

 • протягом строку його дії;
 • тільки за взаємною згодою сторін;
 • у порядку, визначеному колективним договором.

По-друге, зміни у колективному договорі є обов’язковими, якщо змінилося законодавство або колективні угоди вищого рівня, чинність яких поширюється на суб’єктів сторін колективного договору.

Внесення змін в колективний договір: що слід прописати

Під час внесення змін до колективного договору слід відобразити основні нововведення в оплаті праці, що діють із 1 січня 2017 року.

1. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) має бути встановлений у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

2. Слід змінити положення, що визначає співвідношення оплати праці працівників до мінімальної заробітної плати, на співвідношення оплати праці працівників до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня відповідного календарного року.

3. До колективного договору слід додати норму про встановлення доплати до рівня мінімальної заробітної плати, якщо нарахована заробітна плата за повністю виконану місячну (годинну) норму праці є нижчою, ніж законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати. Також слід означити виплати, які включаються до зарплати працівників для забезпечення її мінімального розміру.

Не забувайте, що до колективних договорів заборонено вносити норми, які погіршують порівняно із законодавством становище працівників. Вони вважаються недійсними.

Оформлені в письмовому вигляді зміни у трьох примірниках потрібно подати на повідомну реєстрацію. Адже всі зміни до колективного договору мають бути зареєстровані в установленому порядку.

Колективний договір та зміни до нього набирають чинності з дня їх підписання або з дня, визначеного сторонами колективного договору.

Насамкінець зауважимо: навіть тоді, коли зміни своєчасно не внесені в колективний договір, установа має обов’язково дотримувати  норм і гарантій, встановлених законодавством. Зокрема, стосовно нарахування працівникам:

1) заробітної плати за повністю виконану місячну (годинну) норму праці у розмірі, не меншому ніж мінімальна заробітна плата;

2) доплати до рівня мінімальної зарплати, якщо нарахована заробітна плата є нижчою, ніж законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль