Строковий трудовий договір з оператором котельні, або Як бути коли опалювальний сезон раніше закінчився

487
Установа прийняла на роботу на час опалювального сезону оператора котельні. З ним уклали строковий трудовий договір. Та через теплу погоду на вулиці опалювальний сезон закінчився раніше. Чи можна звільнити працівника раніше обумовленого в договорі строку?

Одним із видів трудових договорів є договір, укладений за згодою сторін на визначений строк, тобто строковий трудовий договір. Розповімо, що таке строковий договір.

Строковий трудовий договір це

трудовий договір, укладений у разі, коли трудові відносини за певних причин не можуть бути встановлені на невизначений строк.

Такими причинами можуть бути:

 • характер роботи, яку виконуватиме працівник. Тобто те, що робота не виконується постiйно (наприклад, сезонні роботи);
 • умови виконання такої роботи. Тобто, коли у зв’язку з конкретними умовами виконання роботи трудовi вiдносини не можуть бути встановленi на невизначений термін;
 • інтереси працівника.

Окрім перелічених, Кодекс законів про працю України (КЗпП) передбачає можливість укладати з працівником строковий трудовий договір в інших випадках, передбачених законодавчими актами (ч. 2 ст. 23 КЗпП).

Строковий трудовий договір з оператором котельні

На перший погляд, робота оператора котельні не належить до категорії сезонних. Адже у Списку сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженому постановою КМУ від 28.03.1997 № 278, не йдеться про належність роботи на посаді оператора котельні до сезонної роботи.

Утім, такі роботи все ж таки мають сезонний характер, оскільки проводяться в певний період — в опалюваний сезон.

А оскільки бюджетні установи мають потребу в роботі операторів котельні лише протягом опалювального сезону, трудові відносини з такими працівниками не можуть бути встановлені на невизначений строк.

Як правило, з працівниками, яких приймають на роботу на час опалювального сезону, укладають строкові трудові договори. Окрім оператора котельні, аналогічними  умови роботи є і в опалювачів, машиністів (кочегарів) котельні.

Строковий трудовий договір та його особливості

Працівників, яких приймають на роботу за строковим трудовим договором, оформлюють на роботу за загальним порядком.

1. Працівник має написати заяву про прийняття його на роботу. Умова про строковість трудового договору має бути обов’язково зазначена в заяві працівника (як і, відповідно, в наказі про прийняття на роботу).

2. Так, на підставі заяви працівника керівник установи видає наказ.

У наказі може бути чітко визначено дату закінчення трудових відносин.

Приміром: 

«…прийняти Петрова Володимира Олександровича на посаду оператора котельні на строк з 15.10.2016 по 15.04.2017». Також, визначаючи строк договору, можна не обмежувати його конкретною датою (адже природні умови непередбачувані), а зазначити: «…прийняти Петрова Володимира Олександровича на посаду оператора котельні з 15.10.2016 до дати фактичного закінчення опалювального сезону».

Осіб, яких приймають на сезонні роботи, слід попередити про це під час укладення трудового договору. Працівник своїм підписом має підтвердити той факт, що він ознайомлений з наказом і згоден з умовами, визначеними в наказі.

Перебіг трудових відносин і права працівників, що працюють на умовах строкових трудових договорів, переважно ідентичні правам працівників, з якими уклали трудові договори на невизначений строк.

Як і решта працівників установи, вони, зокрема:

 • підлягають правилам внутрішнього трудового розпорядку;
 • мають право на щорічну відпустку, інші види відпусток, у т. ч. щорічні додаткові відпустки, всі види соціальних відпусток, додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, відпустки без збереження заробітної плати тощо. Їх тривалість залежатиме від відпрацьованого часу;
 • мають право на оплату праці, матеріальну допомогу у разі тимчасової непрацездатності тощо. Знову ж таки розміри цих виплат обчислюють залежно від відпрацьованого часу. На цьому наголошує Мінпраці в листі від 01.06.2005 № 36-211.

Припинення строкового трудового договору

Припинення трудових відносин за строковим трудовим договором з оператором котельні залежатиме від того, що саме прописано у наказі про прийняття особи на період опалювального сезону. А саме:

 • у наказі не зазначено конкретного терміну дії строкового трудового договору, а йдеться про прийняття на період опалювального сезону — для працівників, які обслуговують опалювальні системи, дія трудового договору припиняється в день закінчення опалювального сезону;
 • у наказі зазначено конкретний термін закінчення договору — працівника можна звільнити на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП лише у зв’язку із закінченням строку трудового договору.

Оскільки закінчення строку трудового договору не тягне за собою автоматичного звільнення працівника, керівник установи має видати відповідний наказ про звільнення. Наказ може бути видано як останнього дня дії трудового договору, так і напередодні, але з обов’язковим зазначенням останнього дня дії цього договору.

У ситуації, коли за розпорядженням місцевих органів виконавчої влади опалювальний сезон завершено раніше, ніж 15.04.2017, керівник установи не зможе звільнити працівника, який працює на посаді опалювача котельні за строковим трудовим договором з конкретно визначеним терміном. Бо не сплив строк трудового договору.

Як вихід, такого працівника можна перевести на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, відповідно до статті 33, 34 КЗпП. Зауважимо: для такого переведення потрібно отримати згоду працівника.

Найкращим в цій ситуації є варіант переведення на іншу роботу, що може бути запропонований працівнику відповідно до статті 34 КЗпП (тобто у зв’язку з простоєм), позаяк законодавством простій визначено як зупинення роботи, зумовлене відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Звільнення працівників, з якими укладено строкові трудові договори, має відбуватися після закінчення строку трудового договору.

Якщо останній день строку трудового договору припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення такого строку вважається найближчий робочий день.

Оскільки трудові відносини на визначений строк вважають укладеними за погодженням сторін трудового договору, про звільнення попереджати працівника не потрібно.

Строковий трудовий договір може закінчитися після визначеного строку

Якщо працівник, який працював за строковим трудовим договором хоче взяти дні невикористаної ним відпустки в останні дні перебігу трудових відносин, таку відпустку йому слід обов’язково надати. Навіть тоді, коли період відпустки повністю або частково перевищує строк трудового договору (ч. 2 ст. 3 Закону про відпустки).

У цьому випадку чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки.

Днем звільнення в такій ситуації вважають останній день відпустки.

Водночас використання працівником відпустки поза межами строку дії трудового договору не є підставою для продовження його дії як безстрокового трудового договіру.

Продовження строкового трудового договору на невизначений строк

Нагадаємо, що статтею 391 КЗпП передбачено продовження строкового трудового договору на невизначений строк за певних умов. Якщо після закінчення строку трудового договору (зокрема, сезонного) трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.

Увага!

Спори про дострокове розірвання трудового договору вирішуються в загальному порядку, встановленому для розгляду трудових спорів.

Спори про дострокове розірвання трудового договору вирішуються в загальному порядку, встановленому для розгляду трудових спорів.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль