text
Головбух: Бюджет

Орендованим приміщенням орендар не користувався: чи оплачувати рахунки

 • 21 березня 2017
 • 375

Буває так, що орендар певний час не користується орендованим приміщенням. Звичайно, в цій ситуації він хотів би не платити орендну плату за приміщення та інші виплати. З’ясуємо, чи можливий такий перебіг подій.

Бюджетна установа, яка збирається надавати в оренду комунальне приміщення та отримувати орендну плату за приміщення в 2017 році, має врахувати всі законодавчі норми, що урегульовують орендні відносини. Коротко акцентуємо на них увагу.

Загальні правила оренди приміщень

Відносини з оренди державного майна, як і відносини з оренди комунального майна, регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-XII (далі — Закон про оренду).

У його розуміння оренда — це засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для ведення підприємницької та іншої діяльності.

Тому коли бюджетна установа збирається передати приміщення (тобто державне майно) в платне користування, без договору оренди приміщення не обійтися.

Також потрібно буде укласти і договір про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю (далі — договір про відшкодування витрат). У ньому за взаємною згодою сторін визначають:

 • детальний перелік послуг, які отримуватиме і оплачуватиме (оплату яких відшкодовуватиме) орендар;
 • умови розподілу та відшкодування витрат на утримання орендованого приміщення;
 • умови відшкодування спожитих орендарем комунальних послуг.

Оформивши орендні відносини, установа, що надає в оренду приміщення, що перебуває у неї на балансі, отримуватиме:

 • орендну плату за приміщення;
 • плату за спожиті орендарем комунальні послуги (у разі якщо за договором оренди обов’язок сплати за комунальні послуги покладено на неї);
 • плату за утримання орендованого приміщення.

Своєю чергою, орендар зобов’язаний ці виплати їй сплатити. Безспірним є те, що сплачувати усі виплати потрібно, коли користуєшся усіма послугами. Та коли певний час не було потреби користуватися орендованим приміщенням, саме по собі постає запитання, чи є можливість для орендаря не сплачувати хоча б якусь із них. І як ми розуміємо, за умов нинішнього доволі обмеженого фінансування така можливість була би надзвичайно доречною.

Зупинимося на кожній із означених  виплат почергово.

Орендна плата за приміщення

Орендну плату за користування об’єктом оренди орендар відповідно до частини першої статті 19 Закону про оренду вносить незалежно від наслідків господарської діяльності. Такий категоричний припис не залишає орендарю можливості для несплати або часткової сплати орендної плати.

Отже, орендар має обов’язково внести суми орендної плати за приміщення та її індексації, нараховані йому за умовами договору оренди приміщення.

Зауважимо: орендар несе відповідальність за орендоване приміщення протягом усього терміну дії договору оренди.

Оплата комунальних послуг у разі оренди приміщень

Орендар спожиті комунальні послуги (зокрема, з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення) може оплачувати двома шляхами.

1. Орендар сплачує вартість комунальних послуг безпосередньо комунальним або житлово-комунальним підприємствам — надавачам таких послуг. При цьому він самостійно укладає договори з такими підприємствами, встановлює окремі лічильники, узгоджує тарифи і проводить розрахунки за отримані комунальні послуги.

А позаяк орендар спожиті комунальні послуги оплачує відповідно до фактичних показників лічильників та виставлених надавачами таких послуг рахунків, він має змогу не оплачувати такі послуги у разі їх неотримання.

2. Орендар відшкодовує орендодавцю понесені ним витрати на оплату комунальних послуг.

Тож у разі якщо орендар протягом певного періоду не провадив господарської діяльності в орендованому приміщенні, орендодавець може переглянути порядок відшкодування орендарем вартості комунальних послуг.

Нагадаємо: якщо в приміщенні немає лічильників, вартість комунальних послуг обчислюють розрахунково залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, системи тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині — пропорційно розміру займаної площі.

Для того аби були підстави переглянути суми відшкодувань за такі послуги, орендар має надати орендодавцю документи, які підтверджують те, що в орендованому приміщенні господарська діяльність протягом певного періоду не проводилася.

Відшкодування витрат на утримання приміщення

Під час користування орендованим приміщенням орендар, як правило, несе також витрати на його утримання. До них відносять оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, утримання ліфтів, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо).

Аналогічно ситуації з оплатою комунальних послуг, орендар може:

 • оплачувати послуги з утримання орендованого приміщення на підставі укладених договорів з підприємствами, що надають такі послуги;
 • відшкодовувати вартість таких послуг орендодавцю (незалежно від того, чи орендар оплачує надання цих послуг безпосередньо орендодавцем, чи компенсує витрати орендодавця для оплати таких послуг стороннім організаціям).

Частку орендаря в загальних витратах на утримання орендованого приміщення зазвичай розраховують пропорційно площі, яку він займає, на основі фактичних витрат орендодавця.

(!) На вимогу орендаря до рахунків для оплати витрат з утримання орендованого приміщення орендодавець має надавати розрахунок-розшифрування кожної складової таких витрат.

Оскільки витрати на утримання орендованого приміщення є постійними і не залежать від провадження господарської діяльності, орендар має постійно оплачувати такі витрати, у т. ч. і тоді, коли не користується орендованим приміщенням.

Насамкінець зауважимо: договір оренди приміщення може бути розірваний за погодженням сторін. Умови розірвання договору сторони визначають спільно, без рішення суду. Розірвання договору оренди приміщення відбувається за порядком, прописаним  у статті 188 Господарського кодексу України.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль