Відрядження за договором ЦПХ: ураховуємо всі нюанси і оплачуємо правильно

490
Особа виконує роботи для бюджетної установи за договором ЦПХ. На кілька днів вона має поїхати до іншого міста, аби виконати певну частину такої роботи. Розповімо, як оплатити таку поїздку і роботи у відрядженні за договором ЦПХ.

Аби говорити про питання оплати відрядження особам, які виконують для установ роботи за договорами ЦПХ, маємо з’ясувати, чи поширюється на відрядження за договором ЦПХ дія Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція № 59) та Кодексу законів про працю України (КЗпП). Бо саме ці нормативні акти регулюють порядок направлення у відрядження і його оплату.

Відрядження за договором ЦПХ — не за нормами Інструкції № 59 та КЗпП

Як установлює Інструкція № 59, службовим відрядженням є поїздка працівника за розпорядженням керівника органу державної влади, установи та організації, що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів, на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (за наявності документів, що підтверджують зв’язок службового відрядження з основною діяльністю установи).

КЗпП гарантує для працівників, які направляються у відрядження:

 • виплату добових;
 • відшкодування вартості проїзду із місця призначення і назад;
 • відшкодування витрат по найму жилого приміщення;
 • збереження протягом усього часу відрядження місця роботи (посади);

А виконану роботу відрядженим працівникам оплачують відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. При цьому КЗпП  вимагає, аби розмір оплати праці не був нижчим середнього заробітку.

Тобто як Інструкція № 59, так і КЗпП мають на увазі винятково працівників бюджетної установи. І передбачені ними гарантії та компенсації у зв’язку зі службовими відрядженнями поширюються лише на осіб, які перебувають у трудових відносинах з установою. Відповідно, до відрядження по договору ЦПХ їх застосовувати не можна, оскільки особа у цій ситуації не матиме з установою трудових відносин. Аргументуємо чому.

Відрядження за договором ЦПХ регулюють за цивільним законодавством

Кожен працівник  працює на підставі трудового договору на підприємстві, в установі, організації.

Саме за трудовим договором виникають зобов’язання:

 • у працівника — виконувати обумовлену роботу відповідно до внутрішнього трудового розпорядку;
 • у установи — виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи та передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Окрім трудових відносин, кожна фізична особа може бути учасником цивільних відносин, які регулює, зокрема, Цивільний кодекс України (ЦК).

За договором ЦПХ (договором підряду, надання послуг одна сторона (підрядник, виконавець) зобов’язується на свій ризик за завданням другої сторони (замовника) виконати певну роботу (надати послугу), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (послугу).

Тож можемо зробити висновок, що трудовий договір різниться із договору ЦПХ саме своїм призначенням: він регулює сам процес праці. Натомість договір ЦПХ укладають задля досягнення результату праці.

Особа, яка залучена до роботи за договором ЦПХ, не є працівником установи і самостійно несе всі ризики і витрати, повязані зі своєї діяльністю, у т. ч. і перебуваючи у відрядженні за договором ЦПХ.

Відрядження за договором ЦПХ: як відшкодувати витрати

Звичайно, керівник установи може направити особу, залучену до роботи за договором ЦПХ, до іншого населеного пункту. Однак цю поїздку службовим відрядженням не вважатимуть, і витрати, понесені такою особою, скажімо, для оплати проживання в іншому населеному пункті, установа не може відшкодувати за нормами статті 121 КЗпП.

Витрати на таку поїздку особи (як бачите, її не варто називати відрядженням за договором ЦПХ) слід врахувати у складі винагороди, яку виплачують за умовами договору ЦПХ. І це обов’язково має бути зафіксовано в умовах договору ЦПХ.

Видатки на виплату винагороди та інші виплати, нараховані особам, які не є у штаті установи, за умовами договору ЦПХ, установа передбачає за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» (пп. 4 пп. 2.1.1.1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль