Несплата орендної плати: можливі наслідки для сторін договору

374
Бюджетна установа надає в оренду частину приміщення. Бухгалтер установи щомісяця орендну плату нараховує і рахунки всі орендарю виставляє. Але орендар їх не оплачує. Розповімо, якими можуть бути наслідки для обох.

Несплата орендної плати іноді трапляється під час орендних відносин. Частіше орендар не відшкодовує установі вартість послуг з утримання приміщення. І такі дії можуть мати негативні наслідки для обох сторін. Розповімо чому.

Орендар і орендодавець, аби документально засвідчити перебіг орендних відносин, укладають між собою два договори:

 • договір оренди нерухомого майна;
 • договір про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг (протягом 15 робочих днів з дня підписання договору про оренду).

В них вони прописують, зокрема:

 • умови передачі та повернення орендованого приміщення;
 • обов’язки та права кожної зі сторін;
 • розмір орендної плати, розмір плати за комунальні послуги і за послуги з утримання майна.

Обов’язково у договорі оренди має бути також визначені терміни внесення орендної плати і всіх платежів. Якщо у договорі оренди йдеться про щомісячну сплату орендної плати, бухгалтер бюджетної установи має щомісяця надавати орендарю рахунок на її оплату.

Наслідки за несплату орендної плати для орендаря

У разі несплати орендної плати — орендодавець має нараховувати пеню.

Нагадаємо, що:

пеня — це неустойка, яку обчислюють у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожний день прострочення виконання.

Суму орендної плати, перераховану несвоєчасно або не в повному обсязі, орендодавець повинен проіндексувати з урахуванням пені від суми несплати орендної плати за кожний день прострочення, у т. ч. і день оплати.

І це ще не все. Якщо на дату сплати орендної плати за орендарем числиться несплата орендної плати понад три місяці, йому нарахують також штраф від суми заборгованості.

Розміри пені та штрафу сторони визначають під час укладення договору оренди.

Орендар як сторона договору оренди зобов’язаний діяти в межах законодавства. Тож він повинен сплатити орендну плату, а також оплатити надані йому комунальні послуги в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За прострочення платежу орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін (ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 22.11.1996 № 543/96-ВР).

Увага!

Розмір пені обчислюють від суми простроченого платежу, але він не може бути більшим як подвійна облікова ставка НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Розмір пені обчислюють від суми простроченого платежу, але він не може бути більшим як подвійна облікова ставка НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Наслідки за несплату орендної плати для орендаря

Орендодавець щомісяця надає орендарю рахунок і за несплати орендної плати чи неоплати спожитих комунальних послуг орендарем — вказує у такому рахунку також суму пені, обчислену відповідно до умов договору.

До речі, фахівці органу контролю кваліфікують як порушення статті 193 Господарського кодексу України (ГК) та пунктів, визначених умовами договору оренди, дії орендодавця, який не нарахував орендарю суми пені та штрафу (якщо це передбачено договором оренди) та не відобразив їх в бухгалтерському обліку.

Так, у цій ситуації є ще й інший момент. Він стосується оприбуткування сум пені, сплачених орендарем, і їх використання.

Пеня не належить до власних надходжень бюджетних установ. Тобто зараховувати пеню до платних послуг, які надають бюджетні установи, не можна.

Як роз’яснило Держказначейство у  своєму листі від 14.10.2011 № 16-04/918-2970, у разі надходження на рахунок бюджетної установи коштів, які не передбачені переліком платних послуг, вони мають бути перераховані до доходів того бюджету, з якого здійснюється утримання установи, за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

Як бачимо, у ревізорів буде ще одна цікава знахідка, якщо бухгалтер неправильно спрямує отримані від орендаря кошти.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль