ТРИ вимоги з недискримінації учасників

898
Закупівлі через електронну систему Prozorro покликані, зокрема, створити конкурентне середовище у сфері публічних закупівель. Тобто дати можливість вільно змагатися за постачання тих чи тих товарів, робіт, послуг. До замовника ж, своєю чергою, законодавство висуває вимогу з недискримінації учасників.

Проведення закупівель товарів, робіт і послуг для потреб держави та територіальної громади регулює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі).

І з появою цього Закону і електронної системи закупівель Prozorro інформація про проведення закупівлі товарів, робіт і послуг в Prozorro розміщена у вільному доступі.

Тож тепер кожна компанія може взяти участь у державній закупівлі — подати тендерну пропозицію або взяти участь у переговорах, якщо замовник застосував переговорну процедуру закупівлі.

Норми Закону про публічні закупівлі передбачають створення конкурентного середовища і вільну конкуренцію серед учасників.

Конкурентне середовище — 

Конкурентне середовище — ринок або його сегмент, де продавці вільно змагаються за право продати товар покупцю.

А, як відомо, для того щоб учасники мали змогу вільно боротися за перемогу у тендері, закупівельне законодавство одним із принципів закупівель визначає недискримінацію учасників. Що має на увазі Закон про публічні закупівлі і про що повинен знати замовник, аби не порушувати ці вимоги?

ТРИ вимоги з недискримінації учасників

1. Рівні права для участі

Участь у процедурах закупівель має відбуватися на рівних умовах для:

  • вітчизняних учасників всіх форм власності та організаційно-правових форм;
  • іноземних учасників всіх форм власності та організаційно-правових форм.

Водночас замовники закупівель мають враховувати норми Закону України «Про санкції» від 14.09.2014 № 1644-VII, який забороняє визначати переможцем процедури закупівлі учасника, щодо якого у встановленому законодавством України порядку запроваджені санкції.

Йдеться про заборону проводити закупівлі товарів, робіт і послуг, зокрема, у юридичних осіб — резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких перебуває у власності іноземної держави, а також у інших суб'єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції згідно із Законом.

Наприклад, заборонено здійснювати державні закупівлі та використовувати органам державної влади України антивірусні програмні продукти Kaspersky виробництва російських комерційних структур.

Перелік таких суб’єктів визначено рішенням РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 16.09.2016.

Роз’яснення до застосування цього переліку надало Мінекономрозвитку у листі від 24.11.2016 № 3302-06/38090-06. 

2. Вільний доступ до інформації

Обов’язок кожного замовника забезпечити вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої Законом про публічні закупівлі.

Увага!

Доступ користувачів до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу, є безоплатним та вільним (ч. 5 ст. 10 Закону про публічні закупівлі).

Для того, аби іноземні учасники мали змогу своєчасно отримувати інформацію про оголошені в Prozorro публічні закупівлі, частина четверта статті 10 Закону про публічні закупівлі  висуває вимогу оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі додатково на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну:

  • для товарів та  послуг — 133 тисячам євро;
  • для робіт — 5 мільйонам 150 тисячам євро.

Нагадаємо: якщо вартість закупівлі перевищує зазначені суми, оголошення про проведення процедури закупівлі в Prozorro оприлюднюють не пізніше 30 днів.

3. Не встановлювати дискримінаційні вимоги

Так, замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників, зокрема, у тендерній документації. Адже за Законом про публічні закупівлі тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Дискримінаційними вважають:

  • вимоги, які виходять за межі вимог, передбачених Законом про публічні закупівлі, а саме статей 16 і 17 Закону;
  • технічні вимоги до предмета закупівлі, які штучно звужують конкуренцію.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль