Відшкодування витрат на утримання: обумовлюємо в договорі й розраховуємо правильно

311
Про обов’язок орендаря з відшкодування витрат на утримання орендованого приміщення має знати кожен орендодавець. Як і те, як відшкодування таких витрат правильно обумовити у договорі та розрахувати. Розповімо про це детально.

Бюджетні установи, які надають в оренду державне майно, користуються для розрахунку плати за оренду майна Методикою розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою КМУ від 04.10.1995 № 786 (далі — Методика).

Як випливає з норм Методики, установа у разі надання в оренду приміщення, що перебуває у неї на балансі, отримує плату за:

 • оренду приміщення;
 • спожиті орендарем комунальні послуги;
 • утримання орендованого приміщення.

Що належить до комунальних послуг, а що — до послуг з утримання майна

Відповідь на це запитання знаходимо в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV.

До комунальних послуг належать:

 • централізоване постачання холодної води;
 • централізоване постачання гарячої води;
 • водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем);
 • газо- та електропостачання;
 • централізоване опалення тощо.

До послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій належать:

 • прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території;
 • санітарно-технічне обслуговування;
 • обслуговування внутрішньобудинкових мереж;
 • утримання ліфтів;
 • освітлення місць загального користування;
 • поточний ремонт;
 • вивезення побутових відходів тощо.

Договір оренди та договір про відшкодування витрат балансоутримувача

У будь-якому разі передання державного майна в платне користування супроводжується укладенням договорів.

Передусім — договору оренди. Для цього сторони мають використовувати Типовий договір оренди індивідуально визначеного майна (нерухомого або іншого), що належить до державної власності, затверджений наказом ФДМУ від 23.08.2000 № 1774.

У договорі оренди, зокрема, сторони передбачають обов’язок орендаря проводити витрати, пов’язані з утриманням орендованого майна.

Протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди обов’язково орендар та  орендодавець укладають договір про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю.

Саме у ньому сторони мають урегулювати усі нюанси з відшкодування плати за утримання орендованого приміщення та плати за спожиті орендарем комунальні послуги. За дороговказ слід взяти Примірний договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю, також затверджений ФДМУ від 23.08.2000 № 1774 (далі — Примірний договір).

До речі, хто б там що не говорив, а обов’язок забезпечити:

 • виконання всього комплексу робіт, пов’язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території;
 • створення необхідних житлових умов та провадження господарської діяльності, у т. ч. орендарю і його співробітникам згідно з вимогами законодавства про користування будівлями —

покладається на орендодавця.

Адже саме установі — балансоутримувачу майна житлово-експлуатаційні, ремонтно-будівельні організації та інші суб’єкти господарювання надають відповідні послуги. А від загальної вартості послуг з обслуговування і ремонту будівлі, прибудинкової території, утримання допоміжних приміщень будівлі залежатиме вартість цих послуг, яку має оплатити орендар.

Що передбачити в договорі про відшкодування витрат

Розмір для відшкодування витрат установлюється у вигляді щомісячних платежів (кошторису витрат) за обслуговування та ремонт будівлі, комунальні та інші послуги орендодавця.

Наголошуємо: під час укладення договору про відшкодування витрат балансоутримувача слід встановити та погодити детальний перелік послуг, які отримуватиме і плату за які в обов’язковому порядку відшкодовуватиме орендар.

Умови розподілу витрат на утримання орендованого приміщення визначають у договорі про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання за взаємною згодою сторін!

До того ж, укладаючи договір оренди:

 • орендодавець — зобов’язується забезпечувати надання орендарю комунальних послуг та послуг з утримання приміщення за діючими розцінками і тарифами та інформувати його про зміни витрат на утримання приміщення і тарифів на комунальні послуги;
 • орендар — зобов’язується у встановлені строки перераховувати кошти для відшкодування витрат орендодавця на утримання наданого в оренду приміщення.

У договорі про відшкодування витрат мають бути визначені:

 • дата внесення плати за послуги з утримання орендованого приміщення (так само, як і дата внесення плати за комунальні послуги) на рахунок орендодавця (або організації, що надає комунальні послуги);
 • хто оплачуватиме послуги. Тобто платником може бути як орендар за дорученням орендодавця, так і сам орендодавець (звісно, потім у встановлені строки орендар має відшкодувати орендодавцю такі витрати).

Зазвичай оплачують спожиті послуги у місяці, наступному за розрахунковим.

КЕКВ для проведення видатків

КЕКВ, за якими орендодавець плануватиме видатки на оплату послуг з утримання орендованого приміщення та комунальних послуг, унаочнимо в Таблиці.

Які послуги

За яким КЕКВ

Підстава

Оплата експлуатаційних послуг, пов’язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій, оплата послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування ліфтів, сміттєпроводів, видатки на технічне обслуговування та утримання в належному стані систем вуличного освітлення, внутрішніх та зов­нішніх мереж тепло-, водо-, електро-, газопостачання та водовідведення тощо має здійснюватись за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ)

КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)»

Пп. 2.2.4 п. 2.2 Інструкції № 333*

Оплата комунальних послуг

КЕКВ 2270 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв»

Пп. 2.2.7 п. 2.2 глави 2 Інструкції № 333

* Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333

Якщо приміщення орендує бюджетна установа, вона також має передбачати у кошторисі видатки для оплати послуг з утримання орендованого приміщення та спожитих комунальних послуг.

Як провести розрахунок витрат на оплату комунальних послуг та послуг з утримання приміщення читайте тут.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль