Розраховуємо витрати на оплату послуг за договором оренди державного майна

413
Бюджетна установа надала в оренду частину будівлі. Орендар має сплачувати їй орендну плату, а також відшкодовувати вартість спожитих комунальних і експлуатаційних послуг. Розповімо, як правильно розрахувати витрати на оплату цих послуг, аби установа мала змогу виставляти рахунки орендарю.

Бюджетні установи, що надають в оренду приміщення, що перебуває у них на балансі, отримують плату за:

 • оренду приміщення;
 • спожиті орендарем комунальні послуги;
 • утримання орендованого приміщення.

Умови справляння цих платежів сторони договору оренди передбачають у:

Як розподілятимуться витрати на утримання орендованого приміщення, сторони визначають у договорі про відшкодування витрат балансоутримувача за взаємною згодою сторін.

Розмір для відшкодування витрат установлюється у вигляді щомісячних платежів (кошторису витрат) за обслуговування та ремонт будівлі, комунальні та інші послуги орендодавця.

Як такі витрати правильно розрахувати?

Розрахунок відшкодування витрат за комунальні послуги

Як правило, вартість комунальних послуг визначають за даними лічильників.

Якщо ж лічильники в будівлі не встановлені, розрахунок витрат за комунальні послуги проводять залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині — пропорційно розміру займаної загальної площі.

Озвучимо далі 3 основних правила, яких слід дотримати за розрахунку комунальних витрат.

1. Розрахунок витрат на оплату спожитих комунальних послуг проводять щомісяця.

2. Розрахунок таких витрат слід обов’язково підтвердити відповідними документами (у т. ч. бухгалтерськими).

3. Під час розрахунку до уваги беруть лише фактично спожиті послуги та понесені витрати.

Щодо переліку витрат, що підлягають частковому відшкодуванню орендарем, зауважимо: його визначають у кожному випадку залежно від конкретних обставин. Адже якщо окремими приміщеннями будівлі користуються і орендар, і орендодавець, то орендар бере участь у їх утриманні (пропорційно).

Розмір площі орендованого приміщення та площі всієї будівлі визначають на підставі технічного паспорта будівлі.

Розрахунок відшкодування витрат з утримання приміщення

Розрахунок відшкодування витрат з утримання орендованого приміщення проводять  пропорційно розміру займаної загальної площі.

У цілому порядок розрахунку вартості витрат з утримання орендованого приміщення аналогічний розрахунку вартості комунальних послуг — його проводять щомісяця на підставі підтвердних документів.

Розглянемо, як розрахувати витрати з утримання орендованого приміщення у конкретній ситуації.

СИТУАЦІЯ. Загальна площа будівлі, балансоутримувачем якої є бюджетна установа, становить 800 м2. Частину приміщень будівлі (380 м2) займають чотири орендарі. Перший — орендує приміщення площею 120 м2, другий — 60 м2, третій — 110 м2, четвертий — 90 м2. Загальна сума витрат установи з утримання наданих в оренду приміщень (охорона будівлі, прибирання коридорів, обслуговування турнікету, системи вентиляції та кондиціювання, ліфтів, технічне обслуговування, дератизація тощо) умовно становить 3200 грн. Потрібно провести розрахунок вартості послуг з утримання орендованого приміщення, яку орендарям належить відшкодувати установі.

РІШЕННЯ. Розрахунок вартості послуг з утримання орендованих приміщень, що належить відшкодувати установі, за кожним орендарем, наведемо у Таблиці.

Розрахунок відшкодування витрат з утримання орендованого приміщення

Показники

Розрахунок

Сума, грн.

Вартість послуг з утримання орендованого приміщення для 1-го орендаря

3200 грн. ÷ 800 м2 × 120 м2

480

Вартість послуг з утримання орендованого приміщення для 2-го орендаря

3200 грн. ÷ 800 м2 × 60 м2

240

Вартість послуг з утримання орендованого приміщення для 3-го орендаря

3200 грн. ÷ 800 м2 × 110 м2

440

Вартість послуг  з утримання орендованого приміщення для 4-го орендаря

3200 грн. ÷ 800 м2 × 90 м2

360

Важливі нюанси відшкодування витрат за комунальні послуги та утримання приміщення

Для відшкодування витрат на утримання орендованого приміщення та витрат за спожиті комунальні послуги орендодавець щомісячно виставляє орендарю рахунки. У рахунках відображають суму витрат, пов’язаних з утриманням будівлі, вартість спожитих комунальних послуг за їх видами та їх натуральні показники.

Увага!

Якщо у рахунку, наданому орендодавцем чітко не визначено, за що саме повинен сплатити орендар, а вказана лише загальна сума «за утримання приміщення», «за комунальні послуги», то орендар має звернутися з проханням розшифрувати її за видами наданих послуг.

Під час відшкодування орендарем витрат з утримання орендованого приміщення та витрат за спожиті комунальні послуги кошти мають надходити на реєстраційні рахунки орендодавця. Отримані кошти в поточному році зараховують як відшкодування понесених витрат та відносять на відновлення касових видатків. Залежно від проведених операцій коригують фактичні видатки.

До речі, відшкодування таких витрат проводять за тим фондом (загальним чи спеціальним), за яким були сплачені послуги з утримання будівлі та комунальні послуги. Приміром, якщо орендодавець оплатив комунальні послуги за рахунок коштів із спецфонду, то і зарахувати отриману від орендаря плату за комунальні послуги слід також на рахунок спецфонду з розподілом її за відповідними кодами економічної класифікації видатків.

Якщо ж заробітну плату робітникам (сторожам, кочегарам, прибиральникам тощо) орендодавець нараховує за загальним фондом, то і відшкодування орендарем таких витрат слід зараховувати на рахунок загального фонду з розподілом їх за відповідними КЕКВ. Тобто КЕКВ 2110 «Оплата праці» та КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці».

Так само слід вчиняти і щодо відшкодування орендарем понесених витрат орендодавця на технічне обслуговування чи ремонт систем та приладів, які перебувають у спільному користуванні. Кошти слід зараховувати на той рахунок орендодавця (з розподілом за відповідним КЕКВ), з якого він поніс витрати на їх ремонт або обслуговування.

Насамкінець наголосимо: невідшкодування орендарем витрат за утримання орендованого приміщення перевіряльники трактують як використання бюджетних коштів на покриття витрат сторонніх юридичних осіб, тобто нецільове використання бюджетних коштів. А  це вважається порушенням бюджетного законодавства. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль