text
Головбух: Бюджет

Відшкодування витрат за комунальні послуги: від умов до розрахунку

 • 20 березня 2017
 • 1294

Бюджетна установа збирається надати в оренду вільне приміщення, що перебуває у неї на балансі. Із орендарем приміщення вона має укласти договір про оренду та договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю. Розповімо, як правильно визначити обсяг спожитих орендарем комунальних послуг та розрахувати суми до відшкодування.

Пункт 3 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 № 786, установлює, що витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, що їх відповідно до укладених угод зобов’язується надавати орендарю бюджетна установа, на балансі якої перебуває це майно, не включаються до орендної плати.

Саме орендар зобов’язаний проводити витрати, пов’язані з утриманням орендованого майна (п. 5.13 Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом ФДМУ від 23.08.2000 № 1774).

Орендні відносини орендар і орендодавець оформляють договором оренди, разом із яким обов’язково укладають договір про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю.

Договір про відшкодування витрат за комунальні послуги

Орендар у приміщенні, яке він орендує, може користуватися електроенергією, послугами водопостачання та водовідведення, опаленням, послугами зв’язку тощо. І за спожиті комунальні послуги він має розрахуватись.

Для проведення розрахунків за комунальні послуги орендар та орендодавець можуть обрати один із пропонованих варіантів.

Варіант перший — розрахунки за спожиті орендарем комунальні послуги проводить орендар без участі орендодавця. Для цього орендар:

 • встановлює окремі лічильники обліку споживання води, газу, світла;
 • укладає окремі договори з підприємствами житлово-комунального господарства.

Однак такий варіант не завжди можливий через небажання орендаря укладати окремі договори з комунальними службами або відсутність технічних можливостей для встановлення окремих приладів обліку послуг, спожитих орендарем.

Варіант другий — орендодавець сплачує всю вартість комунальних послуг (за електроенергію, водопостачання та водовідведення, теплопостачання, прибирання прибудинкової території та вивезення сміття тощо), а потім розраховує частку спожитих орендарем послуг у загальному обсязі наданих комунальних послуг. З огляду на обчислені суми, орендар відшкодовує орендодавцю вартість спожитих ним комунальних послуг.

Як визначити обсяг спожитих орендарем комунальних послуг, розглянемо далі.

Розрахунок відшкодування витрат за комунальні послуги

Унаочнимо способи розрахунку відшкодування витрат за комунальні послуги, спожиті орендарем (за відсутності у орендаря окремих приладів обліку комунальних послуг)  у Таблиці.

Вид комунальних послуг

Спосіб розрахунку

Послуги теплопостачання

Пропорційно площі приміщення, яке займає орендар,  до загальної площі всієї будівлі

Гаряче та холодне водопостачання, водовідведення

Пропорційно чисельності працівників орендаря до загальної чисельності працівників, які працюють у будівлі

Постачання електроенергії

Із урахуванням потужності електронагрівальних та електроосвітлювальних приладів, що знаходяться у приміщенні, яке займає орендар, на підставі фактичних даних середнього часу роботи таких приладів протягом місяця

Для відшкодування витрат за спожиті комунальні послуги орендодавець щомісяця виставляє орендарю рахунки. У рахунках бухгалтер повинен відобразити вартість спожитих комунальних послуг за їх видами та зазначити їх натуральні показники.

Щоб провести такі розрахунки, бухгалтер має отримати від орендаря інформацію про:

 • кількість працівників орендаря;
 • кількість та потужність електронагрівальних і електроосвітлювальних приладів, які використовують в орендованому приміщенні;
 • середній час роботи таких приладів;
 • режим роботи орендаря.

Таку інформацію можна оформляти як довідку, періодично поновлюючи її у разі зміни кількості працівників, електроприладів тощо. Аби запобігти виникненню спірних ситуацій, доцільно в договорі про відшкодування комунальних витрат зазначити умови надання орендарем такої інформації.

Саме на орендодавця покладено обов’язок своєчасно сплачувати рахунки, виставлені підприємствами — надавачами комунальних послуг, та відстежувати оплату орендарями спожитих ними комунальних послуг.

Окремо зауважимо на відшкодуванні витрат за телекомунікаційні послуги.

Як правило, у приміщенні, яке орендодавець передав в оренду, вже установлене обладнання для надання телекомунікаційних послуг. Орендувавши таке приміщення, орендар повинен повідомити оператора телекомунікацій про зміну споживача телекомунікаційних послуг з подальшим укладенням договору для отримання таких послуг. Це обумовлено насамперед тим, що телекомунікаційні послуги мають надаватися лише на умовах договору. А такий договір передбачає підключення телекомунікаційного обладнання, яке перебуває у власності або користуванні абонента.

Якщо ж в орендованому приміщенні телекомунікаційного обладнання немає, його встановлюють лише з дозволу власника приміщення (п. 11 ст. 38 Закону України «Про телекомунікації» від 18.11.2003 № 1280-IV.

Якщо ж орендар не уклав із оператором телекомунікацій окремого договору на отримання телекомунікаційних послуг і використовує в процесі своєї діяльності телефонні номери орендодавця, витрати на надання телекомунікаційних послуг він повинен відшкодувати орендодавцю в повному обсязі.

Увага!

 Невідшкодовані орендодавцю витрати на телефонні розмови перевіряльники можуть кваліфікувати за частиною першою статті 119 Бюджетного кодексу України як нецільове використання бюджетних коштів.

Після відшкодування витрат за комунальні послуги орендарем орендодавець проводить відновлення касових видатків. І тут теж є окремі нюанси.

Відновлення касових видатків

Наголошуємо, що оплату комунальних послуг орендодавець може проводити за умови обов’язкового відшкодування орендарем вказаних витрат. У разі відшкодування витрат орендарем кошти надходять на реєстраційні рахунки орендодавця за КЕКВ 0000.

За операціями поточного року кошти зараховують як відшкодування понесених витрат та відносять на відновлення касових видатків. Залежно від проведених операцій коригують фактичні видатки.

Як наголошує Держказначейство у своєму роз’ясненні від 31.05.2011 № 17-04/1412-7555, право бюджетних установ на витрачання бюджетних асигнувань, передбачених у кошторисах поточного року, припиняється 31 грудня поточного року. У разі надходження коштів на реєстраційний рахунок за загальним фондом за КЕКВ 0000 за операціями, які були проведені у минулих бюджетних періодах, отримані кошти спрямовуються до доходу державного бюджету. Про це обов'язково слід  пам'ятати сторонам договору оренди у разі проведення розрахунків,  у. т. ч. за спожиті комунальні послуги.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль