Організація складського обліку лікарських засобів та медичних виробів

82
Із 2015 року лікарські засоби та медичні виробі обліковують як за Методичними рекомендаціями ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, так і за національними стандартами. Розглянемо, як у зв’язку з цим змінився складський облік лікарських засобів та медичних виробів.

Відповідно до Методичних рекомендацій ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, затверджених наказом МОЗ від 09.09.2014 № 635 (далі — Методрекомендації) інформація про лікарські засоби та медичні вироби у матеріальній і грошовій формі як запаси формується за такими видами обліку, як:

 • складський;
 • у відділеннях закладу охорони здоров’я;
 • на постах (у маніпуляційних кімнатах).

Складський облік лікарських засобів та медичних виробів має забезпечувати своєчасне та достовірне відображення операцій з їх надходження, переміщення та вибуття (п. 1 розд. ІІ Методрекомендацій).

Складський облік проводиться за кожним лікарським засобом окремо із зазначенням:

 • назви,
 • дозування,
 • форми випуску (таблетки, ампули тощо),
 • інформації про упаковку (коробки, флакони, туби тощо),
 • назви виробника лікарського засобу,
 • кількості, ціни та суми.

Аналітичний облік лікарських засобів та медичних виробів матеріально відповідальні особи складу ведуть у Книзі складського обліку лікарських засобів та медичних виробів (за формою, наведеною в додатку 1 до Методрекомендацій 635).

Зауважимо, що матеріально відповідальними особами складу можуть призначати головну медичну сестру лікувально-профілактичного закладу або працівників аптеки.

Матеріально відповідальна особа одержання і прийняття на відповідальне зберігання лікарських засобів та медичних виробів має засвідчити своїм підписом на документі постачальника (прибуткова накладна) або на акті про приймання матеріалів.

Прибуткову накладну складають у трьох примірниках: перший — передається до бухгалтерської служби, другий — залишається у матеріально відповідальної особи, а третій — повертають постачальнику.

Видають лікарські засоби та медичні вироби зі складу у відділення за накладною (вимогою). Скільки потрібно видати зі складу лікарських засобів та медичних виробів,  старша медична сестра визначає відповідно до листків-призначень хворим.

Тож саме вона і виписує у двох примірниках накладну (вимогу) за формою, наведеною у додатку 2 до Методрекомендацій. У відповідних графах та рядках накладної (вимоги) за кожним найменуванням лікарського засобу та/або медичного виробу слід проставити:

 • фактично відпущену кількість;
 • ціну за одиницю та суму;
 • загальний підсумок за цим обліковим документом у гривнях з копійками.

Варто нагадати, що вибуття лікарських засобів та медичних виробів як запасів оцінюється за такими методами, як:

 • ідентифікована собівартість відповідної одиниці запасів;
 • середньозважена собівартість;
 • собівартість перших за часом надходження запасів (ФІФО).

Для всіх одиниць обліку запасів, що мають однакове призначення та однакові умови використання, застосовують тільки один із наведених методів. Тому ціна одиниці лікарського засобу та/або медичного виробу, за якою матеріально відповідальна особа відпускатиме їх зі складу, має бути визначена у наказі головного лікаря медичного закладу (про затвердження облікової політики).

Дотримуючись пункту 4 розділу ІІ Методичних рекомендацій щодо облікової політики суб’єкта державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11, для оцінки запасів при їх відпуску у виробництво доцільно застосовувати метод ФІФО.

Матеріально відповідальна особа складу на підставі прибуткових накладних та видаткових накладних (вимог) вносить записи до:

 • реєстру отриманих прибуткових накладних, форма якого наведена у додатку 3 до Методрекомендацій;
 • реєстру виданих накладних (вимог), форма якого наведена у додатку 4 до Методрекомендацій.

Зазначені реєстри складають у двох примірниках та подають до бухгалтерської служби не пізніше першого числа місяця, наступного за звітним.

Окрім цього про рух лікарських засобів та медичних виробів матеріально відповідальна особа складу має відзвітувати. Тому вона, дотримуючись пункту 7 розділу ІІ Методрекомендацій, не пізніше другого числа місяця, наступного за звітним, складає та подає до бухгалтерської служби медичного закладу Звіт про надходження і відпуск (використання) лікарських засобів та медичних виробів за формою, наведеною в додатку 6 до Методрекомендацій.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль