text
Головбух: Бюджет

Оренда землі разом із свердловиною: хто сплачує рентну плату

 • 14 квітня 2017
 • 147

Земельну ділянку із свердловиною надали в оренду бюджетній установі для видобування підземних вод. З’ясуємо, хто у цій ситуації є платником рентної плати за спеціальне використання води.

Аби з’ясувати, чи переходять до орендаря в разі оренди землі обов’язки платника рентної плати за спеціальне використання води 2017 року, звернімося до Податкового кодексу України (ПК).

Хто є платниками рентної плати за спеціальне використання води 2017

Перелік платників рентної плати за спеціальне використання води визначено пунктом 255.1 ПК.

Так, платниками рентної плати є водокористувачі — суб'єкти господарювання незалежно від форми власності, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва. Маються на увазі:

 • юридичні особи;
 • їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджети их установ);
 • постійні представництва нерезидентів;
 • фізособи-підприємці.

З кого рентна плата за спеціальне використання води не справляється

Якщо воду використовують для задоволення питних і санітарногігієнічних потреб населення (людей, які перебувають на певній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у такому разі рентна плата за воду не справляється.

Це правило поширюється, зокрема, на юридичних осіб, які використовують воду для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб (пп. 255.4.1 ПК).

Як обчислюють  рентну плату за спеціальне використання води

За вказівкою підпункту 255.11.2  ПК рентну плату за спеціальне використання води обчислюють на основі фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об'єктів з урахуванням:

 • обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування;
 • лімітів використання води;
 • ставок рентної плати;
 • коефіцієнтів.

За певних обставин до платників рентної плати за спеціальне використання води належать і водокористувачі, які повністю утримуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Якщо  вони використовують обсяги води для господарської діяльності, спрямованої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, рентна плата за спеціальне використання води обчислюється на загальних підставах — з усього обсягу використаної води з урахуванням обсягу втрат води в їх системах постачання (пп. 255.11.12 ПК).

Чи потрібен орендарю дозвіл на спеціальне водокористування

Як установлює стаття 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Саме у дозволі на спеціальне водокористування встановлюють:

 • ліміт забору води;
 • ліміт використання води;
 • ліміт скидання забруднюючих речовин.

Тому установа, що орендує земельну ділянку із свердловиною та проводить видобування підземних вод, має отримати всі дозвільні документи, передбачені законодавством для спеціального використання підземних водних об'єктів та видобування запасів підземних вод.

Коли орендар є платником рентної плати за спеціальне використання води

Орендар є платником рентної плати в разі використання обсягів води на інші цілі, ніж задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб.

Тобто установа-орендар, яка використовує воду у господарській діяльності, спрямованій на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, є платником рентної плати.

Водночас, якщо установа-орендар не має дозволу на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води, рентна плата справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання відповідно до підпункту 255.11.15 ПК.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль