Внесення змін до договору оренди землі: як і коли

208
Cільська рада та підприємство уклали договір оренди землі, де обумовили строк дії договору і суму оплати, розраховану у відсотках до нормативно-грошової оцінки землі. Протягом дії договору оренди нормативно-грошова оцінка змінилася. З’ясуємо, як правильно внести зміни до договору оренди землі.

Договір оренди земельної ділянки є підставою для нарахування орендної плати за таку земельну ділянку. Саме у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем визначають розмір та умови внесення орендної плати.

Платниками орендної плати за землі державної та комунальної власності, як установлює податкове законодавство, є суб’єкти господарювання, що уклали з відповідним органом місцевого самоврядування (сільською, селищною, міською радою) або органом виконавчої влади договір оренди земельної ділянки.

Орендна плата за земельну ділянку — складова податку на майно

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — це обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Водночас орендна плата за такі земельні ділянки є різновидом плати за землю, що справляється у складі податку на майно.

Плату за землю сплачують власники землі та землекористувачі з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 Податкового кодексу України; ПК).

Як визначено статтею 10 ПК, податок на майно належить до місцевих податків.

Отже, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об’єктом оподаткування — земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір орендної плати — у договорі оренди землі

Частина друга статті 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (далі — Закон про оренду землі) містить такі приписи для сторін договору оренди земельних ділянок державної та комунальної власності:

 • розмір і умови внесення орендної плати за землю слід встановити за згодою сторін у договорі оренди;
 • строки внесення орендної плати встановлюють згідно з вимогами ПК.

Отже, розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюють за згодою сторін договору оренди земельної ділянки, закріплюючи цей розмір орендної плати в договорі оренди.

(!) Як вимагає стаття 629 Цивільного кодексу України (ЦК) договір оренди є обов’язковим для виконання сторонами.

Статтею 15 Закону про оренду землі визначено, що розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі. Відповідно, за потреби змінити розмір орендної плати, тобто змінити істотну умову договору оренди землі, слід дотримувати законодавчих норм.

Такою нормою є, зокрема, стаття 30 Закону про оренду землі, згідно з якою умови договору оренди землі:

 • змінюють за взаємною згодою сторін;
 • у разі недосягнення згоди спір вирішується у судовому порядку.

Отже, аби внести зміни до договору оренди землі, потрібна згода обох сторін договору.

Внесення змін до договору оренди землі

Загальний порядок зміни господарських договорів передбачено у статті 188 Господарського кодексу України (ГК).

Сторона договору, яка вважає за потрібне змінити або розірвати договір, надсилає пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, має у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомити другу сторону про результати її розгляду.

Якщо ж сторони не досягнули згоди щодо зміни договору або в разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

На вимогу частини третьої статті 653 ЦК у разі зміни договору зобов’язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не зумовлено характером його змін.

Якщо зміни до договору оренди землі внесені у судовому порядку, зобов’язання змінюється з моменту набрання чинності рішенням суду про таку зміну, якщо інший строк набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Тому допоки сторони договору не досягнули згоди про зміну розміру орендної плати або до набрання чинності рішенням суду щодо такої зміни, орендар мав би сплачувати орендну плату в тому розмірі, який обумовлений в договорі оренди земельної ділянки. Утім, не все так просто.

Зміна умов договору оренди землі з точки зору суду і податківців 

Утім, органи контролю по-своєму тлумачать наведені нами норми господарського та цивільного законодавства.

Податківці наполягають, що в разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Тому, якщо у населеному пункті рішенням місцевої ради запроваджено нову нормативну грошову оцінку, і її в установленому порядку оприлюднено, платники мають самостійно:

 • звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, аби отримати довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки;
 • перерахувати суму податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
 • подати таку довідку разом з податковою звітністю до податкового органу за місцезнаходженням земельної ділянки.

Аналогічною є позиція Верховного Суду України. У постанові ВСУ від 18.05.2016 у справі № 6-325цс16  йдеться про те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому, оскільки внаслідок зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінився й розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, то положення договору оренди землі щодо розміру орендної плати слід вважати зміненим із дати застосування нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку зазначено у рішенні місцевої ради про її затвердження.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль