text
Головбух: Бюджет

Премії в органах місцевого самоврядування: кому які

 • 28 березня 2017
 • 2374

Однією із складових фонду додаткової заробітної плати є премії. Виплату премій, окрім відповідних нормативних актів, ті чи ті органи урегульовують у власному положенні про преміювання. Розглянемо, які умови встановлення премій робітникам та працівникам органу місцевого самоврядування має врахувати його керівник.

Передусім варто згадати, що обов’язок визначати умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, законодавством про працю покладено на КМУ.

На виконання цього:

 • КМУ затвердив постанову «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 (далі — Постанова № 268);
 • керуючись постановою КМУ від 26.07.1996 № 834, Мінпраці «Про умови оплати праці тробітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» видало наказ від 02.10.1996 № 77 (далі — Наказ № 77).

Цими нормативними актами безпосередньо урегульовані умови нарахування премій працівникам та робітникам органів місцевого самоврядування. Розглянемо ці умови докладніше.

Премії в органах місцевого самоврядування працівникам

Умови нарахування премій в органах місцевого самоврядування працівникам, фахівцям та службовцям визначені в підпункті 2 пункту 2 Постанови № 268.

Йдеться про:

 • премії відповідно до особистого вкладу в загальні результати роботи (так звані виробничі премії);
 • премії до державних і професійних свят та ювілейних дат.

З огляду на приписи цього пункту, означені премії нараховують так.

1. Преміювання проводить керівник органу місцевого самоврядування.

2. Премії нараховують у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду оплати праці.

3. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників детально прописують у Положенні про преміювання органу місцевого самоврядування.

Отже, для того аби мати підстави преміювати працівників органу місцевого самоврядування виробничими преміями чи преміями до свят, слід обов’язково передбачити їх у положенні про преміювання.

Премії в органах місцевого самоврядування робітникам

Для робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, умови оплати праці визначено в Наказі № 77. Відповідно, і норми, які регулюють нарахування премій таким робітникам, слід шукати саме в цьому нормативному акті.

Так, керуючись підпунктом «ж» пункту 2 Наказу № 77, керівник відповідного органу визначає робітникам розмір премії залежно від їхнього вкладу в кінцеві результати роботи (виробничі премії) так:

 • в межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності працівників;
 • відповідно до конкретних умов, порядку та розмірів преміювання, визначених у положенні про преміювання органу.

Зауважмо: конкретний розмір премії робітників граничними розмірами не обмежено.

Премії в органах місцевого самоврядування — за власним Положенням

Положення про преміювання в органі місцевого самоврядування складають самостійно. Як правило, його оформлюють як додаток до колективного договору.

Положення про преміювання обов’язково має бути погоджене з профспілковим комітетом (а за відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом).

В положенні про преміювання визначають, зокрема, умови нарахування премій, їх конкретні розміри  за посадами працівників і робітників органу (відповідно до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 27.07.2010 № 327).

Як врахувати премії в мінімальній зарплаті

Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-BP визначає  вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру.

У цьому переліку числяться лише премії до святкових і ювілейних дат.

Нагадаємо, що перелік державних святкових і неробочих днів визначає стаття 73 Кодексу законів про працю України. А нарахування премій до святкових та ювілейних дат  визначають в колективному договорі чи іншому акті органу місцевого самоврядування.

Отже, премії саме цього виду нараховують понад розмір мінімальної заробітної плати (понад 3200 грн.).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль