Власні надходження бюджетних установ: чи застосовувати РРО

115
Деякі установи під час розрахунків готівкою за надані платні послуги наразі оформляють прибуткові касові ордери та видають відповідні квитанції. Утім, такий порядок діяв до 01.01.2015, а от з цієї дати — слід застосовувати РРО. До того ж із 01.07.2015 за незастосування РРО накладатимуть штраф. Тож установам, які мають першу групу власних надходжень, тобто надходження оплати за надані послуги, доведеться потурбуватися про запровадження РРО.

Із 01.01.2015 оновлено норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) зазнав змін.

Пункт 1 статті 3 Закону про РРО зобов’язує суб’єктів господарювання (у т. ч. бюджетні установи), які провадять розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, застосовувати РРО.

Це означає, що вони мусять проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом про РРО, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Коли можна не застосовувати РРО

До 01.01.2015 установи могли не застосовувати РРО та розрахункові книжки під час продажу продукції власного виробництва та надання платних послуг. Звичайно, це можна було робити за певних умов: якщо розрахунки вони проводили у касах установ і при цьому оформлювали прибуткові, видаткові касові ордери та видавали відповідні квитанції, підписані і завірені печаткою.

Проте з 01.01.2015 «життя без РРО» для таких установ закінчилося. Можливість не застосовувати РРО при наданні послуг за готівку залишилися лише для тих установ, які продають продукцію власного виробництва.

Також стаття 10 Закону про РРО дозволяє проводити розрахункові операції без застосування РРО, але з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, — у разі надання установами послуг, передбачених у переліку окремих форм та умов проведення діяльності.

Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі — Перелік 1336), затверджено постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336 (далі — Постанова 1336).

У разі перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) для форм та умов проведення діяльності, установлених Переліком 1336, установа зобов’язана застосовувати РРО. Граничний розмір для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах:

 • 2, 3, 5, 6, 1З, 14, 16, 17, 22, 23, 27 Переліку 1336, становить 200 тис. грн. на установу;
 • 4, 7 Переліку 1336, — 75 тис. грн. на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт надання послуг).

Стосовно форм та умов проведення діяльності, визначених в інших пунктах Переліку 1336, граничний розмір не встановлюється (п. 2 Постанови 1336).

Якщо ж платні послуги, що їх надає установа, підпадають під зазначені у Переліку № 1336 форми та умови проведення діяльності, то установа може використовувати розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій. Головне — зареєструвати їх в органі ДФС відповідно до Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міндоходів від 28.08.2013 № 417 (далі — Наказ 417).

Розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій установа зберігає протягом трьох років після їх закінчення (п. 6 ст. 3 Закону про РРО).

Скільки РРО застосовувати

Тож установа, що надає за готівку платні послуги, не зазначені у Переліку 1336, зобов’язана застосовувати РРО.

Кількість РРО, що застосовуються в установі, залежить від кількості місць проведення розрахунків.

Окрім того, в установі має бути резервний РРО або розрахункова книжка, зареєстровані в органі ДФС в установленому порядку. Вони потрібні на випадок відключення електроенергії або виходу з ладу РРО.

За допомогою резервного РРО або розрахункової книжки можна працювати не більше 72 годин (7 робочих днів) у разі відключення електроенергії або протягом періоду ремонту — у разі виходу основного РРО з ладу.

Установа самостійно вирішує, як реєструвати розрахункові операції: за допомогою резервного РРО чи розрахункової книжки.

Як звітувати за розрахунковими операціями

На вимогу пункту 9 статті 3 Закону про РРО у разі проведення розрахункових операцій установа:

 • зобов’язана щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки;
 • забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків передають щоденно до органу ДФС дротовими або бездротовими каналами зв’язку.

У цьому випадку Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за формою № 3ВР-1 (далі — Звіт № ЗВР-1), затвердженою наказом ДПА від 01.12.2000 № 614 (далі — Наказ 614), до органу ДФС подавати не потрібно.

Якщо з поважних причин установа дротовими або бездротовими каналами зв’язку не подавала фіскальних звітних чеків або якщо вона використовує розрахункові книжки, вона має не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, подати до органу ДФС Звіт № ЗВР-1 (п. 7 ст. 3 Закону про РРО, п. 2 Порядку подання звітності, пов’язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), затвердженого Наказом 614).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль