text
Головбух: Бюджет

Створення комісії із соціального страхування: як документально оформити

 • 31 березня 2017
 • 3065

В установі зазвичай створюють комісію із соціального страхування. Її робота — важлива ланка у ланцюжку соціального страхування. А від належної організації та документального супроводу її діяльності залежить не лише результативність, а й правомірне та своєчасне призначення працівникам установи матеріального забезпечення коштом ФСС.

Без комісії (уповноваженого) із соціального страхування в установі не обійтися. Бо саме від її рішення залежить призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Тобто без такого рішення працівники установи не зможуть отримати ані лікарняних, ані декретних, ані допомоги на поховання.

Таку відповідальну роль комісії (уповноваженого) із соціального страхування відвів Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV

До речі, такі комісії (уповноваженого) із соціального страхування мають створити (обрати) на кожному підприємстві, в установі, організації, що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання.

Розповімо, як документально оформити створення комісії із соціального страхування в установі.

Загальні правила роботи комісії із соціального страхування

Порядок створення та основні засади діяльності комісії (уповноваженого) із соціального страхування визначає Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджене постановою правління ФСС з ТВП від 23.06.2008 № 25 (далі — Положення).

Озвучимо основні тези створення комісії із соціального страхування.

1. Комісія (уповноважений) із соціального страхування створюється (обирається) в кожній установі в місячний строк після державної реєстрації.

2. Якщо в установі працює більше 15 застрахованих осіб, слід створити комісію із соціального страхування (п. 1.4 Положення), якщо ж застрахованих осіб менше — в установі обирають уповноваженого із соціального страхування.

3. Члени комісії виконують свої обов’язки на громадських засадах.

Створення комісії із соціального страхування

До складу комісії із соціального страхування входять представники:

 • адміністрації установи;
 • застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, що представляють інтереси застрахованих осіб).

Кожна представницька сторона делегує своїх членів самостійно у рівній кількості залежно від чисельності застрахованих осіб в установі.

Строк повноважень членів комісії та їх кількість від кожної сторони встановлюють спільним рішенням представницьких сторін (граничних обмежень кількості членів комісії законодавство не встановлює).

Рішення про делегування членів до складу комісії представників установа оформляє наказом про комісію із соціального страхування або розпорядчим документом.

Зразок наказу про створення комісії із соціального страхування можна скачати тут.

Рішення про делегування представників від застрахованих осіб до комісії із соціального страхування оформлюється постановою виборного органу профспілкової організації (об'єднаного представницького органу профспілкових організацій) або відповідним рішенням іншого уповноваженого органу, який представляє інтереси застрахованих осіб.

Буває так, що член комісії із соціального страхування з певних причин позбавляється своїх повноважень (довготривала хвороба, відпустка по догляду за дитиною до трьох років, звільнення).

У такому разі сторона, яку він представляє, має делегувати іншого представника на строк, що залишився до закінчення повноважень комісії. Таку заміну оформлюють наказом по установі (якщо йдеться про представника від установи) або ж постановою профспілкового комітету (якщо замінюють представника від застрахованих осіб).

Після закінченню строку повноважень членів комісії із соціального страхування керівник установи видає наказ, яким затверджує новий перелік працівників, що представлятимуть сторону роботодавця у складі комісії із соціального страхування. Новий склад представників застрахованих осіб у комісії із соціального страхування затверджується рішенням виборного органу профспілкової організації чи загальними зборами трудового колективу.

Обрання уповноваженого із соціального страхування

Як зазначалося, у разі коли в установі працює менше 15 застрахованих осіб, обирають уповноваженого із соціального страхування установи. Роблять це на загальних зборах працівників.

Документальне оформлення роботи комісії

Основною формою роботи комісії із соціального страхування є засідання. Свої засідання комісія проводить, дотримуючись затвердженого плану, але не рідше двох разів на місяць.

Уповноважений із соціального страхування всі свої рішення приймає самостійно, коли до нього надходять відповідні звернення від  застрахованих осіб. Такі рішення обов’язково мають бути затверджені протоколом.

Рішення комісії із соціального страхування установи ухвалюються колегіально, їх також слід оформити протоколом встановленого зразка в день їх прийняття.

На першому засіданні комісії із соціального страхування відкритим голосуванням обирають голову та заступника голови комісії. Зауважимо: вони мають представляти різні представницькі сторони.

(!) Про свою роботу комісія (уповноважений) із соціального страхування звітує перед установою та представником застрахованих осіб. Окрім цього, її діяльність в установленому порядку перевіряють органи ФСС.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль