Оподаткування стипендії у 2017 році: коли і скільки

257
Чи підпадають під оподаткування стипендії у 2017 році? Якщо так, то як саме їх слід оподатковувати?

На всі запитання стосовно оподаткування стипендій 2017 року відповіді містить Податковий кодекс України (ПК). До його норм і звернемося.

Чи належать стипендії до доходів, які підпадають під оподаткування

Загальні правила оподаткування доходів фізичних осіб встановлює розділ IV ПК.

Вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню у джерела виплати, наведено у статті 165 ПК.

Нагадаємо, що

доходом із джерелом його походження з України вважається будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у т. ч. від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні (пп. 14.1.54 ПК).

У цьому переліку одним із видів доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, значиться сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, Указами Президента України.

Окрім цього, відповідно до підпункту 165.1.26 ПК до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включають суму стипендії (у т. ч. суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту. Утім, цією нормою мається на увазі лише сума, не вища за суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножену на 1,4 та округлену до найближчих 10 грн. У 2017 році така сума становить 2240 грн.

Стосовно військового збору варто згадати, що ПК звільняє від обкладення військовим збором доходи, які не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи.

Інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПК включаються до місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (пп. 164.2.20 ПК).

Хто проводить оподаткування стипендії

Підпункт 168.1.1 ПК зобов’язує податкового агента, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%, визначену статтею 167 ПК.

Загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід є об'єктом обкладення військовим збором за ставкою 1,5 % об'єкта оподаткування. Безпосередньо нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету проводять у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ.

Із наведених норм можемо зробити такі висновки стосовно оподаткування стипендії 2017 року: сума стипендії, що виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, місячний розмір якої у 2017 році перевищує 2240 грн., оподатковується на загальних підставах.

Як оподаткування стипендії відобразити у звітності

Керуючись ПК, особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені ПК для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (збору) (форма 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування.

У формі № 1ДФ відображають нараховані суми згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4. А саме:

  • суму державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, Указами Президента України — під ознакою доходу «128»;
  • суму стипендій, які виплачуються з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, місячний розмір якої у 2017 році не перевищує 2240 грн. — під ознакою доходу «150»;
  • суму перевищення над вказаним розміром — під ознакою доходу «127».


Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль